Grobar „21. maja“ je Slobodan Milošević

Reagovanje na tekst "Fabrika od koje nije ostalo ništa" (Danas, 12. septembar)

Ostavite komentar


  1. pa od milosevuca proslo 18 godina, sto ih neko nije oporavio, nego ih prodali u staro gvozdje. takvi strucnjaci kao ti i slicni tipovi.

    1. Alo, šefe, firma je propala, „neko“ da je obnovi. Ne postoji taj neko na celom svetu, da je i bio neko sposoban za takav posao napravio bi sopstvenu firmu za proizvodnju, što verovatno i jeste ali daleko odavde gde niti ima stručnosti, niti je dobra klima za bilo kakav posao, pogotovo ne razvojni.

      Ne razume Srbin svet oko sebe, pa su mu krile ale i azbaluci. A u stvari lagano izumire jer nije bio u stanju da se prilagodi promenama u svetskoj ekonomiji. (a glavna promena koja se desila ima četiri slova u svom imenu na srpskom jeziku).

      1. Kao potvrdu teksta gosp. Brkića, mogu da kažem da sam u to doba radio u IMR-u ( od 1983 do 1989 ). Za prvu platu sam mogao da kupim 880 litara benzina a za poslednju 190 litara. U danu mitinga ispred Skupštine, isključena je struja u IMR-u, videli smo kroz prozore crne mercedese i kola DB-a i mislili smo da sešto desilo. Tad su nas obavestili da svi moramo da izadjemo na ulicu. Kad je fabrika ispražnjena, kolona je spontano“ krenula pešice pored hajdučke česme, Kneza Miloša do Skupštine, gde se odigrao miting sa onim : uhapsite Vlasija“ i “ a sad svi na svoje radne zadatke“. Znali smo da je sve već gotovo i da su ovo očajnički pokušaji jalove vlasti da nešto, kao, uradi. Ima mnogo da se piše, ali o tome drugi put. Nemojte botovi da lupetate, kad o tom vremenu ama baš ništa ne znate.

    2. Krenuli da ih oporavljaju ali im nisu dali. Ko? Zapitaćeš se ti. Pa isti oni koji su ih i sj**** devedesetih. I da li si uopšte pročitao tekst_ Ako jesi, da li je moguće da nemaš makar DVA GRAMA MOZGA da shvatiš? „Oslobađanje“ svesrpstva „od Aljaske do Australije“, koje, by the way, nismo oslobiodili nego rasturili po svetu, koštalo je nas, Srbe u Srbiji, nazadovanja i zaostajanja za iole razvijenim svetom od, paaaaa, verovatno POLA VEKA! Bože dragi kako ste G L U P I !!!

    1. Tacno tako, samo naopako! Toliko su gu urusili, taj 21 maj (DMB), te 1988, da ni prof. dr. Dinkic nije mogo da ga spase svojom ekonomijom destrukcije.

  2. Bravo za tekst. Tekst je epitaf svakoj fabrici u Srbiji. Nem sta da se doda. Sve ste rekli. Mizete i jedan tekst o podobnim direktorina, ne samo Rakovickog basena, koje su ti mitinzi vinuli u politicke vode.

  3. Nekako se najduže u Rakovici održala Fabrika gumenih proizvoda “Rekord“, jer izvozila svoje proizvode, a i za državu koja se uzda u svoju poljoprivredu, proizvodila kvalitetne traktorske gume. Zašto je ova fabrika morala da propadne? Da li je rešenje tržni centar koji je nikao na njenom mestu i gde se prodaje “firmirana“ kineska roba? Da li će to podići naš BDP?

  4. Bravo @ Tačno i hrabro, kads bismo se pogledali iskreno, od ovakvih istina i zločina – brže bismo se izvukli iz blata i kaskanja. Kao Nemci posle ’45-te…

  5. Odlican tekst. I ne vazi samo za „21. maj“, vec za, maltene celu srpsku privredu…Ko ne razume sta nam se desilo neka ga procita jos jednom, pazljivo…

  6. Bugarska, na primer, nije imala ni Miloševića, ni sankcije ni ratove pa im je gotovo čitava industrija završila kao naš „21. Maj“. Od ogromnih pogona bazne industrije (naročito mašinske i hemijske) ostale su ruševine zarasle u korov, a na hiljade tona mašina i opreme prodato kao staro gvožđe. I nije u pitanju samo Bugarska. Velika većina bivših socijalističkih zemalja je doživela sličnu sudbinu i bez Miloševića i bez sankcija i bez ratova. Svakom ko razmišlja svojom glavom i ko nije zaslepljen mržnjom je jasno da Milošević, kakav god da je bio, nema nikakve veze sa propašću „21. Maja“. Ili da budem precizniji, ima vrlo malo. Pre će biti da je njegova politika samo produžila život toj fabrici koju je dolazeći kapitalizam već bio osudio na smrt. Doduše, to i nije bio život već fingiranje života, ali je u ono vreme i to bar nešto značilo i davalo ljudima neku nadu.

  7. Tačno, odličan komentar koji važi i za mnoga druga preduzeća. Iz srednje razvijene evropske zemlje smo postali i sva je prilika i ostaćemo jedna od najsiromašnijih zemalja Evrope.

  8. Kad se radi o propasti nekadašnjih tehnoloških giganata tipa DMB ne bi bilo zgoreg da se malo zamislimo i nad samima sobom, a ne samo nad Miloševićem. Njemu to uostalom više ne može ni da šteti ni da koristi a za nas je i dan danas bitno da li ih su tai takva preduzeća uopšte morala da se privatizuju budući da su faktički bila privatizovana još kad su data na samoupravljanje radnicima. Jer da smo mi (radnici) bili dostojni onog što smo imali svakako bi sprečili taj udruženi zločinački poduhvat.

Ostavite komentar


Reakcije

Naslovna strana

Naslovna strana za 29. mart 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Maja Nikolić, TV novinarka

List Danas je važniji nego ikada ranije. Kada ne bi bilo takvih novina, ne bismo ni znali kako prave novine treba da izgledaju.