Partijski gajtan 1

Dobro pazi šta misliš, govoriš i kako glasaš, posebno ako pripadaš vlastima, prilično jasno „poručuje“ otkaz koji je u javnom preduzeću Objedinjena naplata nedavno uručen Jeleni Đorđević, odbornici vladajuće koalicije…

… samo 15 – tak dana nakon što je javno saopštila da u Skupštini grada neće glasati za odluku da se Aerodrom Niš besplatno ustupi državi, što je inače stav republičkog i gradskog vrha.

„Neposlušna odbornica“ je prethodno isključena iz vladajuće Jedinstvene Srbije. U JS je prešla iz opozicionih Dveri neposredno nakon zaposlenja u niškom JKP Direkcija za gradski prevoz. Ovo gradsko preduzeće u novembru 2016. zamenila je Objedinjenom naplatom, u kojoj je radila po ugovoru o radu na određeno vreme, koji joj je tri puta produžavan, kada god je trebalo zameniti nekog od zaposlenih koji je privremeno odsutan. Pre toga bila je članica LJajićeve Socijaldemokratske partije Srbije. Kategorički negira da je u te stranke ulazila iz ličnih interesa, a tvrdi da je iz njih izlazila kada bi uvidela da se one „ne bore za Niš nego za Beograd“.

Direktorka Objedinjene naplate Jelena Stojanović, pak, negira da je u pitanju bilo kakav politički revanšizam zbog njenog stava o aerodromu, navodeći da je Đorđevićki istekao ugovor o radu pošto se radnik koga je zamenjivala vratio sa bolovanja, a u preduzeću sada niko od zaposlenih nije privremeno odsutan, te nema potrebe za zamenom. Ako bude potrebe za tim, Jelena će opet biti pozvana da radi, tvrdi Stojanović za naš list.

Nije malo onih kojima je ovaj slučaj još jedna ilustracija raširenosti partijskog zapošljavanja u Srbiji, pa i činjenice da taj vid društvene korupcije ima „dva kraja“. Ko partijski dođe, partijski ode. Ko se mača lati, od mača će poginuti, reklo bi se. On, takođe, jasno ukazuje i na svu problematičnost masovnog zapošljavanja u javnom sektoru po ugovorima na određeno vreme, ili o privremenim i povremenim poslovima, ili o autorskom delu, a koji traju godinama. Mada se „pravdaju“ Vladinom zabranom zapošljavanja u javnom sektoru, ovakvi ugovori otvaraju vrata za buduće stalno zaposlenje tih ljudi, koji su skoro po pravilu došli „po kriterijumu“ partijskih ili ličnih veza. I što je najvažnije po vlast – drže te ljude „na kratkoj uzici“.

Kada neko od njih poželi da misli, govori ili dela u skladu sa svojom savešću, a protivno interesima onih koji su ih zaposlili – uzica se zateže. Novija istorija uči da tada mogu da izgube platu ili privilegije, a dobiju batine ili ćelijski pritvor. Nije svilen gajtan – kao nekad, ali ozbiljno boli.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari