Informativni razgovor iz podruma staljinizma 1Foto: Aleksandar Veljkovic

Ko je opsednut moći, mora imati instrumente moći.

To je takoreći zakon koji su otkrili svi naučnici koji su stavljali pod „lupu“ državu koja, po definiciji, ima monopol nad silom i upotrebom sile. Istorijski posmatrano, omiljena tema svih diktatora bila je „sigurnost“, koju oličava policija, „čuvar reda i poretka“.

U svim totalitarnim režimima građanima se ostavljala mogućnost da sudeluju na „pogrebu“ slobode, a što manje i ređe u njenom oblikovanju i stvaranju. To se i u tim situacijama odvijalo pod budnim okom „čuvara reda“ u uniformama i političke policije u civilnim odelima.

Mnogi relikti iz mračne prošlosti su preživeli. Na primer, jedan od tih je i „poziv na informativni razgovor“, koji je nastao u podrumima staljinizma, čija je žrtva bio i sociolog Jovo Bakić. To je jedan od najboljih dokaza koliko je naša sadašnjost „natopljena“ prošlošću. Šteta je što učesnici protesta nisu odmah organizovali skup i zahtevali hitnu smenu lica koje je potpisalo taj poziv.

Institucija „poziv na informativni razgovor“ predstavlja neoborivi dokaz za policijsku državu.

Ilustrativan prilog za to je i ranije priznanje Tomislava Nikolića (iz vremena kada je izjavio: „Bog je stvorio svet za sedam dana, a ja sam ga uzdrmao za dva dana!“) – u Narodnoj skupštini Srbije, tokom jedne debate, da je „12 instanci policije Srbije na njegov zahtev (!) proveravalo život i rad jednog poslanika“. Prema Nikolićevim rečima, tokom tih istražnih radnji nije moglo ništa loše da se utvrdi o poslaniku, koji je bio za Nikolića „sumnjivo lice“!

„Slučaj dr Jove Bakića“, jednog od najuzornijih naučnika i ličnosti Srbije, nije nipošto za potcenjivanje.

Povod za ozbiljniji pretres u današnjoj policiji, koja je sama po sebi oličenje „stoglave“, jeste najava o „formiranju“ komunalne policije. Istorijski posmatrano, „kolevka“ komunalne policije je Nemačka. Komunalni policajci predstavljeni su u početku javnosti kao „prijatelji i pomagači“. Međutim, kada su nacisti preuzeli moć, „komunalci“ su postali stražari i čuvari tzv. komunalnih logora, koji su nicali kao gljive posle kiše, širom Nemačke. Kasnije, od 1936. godine, „prijatelji i pomagači“ postali su masovne ubice nedužnih ljudi.

Staro je pravilo: „Policajac se ne sme usuditi da pokaže ljudsko lice. U protivnom, rizikuje da ostane bez posla!“

Zato se policijski aparat mora neprestano kontrolisati. Linija „razgraničenja“ između poretka i slobode mora se apsolutno poštovati. Bez toga, demokratija može biti nekažnjeno pogažena, a narodu koji je doveden u situaciji da razmišlja „stomakom“, nudiće se, umesto prave i istinske slobode, „sigurnost“.

Autor je publicista

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari