Ipsos: Đilas pokušao da podmetne naslovnu stranu Blica kao dokaz i da nas lažno optuži 1Foto: Logo

Na prezentaciji istraživanja javnog mnenja, održanoj 11. jula 2021. godine, a koju je za potrebe njegove stranke sprovela neimenovana agencija, na Facebook stranici Stranke Slobode i Pravde, Dragan Đilas je ponovo optužio Ipsos da lažira istraživanja javnog mnenja, navodi se u saopštenju koje prenosimo u celosti. 

Detalje prezentacije Dragana Đilasa, uključujući i optužbe na račun Ipsos-a, preneo je i portal Direktno dan kasnije.

Ovo saopštenje je reakcija Ipsosa na neosnovane optužbe Dragana Đilasa i lažne dokaze koje je izneo kako bi potvrdio svoje neosnovane hipoteze o uticaju Ipsosovih istraživanja na izbornu volju građana.

Da bi potkrepio svoje tvrdnje, Dragan Đilas se stalno vraća u prošlost i pokušava da ospori kvalitet predizbornih anketa koje je Ipsos radio, a koja su po pravilu bile vrlo precizne O tome svedoče sve predizborne prognoze, koje Ipsos od 2016. godine na ovamo javno objavljuje, kako bi, između ostalog, izbegao iskustava sa manipulacijama našim imenom i podacima, a koje su se dešavale pre toga.

Šta više, Dragan Đilas se ne libi da optuži Ipsos da je objavljivanjem svojih rezultata uticao na odluke pojedinih političkih aktera ili na izlaznost birača, iako takve tvrdnje nemaju mnogo veze sa realnošću.

Tako tvrdi da je Ipsos-ovo istraživanje iz januara 2018. godine uticalo na to da Demokratska Stranka izađe samostalno na beogradske izbore, a ne u koaliciji sa opcijom koju je tada predvodio Dragan Đilas.

Ipsos od 15. januara 2018. godine pa sve do dan pred izbornu tišinu nije objavio nijedan podatak, i to se jasno da videti prostim uvidom u medijsku arhivu.

Da bi potkrepio svoju tvrdnju, Dragan Đilas je u svom jučerašnjem obraćanju na Facebook stranici Stranke Slobode i pravde, prenetom na portalu Direktno, prikazao naslovnu stranicu dnevne novine Blic, objavljenu 20. januara 2018. godine, na kojoj su prikazani rejtinzi stranka.

Dragan Đilas eksplicitno tvrdi da su to podaci Ipsosa. Ipak, jednostavnim pregledom arhive i uvidom u pomenuti broj dnevne novine Blic, lako se može videti da je to istraživanje radila druga agencija, a ne Ipsos i da je to jasno naznačeno u samom tekstu vesti.

Drugim rečima, Dragan Đilas je pokušao da podmetne naslovnu stranu Blica kao dokaz, i da lažno optuži Ipsos da je objavio podatke, iako priložene stranice dnevne novine Blic, gde je istraživanje prikazano, govore suprotno.

U istom obraćanju, Dragan Đilas je prikazao i drugu naslovnu stranu na kojoj su rejtinzi stranaka, ovoga puta iz dnevnog lista Novosti, od 1. marta 2018. godine, ponovo tvrdeći da su ti podaci Ipsos-ovi.

I ne samo to, Dragan Đilas ide i dalje, tvrdeći da je ta objava imala za cilj da ’obeshrabri’ neke birače da izađu na izbore. Naravno, ni ovi podaci nisu Ipsos-ovi.

Uvidom u tekst, koji je objavljen u dnevnom listu Novosti, jasno se vidi da nije navedeno ime agencije koja je istraživanje sprovela.

I ne samo to, Ipsos je istog dana na svom web site-u objavio svoje poslednje procene izbornih rezultata, i ti rezultati su drugačiji od rezultata objavljenih u Večernjim novostima.

Dakle, ponovo se radi o neistini kao pokušaju dokaza, odnosno o podmetnutoj naslovnoj strani, koja je bez ikakvog osnova pripisana Ipsosu.

Ipsos sve rezultate svojih istraživanja objavljuje pod svojim imenom.

To je preporučena praksa svuda u svetu. Neobjavljivanje imena agencije koja sprovodi istraživnaja javnog mnenja stvara šum u javnom prostoru, vrlo često dezavuiše javno mnenje i, posledično, urušava vrednost istraživanja javnog mnenja kao demokratske tekovine.

Čvrsto verujemo da se u ovom slučaju nije reč o grešci koju je Dragan Đilas slučajno napravio, već o jasnoj nameri da se Ipsosu nanese šteta.

Napade koje Dragan Đilas kontinuirano sprovodi protiv Ipsosa imaju za cilj urušavanje naše reputacije, ali i stvaranje klime u kojoj se istraživanjima javnog mnenja ne veruje ili ih uopšte nema u etru.

Javnost ima pravo da bude informisana o društveno-političkoj situaciji kroz istraživanja javnog mnenja i Ipsos će nastaviti sa sprovođenjem takve prakse.

Takođe, Ipsos će zaštitu svoje reputacije i poslovanja potražiti na sudu.

Ipsos je globalna agencija za istraživanje tržišta koja posluje u 90 zemalja i u koja ima preko 16000 zaposlenih. U Srbiji postoji od 1997. godine i godišnje sprovede više od 700 istraživanja za renomirane klijente – internacionalne i domaće kompanije, međunarodne i organizacije civilnog društva i medije.

Autor je direktor Ipsosa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari