Jedina lekcija koju naprednjaci nisu naučili od pokojnog Josipa Broza 1Foto: Beta/EMIL VAS

Kad je deo Šešeljevog SRS prešminkan u SNS došao na vlast 2012, mnogi su u naprednjacima prepoznali revolucionarnost i beskrupuloznost iz prvih godina domaćeg komunizma.

Naprednjaci doduše nisu imali oružanu revoluciju, iznutra su, poput gangrene, ovladali celokupim državnim sistemom, ali su iz totalitarnog koncepta preuzeli “mustru” (zlo)upotrebe visoke umetnosti i kulture za retuširanje sopstvene slike kako u svojim, tako i u očima domaće i strane javnosti.

Jedina lekcija koju nisu naučili od pokojnog Josipa Broza jeste da kultura i umetnost kao moćna diplomatska i politička ”ulaznica” zauzvrat traže brigu i ulaganje.

Školski primer krive naprednjačke kulturne pameti je “slučaj” Beogradske filharmonije, koja se po kvalitetu ubraja u prvih deset orkestara na planeti, a čiji su muzičari usred jubilarne 100. sezone prošlog petka bili prinuđeni da javno iznesu “naličje” priče koja je, nažalost, “klasik” u srpskoj kulturi.

Beogradski filharmoničari su već dve i po godine u nezakonitom v. d. stanju, plate su im obrnuto srazmerne kvalitetu muzike koju sviraju – najniže su u regionu, orkestar ima sramno mali budžet, uprkos obećanjima predsednika Srbije iz 2017. sumnjaju da će dobiti najavljenu novu zgradu BGF…

Od v. d. uprave i Ministarstva kulture takođe su dobili obećanja da će se sve rešiti, ali se stanje nije promenilo ni posle štrajka upozorenja prošlog oktobra.

Jedina lekcija koju naprednjaci nisu naučili od pokojnog Josipa Broza 2
foto: Aleksandar Veljković

Zato su javno zatražili pomoć, ukazujući koliko traje i košta obrazovanje i neophodno stalno usavršavanje vrhunskog filharmoničara, vreme potrebno za stvaranje kvalitetnog orkestra, kao i na mesto kulture u svakoj zdravoj državnoj politici.

Svoj umetnički autoritet za BGF stvar založio je i njen stalni dirigent Gabrijel Felc pismom srpskom ministru kulture.

Za sada niko zvanično ne može da potvrdi da li je Maja Gojković uvažila odgovorom maestra Felca, pošto se opredelila za javnu polemiku sa filharmoničarima preko TV Hepi i društvenih mreža.

Odlazeća ministarka, uz to i potpredsednica Vlade Srbije, koja je, prema sopstvenim rečima, želela da bude balerina, muzičarima BGF zbog javnog apela pripisuje nečasne političke namere.

Ona tvrdi da je garant rešavanja njihovih problema formalno odlazeća premijerka Srbije, ali i da je BGF, koja je prošlog leta imala mini-turneju “Otvoreni Balkan”, deo najnovijeg SNS državog projekta „Skok u budućnost – Srbija 2027“.

Nije rekla da li će neki dinar od kredita kojima se Srbija zadužuje zbog “Ekspa 2027” stići i do srpske kulture.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne održavaju nužno uređivačku politiku Danas. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari