Priča Vuka Draškovića: Susret u Košutnjaku jednog siromaha i jednog „izdajnika“

  1. Lep narativni stil….ali i iskreno ,istinito..samim tim i tuzno…i nikada se nista nece promeniti u ovoj jadnoj i bednoj zemlji….istorija nam se stalno ponavlja…

  2. Šešelj bio Slbi desna ruka, a Drašković leva. Da nije bilo Đinđića, ne bi nikada pao Sloba.
    Slično sada i Vučić radi sa opozicijom. Studenti su danas „Đinđić“… istu ideju nose.

  3. Dražo da li si ti ovom liku u nečemu dužnik kad mu daješ prostor u ovim novinama? To što ga se Vučić otresao i skinuo sa kazana nije dovoljno da mu se oprosti kolaboracija sa neljudima.

  4. Вуче, за тебе ка и за Крлежу не постоји шкапаљ, који се можеш опрати. Исти сте карактери и исто неоригинални писци.

  5. A nisi mu rekao da si bio u Miloševićevoj vladi … pa ko je onda koga izdao. Ti svoju paščad ili paščad tebe. A i sa Vučićem si bio u koaliciji.
    Eh Vuče, Vuče …

  6. А да затражи опроштај од Срба због потписивања катастрофалних споразума док је био министар? О замајавању народа пре тога да се и не говори.

  7. Drašković, kao svaki vuk, dlaku menja ali ćud ostaje.
    Izmišlja priče sanajuću da smo zaboravili njegove koalicije s Miloševićem(beše li on to ministar spoljnih poslova?).
    Njegove hvale Vučića, dok je Dana sedela u NISu. Za sve što je bilo lukrativno iskreno se borio.

  8. Malo si zakasnio Vuče, nekoliko decenija, tu računam i godine članstva u upravnom odboru NIS-a! Bolje ćuti……

  9. Kao juče se sećam. Nosio sam sa sobom najjeftiniji fotoaparat sa filmom. Bio sam u velikoj masi koja je išla ka Slaviji na dvadesetak metara od Vuka i Đinđića. U jednom času Vuk je prišao Zoranu, uzeo njegovig malog sina i stavio ga na svoja leđa. Nanišanio sam misleći da snimam istorijski trenutak. Bio je to gest dobrih namera. Iako se znalo da su njih dvojica rivali, mislio sam da je ovo čin zajedništva. Moj snimak na žalost nije uspeo. Koju godinu kasnije saznaću iz novina da je Đinđić 3 sata posle ove protestne šetnje otišao kod Miloševića na razgovor. A u trenutku snimanja sam pomislio i imao osećaj kako će se njih dvojica rastati ali da je to pitanje vremena. Pokazalo se tačnim. Đinđić je oteo partiju Mićunoviću, a da je bio fer, mogao je osnovati svoju partiju. Vuk je svojom zdravom pameću i vatrenim govorima oslobodio ogromnu masu ljudi straha od režima i slugarskog načina razmišljanja prema autokratskom sistemu, ali je preterao sa nazivanjem S. Miloševića Sadamom. To je bio nuzak udarac. Đinđić je poslao Slobu u Hag , a to se ne radi. Predsednik je predsednik ma koliko grešio i zgrešio. Na žalost niko nije iz svega toga izvuko pouke. Ovu Vukovu priču čitam bez predrasuda kao dobru nameru.

  10. Drašković je izuzetan pisac.
    Većinu romana sam pročitala.
    Šteta što i drugi nisu.
    Divila sam se i kada je predvodio proteste.
    Sve osim politike 91/92.

  11. Fora je što će zbog predrasuda prema Vuku malo ljudi razumeti ovu priču. Izuzetan um, za mene daleko najveći političar u poslednjih 40-ak godina.

    Jedini koji je istrajao u nameri da se osvetli stradanje Srba u Jasenovcu i jedini koji je hteo da otvori tajne arhive, što nije dozvolila kamarila oko Tadića; kao moglo je, ali da se imena iz tajnih dokumenata ne otkrivaju još 70 godina…

    Da, grešio je, da, Dana je je bila u UO NIS, ali je bog ovog čoveka više puta sačuvao s razlogom.

  12. Iskreno koliko god sam tenvoleo u mladosti i verovao ti, ova prica je ubedjen sam cista laz. Cista izmisljotina jer ti Vuce imas smesny zelju da sve kazes na neki poseban nacin. Politika je prakticna. Izgubio sam 35 godina zivota jer Srbima pricas kao da svi samo sede i citaju literaturu. Kazem im istinu o politici a lazes ih o zivptnim pricama. Kao da si namerno hteo da im ogadis istinu i ono mikroskopski sto su Srbi na istinu bili spremni. Prekini da pricas bajke. Komunistima je lako da se bore protiv njih.

  13. Uz sve mane Draškoviću se mora priznati jedna velika vrlina, ako se to uopšte tako može nazvati, a to je zavidna veština manipulacije i propagande koja ga je krasila i sve vreme njegovog opozicionog delovanja. Tako i sada, u ovoj živopisnoj, i pre svega emotivnoj priči, Drašković ne propušta priliku da iskoristi mogućnost da se veštom manipulacijom ogradi od DOS-a, od „žutog ološa“ kako bi ih nazvao režim, od „paščadi i bande“ kako ih je krstio Drašković (pardon, onaj neznani junak iz Košutnjaka?), ali da takodje još jednom sve nas podseti na njegovu plemenitu i pre sve časnu ulogu u rušenju Miloševićevog režima. Sad, mi stariji se dobro sećamo tog perioda pa tako pamtimo i mnoga dela koja Drašković ne pominje u ovoj lirskoj prozi pa se, upravo iz tog razloga, zapitah kome je namenjen ovaj emotivni pamflet. Odgovor se nekako sam nametnuo – studentima, plenumima, zborovima i mladim pobunjenim gradjanima. A kome drugom? Kome drugom bi sada, u ovim poznim biološkim i političkim godinama, uopšte imalo smisla slati ovakvu poruku do onima koji će u narednim dekadama pisati istoriju razvoja demokratije u zemlji Srbiji?! Stari lisac, i prepredenjak kalibra Vuka Draškovića ne bi propustio takvu priliku pa imao on u tom trenutku i 120 godina i sedeo na istoj onoj klupi u Košutnjaku ogrnut najlonom. Sve teče, sve se menja, ali Košutnjak, siromaštvo, plemenitost i verni vučjak su emocije koje bez greške uvek pronadju svoju metu. Kao i lukavost i prepredenost Vuka Draškovića.

  14. Danas je ozbiljna novina, kako możete da objavljujete ovakve stvari? Trebalo je lekara da pozovete

  15. Kao neko ko seta kucice od 1980 u Kosutnjaku tvrdim da je Draskovicev vucjak histerican i opasan i po druge pse i po ljude. On ga seta bez povodca pa onda telohranitelji gospidina moraju da vijaju psa i izvinjavaju se preplasenim setacima. Gospodin je iznad nas, plebsa-raje, pa se ne udostoji ni da se izvini. Za ostalo mu radi bujna masta.

  16. Nije bio na vlasti, ali je je njegova druzba krenula u pohode da se zauzmu preduzeca
    Dosli su u Genex, neznalice , zaseli na rukovodeca mesta
    Tako su isli od jednig do drugog, napzstali posle nekog vremena i uzimali otpremnine
    Neka mi kaze da ne govorim istinu
    Neka kaze sto nije bio sa njima

  17. Los čovek, pocev od cinkarenja 68 pa do izdaje protesta 96/97, a sve zarad malo vlasti i dosta para. Pred zenom nije smeo nikada da pisne, ali njoj i rodbini joj, obezbedio masne poslove. Nula

  18. Povelika prica iz jednog slucajnog susreta na Kosutnjaku. Tesko je poverovati da neko 2001 nije znao kako Vuk izgleda a ziveo je u Srbiji. Ali dobro ostavljam da je moguce.. Nego mene zanima kako Vuk nijednu pricu nema iz Aprila – Avgusta1991 – paravojni kamp za obuku dobrovoljaca Srpske Garde, obala Borskog jezera, Kamp Savaca.. Ipak je zajedno sa Danom, Giskom i Belim komandovao najvecom gerilskom vojskom u Evropi? Nijedna pripovetka, ili makar basna? Kako je pocelo, ko je fiansirao i kako je prestalo? I zasto nije bilo optuznice u Hagu za tebe? Reci Draskovicu Vuce, jel su Ameri jel su bijeli labudovi?

  19. Najveći prevarant među srpskim političarima. Uvek uz svaku vlast, a glunatanje najvećeg opozicionara. Srbi su politički nepismeni, pa to prolazi.

  20. Njegovi su se dobro naplatili. Prvo u Beogradu, kada je srušio Đinđića. Nakaradne nadogradnje su vrh ledenog brega. Potom, direktorska mesta u najbolje plaćenim preduzećima, pa šetanje iz jednog u drugo, uz masne otpremnine. Partisko kadrovanje je sa SPO-om procvetalo. Potom, kao šlag na zortu, Dana Drašković u rukovodstvu NIS-a, u ulozi zaštite interesa države. Daj kozi da ti čuva kupus, ksže naš narod, ali džaba.

  21. Vidjam te i ja po kosutnjaku, mada i ti sve redje šetaš…..i slicno mislim kao i taj starac. Mozda si nekad zeleo srbiji dobro ali kada si video da ne ide usao si u vlast takvu, nikakvu vlast i postao deo nje, utopio se. Onda je tvoja stranka pocela da hara na gradskom nivou, otima i bogati se. Postao si isti kao i drugi, za ljude ste svi postali isti, koja god partija. Poceli ste da radite za sebe a ne za srbiju. Kako to sebi sada objasnjavas ne znam, kako mirno spavas ne znam ni to. Vidim da jos postoji mrvica sramote, pa kada ste promenili auto, kupili ste istu boju kao prethodni da se ne primeti, ali ja znam da nije isti nego nov (bmw srrije 5). Zbog tebe i tebi istih, svih dosadasnjih politicara sam s porodicom otisao u kanadu i za 15 godina stvorili vise nego nasi preci zajedno ali smo hteli da se vratimo u srbiju i to bas u tvoj komsiluk. Kod tebe u kuci nema zamora osim retko kada crne limuzine zaposednu parking, tvoji gosti starci i bogati nemaju veze sa narodom. Nikakve veze jer gladan sitom ne veruje.

  22. Lik je toliko nekredibilan i korumpiran da je stvarni nejasno ko i zasto ga forsira i izvlaci iz hibernacije sa vremena na vreme i sta se misli da ce se time postici? Ko stoji iza ovih medijskih nastupa, iza Draskovicevih promovisanja albanske „republjik kosova“, „genocida u Srebrenici“, anti-ruskog narativa (dok mu je zena godinama uzimala apanazu u NIS-u), genijalne ideje da SPO udje u koaliciju sa Cedinim LDP-om i ostalih zadataka koje Draskovic odradjuje? I cime ga to drze u saci?

  23. Vukovoj sjajnoj fikciji i prozi bogatoj i mnogostranoj/viseznacna/, manje vise o pocetku i kraju XX vijeka odnosrno vrhuncu i raspadu ideje srpske nacije, nazalost konstantno nedostaje osnovna nota cjelokupnog srpskog narativa a to je nepostojanje srpske intelektualne Elite, zato smo imali monarhiije onake kake, i komunlzam i uzas 90tih pracene nakaradnom imitaciijom demokratije i slobode obicnog Srbina kao slobodoumnog coeka a sto je i sustina svega jer je to nemoguce i neizvodivo bez Elite modernog drustva, o Spc-u i duhovnom kontekstu cjelokupnog narativa ne treba ni trositi rijeci, ima li nade, trsko je reci,

  24. Kako sam se samo obradovao kada je opozicija na čelu sa Vukovom SPO 90-tih godina na izborima osvojila moju opštinu Vračar. Nedugo za tim, prvo što su pripadnici te stranke uradili je bilo da pročešljaju spiskove stanova u vlasništvu Opštine Vračar, isele stanare koji su legalno koristili te stanove i na njihovo mesto usele članove svoje partije SPO.

  25. Vuka kao odličnog pisca znamo svi mi koji smo čitali njegova dela. Vuka kao čoveka najbolje znaju i najviše o tome bi mogli da kažu oni koji su sarađivali s njim još davno, u Tanjugu.

  26. Kada bi samo ostalo na pisanju dječije literature ovaj bi čovjek osta zapamcen u lijepom sjecanju. Nazalost slucaj nije takav…

  27. Da li je moguće da se VD još negde naziva „piscem“? Hamsuna ili Selina pravda pogrešan zanos. A šta pravda polupismenog prelivodu, višestrukog konvertita, lažova, etički neispravnu osobu ? Priča? Ovo nije priča. Ovo je publicistika nižeg registra. Uredništvo? Postoji li kriterijum?

  28. Na engleskom bi se Vuk nazivao “drama queen” ali u svakom slucaju bi za Srbiju bio premija u pdnpau na Vucica i Djindjica da ne govorimo Tadic i kompanija. I takakv kakav je lazov i patetican sa 0.1% podrske je strah i trepet za DB

  29. Šta nam (stvarno) priča Drašković: I on je šetao Košutnjakom svakog dana, ali je DB savatao Stambolića .. slučajno.
    Onaj Drašković koji je mislio da je „kapitalac“, pa za pristupanje DOS-u zatražio previše, Olbrajtova čekala pola godine, pa prelomila „No, thanks“ a on završio kao ministar u Vladi Miloševića ..?

Ostavite komentar


Lični stavovi

Donald Tramp

Tramp je upravo pokazao Ukrajini i NATO-u šta za Vašington zaista znači savezništvo

Ukratko: Iranski sporazum otkriva transakcioni pristup Vašingtona rešavanju sukoba, koji daje prednost brzim dogovorima nad bezbednosnim strepnjama saveznika. Javni ukor upućen Izraelu predstavljen je kao upozorenje Ukrajini, čija je pregovaračka pozicija u svakom budućem rešenju znatno slabija. Za Kijev, Evropa po svemu sudeći nudi trajniju bezbednost od američke politike oblikovane instinktima jednog lidera za zaključivanje dogovora i promenljivim vašingtonskim prioritetima.

Naslovna strana

Naslovna strana za 26. jun 2026
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.