Đilas: Zar nije logično da umesto u nacionalni stadion uložimo u plate nastavnika? 1Foto: Miroslav Dragojevic

Predsednik Stranke slobode i pravde reagovao je danas povodom teksta koji je objavljen u Danasu 6. oktobra pod nazivom „Prosvetari ne veruju Đilasu“.

Demanti Đilasa prenosimo u celosti:

Dana 06. oktobra 2020. objavljen je tekst pod naslovom „Prosvetari ne veruju Đilasu“‚ u kome su jedan bivši i dva sadašnja predsednika obrazovnih sindikata izneli svoje mišljenje o platama nastavnih radnika, kao i o tome da li je plan koji je iznet na skupštini Stranke slobode i pravde, u kome je najvažniji deo upravo ulaganje u obrazovanje, realan. U planu se, između ostalog, navode iznosi plata zaposlenih u prosveti.

Sagovornici Danasa su se uglavnom složili da su iznosi koje smo naveli u planu neophodni. U pitanju je obećanje da će početne plate prosvetara odmah po izboru nove vlade porasti na 700 evra (84.000 dinara), a u roku od četiri godine dostići iznos od 1000 evra (120.000 dinara). Sindikalni lideri su iskazali sumnju da će se to zaista i desiti, mada je gospodin Tomislav Živanović, predsednik Gradskog sindikata prosvetnih radnika Srbije ‚‚Nezavisnost“, u svojoj izjavi naveo da sam u vreme kada sam bio gradonačelnik povećao plate zaposlenima u predškolskim ustanovama i da su bile veće nego sada.

Razumem sumnju sindikalnih lidera, zbog mnogobrojnih obećanja vlasti koja su ostala neispunjena.

Svima sam uputio pismo i predložio da im na sastanku iznesemo plan, kao i odakle će biti obezbeđena sredstva za povećanje plata.

U najkraćim crtama, za povećanje plata na nivo od 700 evra neophodno je obezbediti okvirno oko 215 miliona evra. Ta sredstva će se obezbediti ukidanjem nepotrebnih rashoda, odnosno preraspodelom sredstava republičkog budžeta koji je veći od deset milijardi evra.

Zar nije logično da umesto u nacionalni stadion (250 miliona evra) uložimo u plate nastavnika? Umesto u dronove bombardere, lovce bombardere, špijunske dronove (nepoznat iznos) uložimo u izgradnju škola i besplatne udžebenike?

Navešću još primera besmislenog ili nepotrebnog novca građana Srbije:

1.pruga Baja – Subotica- Segedin za koju ćemo potrošiti 150 miliona evra; 2.izgradnja auto puta Pojate – Preljina vrednog 1,2 milijarde evra , 400 miliona evra godišnje. Umesto toga treba napraviti put sa četiri trake koji bi koštao do 300 miliona ukupno, 70 miliona evra godišnje;

3.Fabrika za preradu otpadnih voda u Beogradu 260 miliona evra, umesto da uz pomoć bespovratnih sredstava EU košta 60 miliona evra;

4.Prateći troškovi zaduživanja 100 miliona evra godišnje;

5.Novčane kazne i penali – 120 miliona evra;

6.Subvencije (strane investicije, ER Srbija; RTS, Koridori….) – 200 miliona evra;

Osim ušteda, moguće je ostvariti uvećanje prihoda budžeta za više stotina miliona evra oporezivanjem kladionica i uvećanjem akciza na cigarete. Najveće uštede će se ostvariti sprečavanjem korupcije u poslovima sa državom i državnim preduzećima koja se meri stotinama miliona, pa i milijardama evra. O tome govore profesionalni mediji, međunarodna zajednica, kao i opozicioni političari.

Promenom vlasti i sistema u Srbiji, omogućiće se godišnji rast BDP-a veći od 5 odsto, čime će se svake godine obezbeđivati povećanje budžeta. To povećanje će biti trošeno na povećanje plata ljudi, tako da će posle četiri godine početna plata nastavnika iznositi obećanih 1000 evra.

Nadam se da je posle ovog objašnjenja jasnije kako ćemo i u kom roku ispuniti obećano.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari