Kazemiro

Reuters
Kazemiro

Fudbaleri Brazila pobedili su Švajcarsku sa 1:0 u drugom kolu G grupe Svetskog prvenstva i plasirali se u osminu finala takmičenja.

Pobeda Brazilaca ujedno znači i da je reprezentaciji Srbije u poslednjem kolu grupne faze dovoljan bilo kakav trijumf nad Švajcarskom kako bi se plasirala u osminu finala, uz uslov da Karioke ne izgube od Kameruna.

Strelac pobedonosnog gola za Brazil protiv Švajcarske bio je vezni igrač Kazemiro u 83. minutu.

Ranije danas u ovoj grupi, Srbija i Kamerun su odigrali nerešeno 3:3.

Prolazak u eliminacioni deo takmičenja obezbedio je i Portugal u grupi H.

Oni su u poslednjem meču drugog kola turnira sa 2:0 pobedili Urugvaj koji će šansu za nokaut fazu morati da traži u poslednjoj utakmici u grupi protiv Gane koja je danas slavila protiv Južne Koreje.

Kako je Brazil došao do pobede?

Navijači na stadionu 974 u Dohi nisu baš videli preterano uzbudljivu utakmicu.

Bilo je dosta duela na sredini terena, mnogo izgubljenih lopti i nepreciznih dodavanja.

Jedinu pravu priliku u prvom poluvremenu imao je Brazil u 27. minutu, ali je Jan Zomer odbranio zicer Vinisijusu.

Do kraja poluvremena viđena jedino uzbuđenje bilo je kada je na 30-ak sekundi nestalo struje na jednoj od tribina.

Brazilci su postigli gol u 66. minutu, strelac je bio Vinisijus, ali je poništen posle intervencije iz VAR sobe zbog ofsajda u kojem se našao asistent Rišarlison.

Ipak, u 83. minutu ni VAR nije mogao ništa.

Rodrigo je pronašao Kazemira na 15 metara od gola, a vezista Brazila je raspalio po lopti pogodio mrežu na atraktivan način.

Do kraja utakmice, raspoloženi Vinisijus je još dva puta ulazio u šanse za gol, ali je odbrana Švajcarske bila na visini zadatka.

Bruno Fernandes obezbedio plasman Portugala u osminu finala

Poslednji susret Urugvaj i Portugal imali su u osmini finala na Mundijalu u Rusiji 2018. kada su Južnoamerikanci slavili sa 2:1.

Za razliku od Portugalaca tada, Urugvajci na ovom meču nisu došli ni do počasnog pogotka.

Iako je tokom većeg dela prvog poluvremena Portugal imao više loptu u posedu, najizglednija prilika ukazala se Urugvajacu Rodrigu Bentakuru u 32. minutu.

Totenhemov vezista se posle slaloma, gde je nanizao nekoliko odbrambenih igrača protivnika, našao lice u lice sa golmanom Kostom, ali je lopta naposletku završila u njegovim rukama.

Bentakur je u šestom minutu zaradio žuti karton, najraniji na ovogodišnjem turniru.

Kristijano Ronaldo je, doslovno, za dlaku mogao da se upiše u listu strelaca, ali je pogodak ipak pripisan Brunu Fernandesu, njegovom dojučerašnjem saigraču iz Mančester Junajteda u 54. minutu.

Najbolji igrač reprezentacije sa Pirinejskog poluostrva je nekoliko dana pre odlaska na Mundijal sporazumno prekinuo saradnju sa premijerligašem, ali je već saopštio da je voljan da razgovara o ponudi saudijskog kluba Al Nasr od 225 miliona evra za trogodišnji ugovor.

Gol je naizgled probudio uspavane fudbalere Urugvaja, dvostrukog svetskog šampiona, koji su krenuli agresivnije ka golu rivala i tako stigli do nove šanse u 74. minutu kada je Maksimilijan Gomez pogodio stativu.

Međutim, Portugal je pobedu potvrdio u zaostalom vremenu kada je Bruno Fernandes postigao drugi pogodak, ovog puta sa bele tačke, obezbedivši svom timu prolazak u osminu finala.

Na terenu i čovek sa zastavom duginih boja

Muškarac sa majcom duginih boja i natpisom „Poštovanje za žene Irana“ utrčao je na teren tokom utakmice između Portugala i Urugvaja.

On je na terenu proveo oko 30 sekundi u drugom poluvremenu, pre nego što ga je obezbeđenje izvelo.

Muškarac je na majici imao i natpis „Spasite Ukrajinu“.

Zastava duginih boja je simbol LGBT pokreta u celom svetu, a istopolne veze i brakovi su zabranjeni u Kataru.

Kapiteni nekoliko evropskih reprezentacija planirali su da na utakmicama nose trake sa duginim bojama, ali su odustali od te ideje pošto im je FIFA zapretili diciplinskim postupcima i žutim kartonima.

Kiša golova u prva dva meča

Kiša golova zapljusnula je terene Svetskog prvenstva u Kataru, a već na prve dve utakmice drugog kola grupa G i H, čije se reprezentacije ukrštaju posle grupne faze, postignuto je 11 golova.

Reprezentacija Gane je posle spektakularne utakmice u drugom kolu grupe H pobedila Južnu Koreju sa 3:2 i tako ih gotovo ostavili bez šanse za četvrtfinale.

Iako je azijska reprezentacija imala inicijativu kako na početku prvog, tako i u prvim minutima drugog poluvremena, Crnim zvezdama – kako glasi nadimak reprezentacije Gane, bila su potrebna tri šuta u okvir gola, za isto toliko pogodaka i izuzetno važna tri boda.

Slavlje Gane - Mohamed Kudus

Reuters

Golovima dvojice Mohameda do pobede Gane uz festivalsku atmosferu

Prava festivalska atmosfera dočekala je igrače Gane i Južne Koreje na njihovom susretu u ključnom danu za grupu H.

Reprezentacija Koreje je kidisala na gol protivnika na samom startu utakmice, pa je tako u 17 minutu imala već sedam kornera.

Međutim, sredinom prvog poluvremena usledio je hladan tuš za azijsku reprezentaciju kada su Crne zvezde povele pogotkom Mohameda Salisua posle domišljatog centaršuta Džordana Ajua.

Gol je proveravan VAR sistemom i potom priznat.

Manje od deset minuta je bilo potrebno Džordanu Ajuu da uđe u istoriju kao prvi igrač koji je upisao dve asistencije za Ganu na svetskim prvenstvima ovoga puta uposlivši drugog Mohameda – Kudusa.

Početak drugog poluvremena je ponovo pripao igračima Južne Koreje, ali se pritisak ovog puta i isplatilo u 58, pa i 60. minutu.

Gju Sung Čo je za samo 168 sekundi poravnao rezultat i tako vlastitu ekipu vratio u igru.

Ipak, dvedesetogodišnji Mohamed Kudus, centarfor holandskog Ajaksa, ubrzo je postigao njegov drugi pogodak i ponovo doveo Ganu u vođstvo od 3:2.

Petorica igrača sa imenima Kim u odbrani, među njima i golman, bili su nemoćni.

Usledila je opsada gola Gane koji je branio Ati-Zigi, ali se rezultat do kraja nije menjao.

Trener Južne Koreje, koja je 2002. kao domaćin Svetskog prvenstva sa Japanom bila četvrta – bivši portugalski reprezentativac Paulo Bento dobio je crveni karton posle sudijskog zvužduka.

Bila je ovo prva pobeda Gane na Svetskim prvenstvima posle 12 godina i izbacivanja Amerike u četvrtfinalu Mundijala u Južnoj Africi.

Tada su Crne zvezde predvođene trenerom Milovanom Rajevcem zabeležile najveći uspeh – peto mesto na turniru.