Bezbednosna saradnja na vrhu prioriteta 1Foto: Medija centar

Ovo je prvi samit u okviru Berlinskog procesa na kom je bezbednosna saradnja zemalja Zapadnog Balkana i EU na vrhu prioriteta o kojima se razgovara.

To je zato što teme na dnevnom redu bole ne samo građane regiona, već i EU, kao što smo videli u terorističkim napadima u Parizu u kojima je korišćeno oružje iz regiona. Takođe, pretnje poput terorizma i organizovanog kriminala će pogađati i Ujedinjeno Kraljevstvo i pošto izađe iz EU, jer su neke od organizovanih kriminalnih grupa koje su dominante u trgovini ljudima i drogom u UK iz regiona. Dobra strategija Vlade UK u pripremi samita je odluka da podrži i nadgradi inicijative koje su pokrenule druge evropske zemlje kao što je francusko-nemačka inicijativa za regionalnu saradnju u smanjenju i kontroli viškova malokalibarskog oružja ili italijanska inicijativa za unapređenje saradnje u borbi protiv korupcije na Zapadnom Balkanu.

Takođe, u pripremi samita UK je organizovala dva puta konsultacije sa bezbednosnim profesionalcima iz regiona da utvrdi šta je uzrok nedovoljne saradnje. I tu je utvrđeno da je problem u političarima koji definišu pretnje na suprotstavljen način, tj. imenujući susede kao pretnju otežavaju razmenu podataka među policajcima i službama o kriminalcima koji se kreću kroz region. Ironija je da mnoge policije regiona razmenjuju više podataka sa EU nego sa susedima, iako su kriminalne grupe mešovitog sastava i bogate se u crnim rupama policijske nesaradnje kao sto je nedostatak direktne policijske saradnje između Beograda i Prištine.

Ako sa Londonskog samita zaživi inicijativa za razmenu podataka među bezbednosnim službama, to će biti dovoljan uspeh jer je razmena podataka preduslov za suzbijanje kriminala. Glavni izazov sprovođenju preporuka sa ovog i prethodnih samita u oblasti bezbednosti jeste politizacija policija, tj. mešanje političara u odluke u kojima ne bi trebalo da učestvuju, kao što su ko će dobiti posao ili napredovati u policiji ili ko i kada će biti ili neće biti pod istragom. Stoga su organizacije civilnog društva predložile da se na

samitu raspravlja o profesionalizacijama policije i policijskog rada, tj. kako da se uredi da profesionalci odlučuju o policijskom poslu bez mešanja političara i da se suzbiju korumptivni uticaji na policiju.

Autorka je direktorka Beogradskog centra za bezbednosnu politiku

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari