Šta sve o Nediću prećutkuje Mišina

Odgovor Veljku Đuriću na tekst "Otkud Mihailović u tekstu o Nediću" (Danas, 25. maj)

Ostavite komentar


  1. Да смо после рата имали правну државу (коју још увек немамо), суђење Милану Недићу би било јавно. Нажалост, имали смо револуционарне егзекуторе којима истина о Милану Недићу није одговарала.

    Генерал Милан Недић је четири месеца пред немачки напад на Југославију, послао кнезу Павлу и министрима реферат у коме их је упозорио да земља нема никакве шансе у рату против Хитлера.

    27 марта, група високих официра – која је била ЗА РАТ – направила је пуч и изазвала Хитлеров напад. Десетак дана после напада, сви ти официри су побегли у иностранство.

    Милан Недић је био ПРОТИВ РАТА, али је остао у земљи, уз свој народ. Храбро је прихватио вазалну улогу коју су му Немци уценом изнудили и жртвовао свој углед и част да у слому и поразу спасе оно што се спасти могло.

  2. 1. DEO
    Šaljem Danasu po drugi put. Prvi put je bilo neuspešno. Da vidimo sad. Dodajem mali prilog nedavnoj debati o istorijskom slučaju „Nedić“ i to izvodima iz Nedićeve, kvislinške štampe, pa neka sudi ko kako želi. Naravno, u smislu slobode iznošenja činjenica. Naročito zato što Danas štedro otvara svoje stranice zastupnicima kolaboracije i kvislinštva. Nadam se će Danas biti otvoren i za iznošenje činjenica. Ovog puta u samo pet delova. Inače, materijal je mnogo obimniji.
    – Pretsednik vlade general Nedić nacionalcima pred odlazak u Nemačku. (Srpski narod, 22. 1. 1944)
    – Založićemo se da budućnost srpskog naroda izgrađujemo u lojalnoj i prijateljskoj saradnji sa Nemačkim Rajhom. (Novo vreme, 30. 8. 1941)
    – Posle teškog poraza, srpski narod doživeo je svoj prvi svetao dan. U trenutku kada je izgledalo da i sam njegov opstanak dolazi u pitanje, podignuta je oborena srpska zastava i postavljena osnova obnovi Srbije. Govori, koje su u dvorani Narodne skupštine izmenjali Vojni zapovednik u Srbiji vazduhoplovni general g. Dankelman i Pretsednik srpske vlade, armijski general g. Milan Nedić, dok su napolju zajedno čuvale počasnu stražu nemačke trupe i srpska žandarmerija, pretstavljaju jedan istorijski čin… Izjavljujući rešenost da tu budućnost izgrađuje u lojalnoj i prijateljskoj saradnji s Nemačkom, general g. Nedić je izrazio volju celog srpskog naroda, koji uviđa koliko je sudbinski, geografskim položajem i neminovnostima života, upućen da živi u naslonu na Rajh.Vera Rajha u Srbiju i srpskog naroda u Rajh čine osnovu srpske državne obnove. (Ponedeljak, 1. 9. 1941)
    – Pobednički Veliki Nemački Rajh preko generala Nedića pružio je ruku Srbiji. Na tu ruku uprte su oči celog Srpstva. Srbija mora tu ruku da što čvršće i toplije primi. (Ratko Parežanin, Naša borba, 7. 9. 1941)
    – Obrazovana je u Beogradu prva posleratna srpska vlada, kojoj stoji na čelu poznati i ugledni srpski junak bivši ministar vojske i mornarice general g. Milan Nedić… Istovremeno je i vojvoda Kosta Pećanac, kao zapovednik četničkih odreda, odlučio da sa četnicima pomogne spasavanju srpskog naroda u borbi protiv komunista i pljačkaša. Nova vlada generala g. Nedića odmah je donela Uredbu o prekim sudovima oružane sile, a istovremeno je formirala prve srpske oružane odrede i počela ih upućivati u zemlju. (V. S. R. Srpsko selo, 13. 9 1941)
    – OSNOVNA UREDBA O UNIVERZITETU – … § 27. Jevreji i Cigani ne mogu biti slušaoci Univerziteta (visokih škola). (Milan Nedić, O. Kuzmanović, V. Jonić, J. Kostić, M. Radosavljević, Č. Marjanović, J. Mijušković, M. Olćan, Đ. Dokić, D. Đorđević s. r. Službene novine, 21. 10 1941)

  3. 3 DEO
    – A sve to što je stvoreno… sve što je Vlada narodnog spasa učinila da bi se za ovako kratko vreme povratio život Srbije, sve su to omogućili okupatori (nemačka vojna sila i nemačka uprava). Zato mi dugujemo blagodarnost Velikom Nemačkom Rajhu što nam je omogućio život…, što nam je pružio časno mesto saradnika u izgradnji novoga sveta. Mi izjavljujemo da ćemo biti svesrdni saradnici i Velikom Nemačkom Rajhu u izgradnji Nove Evrope. Draga braćo i sestre… Hajte k meni. Hajte novom životu, boljem srpskijem… Pomozite mi, tako vam mleka srpskog. (Milan Nedić, Srpsko selo, 5. 9 1942.)
    – Poslednji broj Donaucajtunga donosi na trećoj strani reportažu o našim seoskim omladincima koji su ovih dana otputovali… u Nemačku… Na kraju ove reportaže citiran je očinski savet koji je pretsednik srpske vlade armiski general Milan Nedić uputio omladincima prilikom prijema u Pretsedništvu vlade. (Obnova, 6. 4. 1943)
    – Kao što su ti narodi definitivno ubeđeni u neizlečivi egoizam Engleske, tako je kod njih u toku ovih poslednjih dveju godina, prodrla u njihovu svest duboka vera u opšte čovečanski ideal nemačkog nacionalsocijalizma. I u toj veri oni nalaze potrebno jemstvo, da danas ceo nemački narod vodi ovaj totalitarni rat za ostvarenje novog poretka u Evropi… Kao ozbiljan državnik i narodni vođa, general Nedić već sada krči puteve za budući uspon Srbije. (dr Miroslav Spalajković, predavanje na radiju, Obnova, 8. 4. 1943)
    – Od nemačkih listova naročitu pažnju govoru Spalajkovića ukazali su svojim komentarima „Angrif“, „Dojče algemajne cajtung“ i „Frankfurter cajtung“… „Frankfurter cajtung“… veli:… „Srbija je dobro shvatila generala Nedića. On vodi svoj narod jednim ispravnim putem moralnog i političkog preporoda…“
    – Ime Milana Nedića u prestonici Rajha pominje se sa poštovanjem. (dr N. Marinković, dopisnik iz Berlina, Obnova, 15. 4. 1943.)
    – Juče popodne oko 6 časova primio je treću grupu seoskih omladinaca, koja danas putuje za Nemačku, pretsednik srpske vlade armiski general Milan Đ. Nedić, koji im je tom prilikom izdao poslednje naredbe i očinske savete… Popodne pred polazak u pretsedništvo vlade omladinci su prošli beogradskim ulicama pevajući nacionalne omladinske pesme. Svojim oštrim, upravo vojničkim korakom, kršnim i rasnim izgledom privlačili su pažnju prolaznika koji su ih sa simpatijama pozdravljali.. Pretsednik je obišao seoske omladince, sa zadovoljstvom posmatrajući harmoničnu sliku koju su pružali… A zatim se pretsednik obratio omladincima: „Vi ste, deco moja, obraz naše zemlje, i dobro da pazite i da čuvate taj obraz. Vi ste treća grupa koja ide u Veliki Nemački Rajh, u goste… Šaljem vas da Veliki Nemački Rajh vidi vas, elitu srpskog naroda… Šaljem vas izabrane, najodabranije sinove našega naroda – ono što je najbolje, srpsko, čestito, rasno i ugledno. Šta ja hoću? Hoću da Nemački Rajh vidi najbolje sinove naš… Hoću da Rajh po vama oceni vrednost srpskog naroda ovde na Balkanu. Drugo, ja vas šaljem u najkulturniju i najuređeniju zemlju, šaljem vas u Nemačku. To je najradnija zemlja, velike kulture, velikog duha i velikog patriotizma… Videćete kako je svaki zapeo da radi – i zato može nemački narod da se sa uspehom bori na svim frontovima, skoro sa celim svetom… Nikada vi nećete zalutati gde su vaša braća i nebraća zalutala. Digli se protiv Majke Srbije, otišli u nekakve internacionale… Te izrode moramo istrebiti. Za njih nemam milosti. Moramo istrebiti njih, da biste vi živeli.“ (L. Obnova, 18. 4. 1943)

  4. 4 DEO
    – UREDBA O OBAVEZNOM PRENOŠENJU I SLUŠANJU RADIO EMISIJA PO JAVNIM LOKALIMA – § 1 U svima ugostiteljskim radnjama koje imaju radio aparate, obavezno je prenošenje i slušanje svih radio emisija srpske obaveštajne emisije Radio stanice Beograd… § 2 Vlasnici ugostiteljskih radnja za koje državna mesna policijska vlast nađe, da obzirom na mesto i obim posete treba da imaju radio aparat, dužni su nabaviti radio aparat i postaviti ga u lokalu. § 3 Za vreme prenošenja srpske obaveštajne radio emisije (vesti, izjava, govora, poslanica, poziva, objava i sl.) Radio stanice Beograd u lokalu mora vladati potpuna tišina, i za isto vreme se gosti u lokalu ne smeju posluživati. § 4 1 Vlasnik ugostiteljske radnje koji se bude ogrešio o propise ove Uredbe kazniće se novčanom kaznom… a za slučaj neisplate novčane kazne u ostavljenom roku kaznom zatvora od 10 do 30 dana. U ponovljenom slučaju kazniće se oduzimanjem prava na obavljenje radnje za godinu dana i upućivanjem na prinudan rad u trajanju do 6 meseci. § 2 Posetioci lokala i posluga koji se budu ogrešili o propise ove Uredbe kazniće se novčanom kaznom… a za slučaj neisplate novčane kazne… kaznom zatvora od 1 do 15 dana. U ponovljenom slučaju oni će se pored napred navedene kazne kazniti i upućivanjem na prinudan rad u trajanju do 3 meseca. (Milan Nedić, B. Kujundžić, O. Kuzmanović, V. Jonić, J. Kostić, Đ. Dokić, D. Đorđević, T. Dinić, M. Nedeljković, R. Veselinović, S. Dobrosavljević s. r. Službene novine, 4. 6. 1943)
    – Današnji „Das Rajh“ donosi na prvoj stranici, zajedno sa slikom generala Nedića, sledeći članak: „On upravlja obnovom političkog života u Srbiji… ne propuštajući nijednu priliku da preko radia ili štampe ne pozove svoj narod na put razuma i saradnje sa nemačkim vlastima. (Srpski narod, 3. 7 1943.)
    – „BERLINER BERZENCAJTUNG“ O DVOGODIŠNJICI VLADE MILANA Đ. NEDIĆA (dr. Nikola Marinković, Obnova, 2. 9 1943)
    – UREDBA O PRIZNANJU TITULA, DIPLOMA, ISPITA I DRUGIH DOKAZA KVALIFIKACIJA STEČENIH NA PODRUČJU NEMAČKOG RAJHA – Član 1 Sve na području Nemačkog Rajha stečene akademske titule, diplome… priznaju se u Srbiji bez naročitih formalnosti i bez nostrifikacije i izjednačuju se sa domaćim titulama, diplomama. (Milan Nedić s. r. „sleduju potpisi ostalih ministara“, Službene novine, 10. 9. 1943)

  5. 5 DEO
    – VOĐA RAJHA PRIMIO JE PRETSEDNIKA VLADE GENERALA MILANA NEDIĆA (Obnova, 20. 9. 1943)
    – „Vilhelmštrase“ o prijemu Nedića kod Vođe Rajha. (Obnova, 21. 9. 1943)
    – Sudbina našeg naroda nalazi se danas u rukama Berlina. Ako Berlin ima dobrotu da nam da ono što je naše, sa ovog svetoga mesta mislim da smemo da budemo izraz stava i shvatanja i želja čestitog srpskog naroda, kojim mi molimo jedno: neka nam Berlin da ono što je naša želja, neka da svetosavsku Srbiju. (Usklici: Tako je). (Mihailo Olćan, novinar Lazar M. Čolić, Obnova, 20. 9. 1943)
    – PUT GENERALA NEDIĆA – ISTORISKA PREKRETNICA – Poseta Pretsednika Srpske vlade generala Milana Nedića kod Vođe Nemačkog Rajha shvaćena je kao krupan događaj ne samo od strane srpskog naroda, nego i u celoj evropskoj javnosti… Od ove istoriske prekretnice nastaju nove etape u ostvarenju našeg nacionalnog zadatka, koje će nas postepeno uvesti kao ravnopravnog člana u evropsku zajednicu slobodnih naroda. (Obnova, 21. 9. 1943)
    – „NASTOJANJA VLADE GENERALA NEDIĆA KRUNISANA SU PUNIM USPEHOM“ – PRETSTAVNIK VILHELMŠTRASE POSLANIK BRAUN FON ŠTUM O POSETI PRETSEDNIKA SRPSKE VLADE U GLAVNOM STANU VOĐE RAJHA – „…sama činjenica da je do pomenutog sastanka došlo – da su politički razgovori trajali duže vremena i da su vođeni u srdačnom tonu, pokazuje sa koliko simpatija Rajh i njegovo vođstvo gleda na srpski narod. Nastojanja vlade generala Nedića krunisana su punim uspehom u unutrašnjoj politici Srbije, što je donelo prirodno posledice i po odnose između Beograda i Berlina“. Ova izjava izazvala je najživlju senzaciju u krugovima pretstavnika štampe. (dr Nikola Marinković, Obnova, 22. septembar 1943.)
    – NOVE MOGUĆNOSTI – Poseta generala Nedića Vođi Rajha i fon Ribentropu pretstavlja za srpski narod veoma važan događaj… Ako bi se sa nekoliko reči htelo izraziti sve ono što je ovom posetom postignuto onda bi se moglo reći: nove i velike mogućnosti stoje pred srpskim narodom. General Nedić je učinio veliki podvig. (Obnova, 22. 9. 1943)

  6. Iako nismo podržavali Slobodana Miloševića i njegovu zlikovačku politiku tokom devedesetih, moja generacija je 1999. otišla u Vojsku Jugoslavije na poziv za mobilizaciju zbog NATO agresije na SRJ.

    У преводу, драги наш друже, ти си учествовао у фашистичкој агресији великосрбина Милошевића на незаштићене албанске цивиле и учествовао си у геноциду против невиних Албанаца. Јер, ако је Недић био колаборациониста (а јасно је да јесте), шта си онда ти који мислиш да си „бранио“ Србију тако што си нападао Албанце? Зар то није ратни злочин? Зар то није колаборација са Милошевићем који је српски Бокаса, српски Иди Амин, српски касапин, српски Хитлер и шта су све већ писали о њему?

    Прекопавате Недића, ваљда све док не будемо морали као народ да се суочимо са комунизмом. Замислите, само за тренутак замислите да је Србијом или Русијом владао било који други политички поредак осим тог комунистичког који су инсталирали Немци? Замислите само… Е, са тиме морамо да се суочимо пре него са Недићем – јер и сада имамо једног Недића који нас убеђује како морамо да сарађујемо да нам не би отели и ово мало Србије.

  7. Pricitao sam prva dva pasusa i shvatio da autor uopste nije objektivan. Ostrascen je. Ne secam se kakav je bio tekst na koji je ovaj autor odgovorio, ali ako neki urednik cita ovo molim da ne objavljujete ostrascene tekstove o istorijskim licnostima od pre 100 godina jer je nekom baba bila partizanka a deda cetnik. Ovo nije nivo Danasa.

  8. Umanjivanje krivice Nedica i drugih saradnika fasista, nije samo menjanje istorije Srbije, vec i antifasisticke koalicije. Srbija nikad nije bila ostrvo, samodovoljna celina, vec deo te koalicije, sto joj sluzi na cast. Kolaborant Nedic i svi oni koji se nisu borili protiv fasista nisu deo te koalicije, vec saradnici i pomagaci okupatora.
    Bez pomoci aktivne i agilne policije Gestapo nije mogao da izdvoji Jevreje u Bgd i Srbiji niti da im zna adrese. Tu je i niz drugih mera da sprece prikrivanje i eventualno bekstvo progonjenih. To je sve za Nemce obavljao ne srpski narod, vec Nediceva policija. Pred kraj rata sile pobednice dogovorile su se o uredjenju posleratnog sveta i kaznjavanju kolaboracionista i fasistickih saradnika. Francuska i Norveska nisu rehabilitovali svoje kvislinge. Nikom ne pada na pamet da ospori ulogu koalicije, jer bi to znacilo amnestiju fasizma.
    Po nekima okupacija nije zlocin, vec su zlocinci oni koji su se borili protiv fasista i njihovih pomagaca,kvislinga i druge bagre koja im je sluzila. E da bi ta prica prosla, morao bi da se rehabilituje Hitler,Na srecu to se nece desiti, ne daju pobednici.

    1. Таса: „Француска и Норвешка нису рехабилитовале квислинге.“
      Па, наравно, то су практични народи. Већина грађана тамо су били колаборанти, па да не би осуђивали већину, они су изабрали да не рехабилитују (али, ни да осуде) оне који су водили такву већину. Мудро.
      Ген. Недић ЈЕСТЕ колаборациониста, али је и изузетна личност која је урадили много доброг под тешким условима. Није ушао у колаборацију да би правио зло, зло је било само време.
      Стално нам подмећу ген. Недића, за којег још нисмо довољно узрасли ни морално ни цивилизацијски да би га схватили, а никако да се позабавимо главним злом – Титом и комунистима, који су направили огромне злочина над грађанима, државом, културоми језиком. То је прва и најважнија тема. Њихови настављачи су на власти и сада.

      1. @ безнаДНО
        To sto vi tvrdite da Francuska i Norveska nisu sudile kvislinzima i kolaborantima, jednostavno nije istina. Sudilo se u Evropi sa i bez suda. Kada su u Pariz usli oslobodioci narod nije cekao da se kolaboranti izvedu na sud. Masa im je presudila. Stradalo je oko 10,000 kolaboranata, spijuna, dousnila podvodaca i druge olosi od razjarene mase, kojoj je bilo dosta ponizenja, koju su trpeli pod okupacijom. Pet hiljada policajaca osudjeno je na smrt, jer su osramotili instituciju policije. Pet gradonacelika je streljano. Predsednik Visijevske vlade Pjer Laval, osudjen je na smrt i pogubljen. Marsal Peten osudjen je na smrt, ali kazna nije izvrsena zbog njegove starosti i neizlecive boleste. Sudjeno je mnogim znanim i neznanim licnostima zbog kolaboracije i iskazanih simpatija za Nemce. Cela Francuska sigurno nije simpatisala Nemce. Sa vama se ne bi slozio pukovnik Berzer-Andre Malro, a ni Klaus Barbi “lionski kasapin” koji je clanove pokreta otpora predavao Nemcima. Da ste citali Sartra, Margaret Diras ili gledali posleratne filmove Kajata, Klemana Klera, znali bi sta se posle rata desavalo u Francusko i kako se gledalo na saradnike Nemaca. Sem prezira niko nije imao simpatija za takve. Slicno je bilo i drugim evropskim drzavama. Svuda je sudjeno kvislinzima i u Norveskoj, Holandiji, Danskoj, Istocnoj Evropi. Posle raspada JU bilo je pokusaja u region da se sudi partizanskim generalima, kao i jednom narodnom heroju. Stvar je zavrsena pre nego sto je i pocela. Njih je branila EU i helsiski odbor. Tito je jedan od velikih posleratnih lidera, koga je medjunarodna zajednica prihvatila kao relevantnog sagovornika, sa kojim je saradjivala, dogovarala se, cesto i konsultovalao po odredjenim pitanjima, a Jugoslavija priznata i postovana od Istoka, Zapada i mnogoljudnog bloka nesvrstanih. Prilikom obelezavanja 70 godisnjice saveznickog iskrcavanja u Normandiji, pored portreta Cercila, Staljina, Ruzvelta i De Gola, stajao je portret Tita.

    2. Ti „borci“ protiv fasizma su posle doneli najgori komunizam a EU zahteva da se Srbija i od jednog i od drugog distancira. Tako da napadati Nedica da je bio kolaborant a ne napadati Tita da je bio serijski ubica ne vodi nicemu. Ovaj „redovni“ je u stvari najbolje rekao. Ostrascenost i oholost je ovde ocita i nema nikakvu vrednost. 100 puta tumbati o Nedicu kolaborantu ga ne pravi ni vise ni manje likom kakav je i bio.

Ostavite komentar


Reakcije

Naslovna strana

Naslovna strana za 25. april 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Maja Cetković - E-play

Dnevnu novinu Danas jako cenim i poštujem pre svega zato što je jedna od retkih koja ima rubrku o kulturi i sceni.