Šta se krije iza maske 1

Pre mesec dana hirurške maske su u apotekama koštale 15 dinara.

Danas koštaju 100. Pre mesec dana ih nije kupovao niko, a danas ih kupuju svi. Da li je ovo onda najotvoreniji primer „ratnog profiterstva“ kojem svedočimo od izbijanja epidemije?

Pitanje maski imalo je niz obrta.

Prvo ih nije bilo, jer je mala količina koja se proizvodi u Srbiji za redovne okolnosti, dolaskom virusa razgrabljena, pa su ljudi dve nedelje proveli čitajući na vratima svake apoteke u Srbiji isti natpis: „Nema maski, rukavica, asepsola, alkohola.“

To je bilo ono vreme kada ni epidemiolozi na televiziji nisu nosili maske, niti su naročito preporučivali njihovu upotrebu, jer, kako je to kasnije objasnio Predrag Kon, bilo bi bezobrazno ljudima preporučivati ono što ne mogu da nabave.

Zatim su maske stigle: Velika donacija od 10 miliona komada došla je iz Kine. Maski će biti svugde, odmah smo obavešteni.

I kako je i obećano, maske su se stvarno pojavile – ali po ceni od 600 do 800 procenata većoj nego pre samo mesec dana. Maska koja koliko-toliko štiti od virusa samo ako se upotrebljava jednokratno dva-tri sata, posle čega je treba baciti u kantu i staviti drugu, sada košta 100 dinara. Da li to država preprodaje donaciju uz enormni profit?

Nikako, uveravaju nas nadležni. Maske nisu stvarno donacija, maske je Vlada Srbije kupila u Kini i dovezla u Srbiju, a cena je skočila jer je potražnja jako visoka.

Uzmimo da je ovo tačno, ali zašto onda Vlada krije nabavnu cenu? Maske u apoteci koštaju od 90 do 120 dinara, ali je njihova nabavna cena 72 dinara.

Tu nabavnu cenu formirali su distributeri koji su maske kupili od RFZO-a, odnosno od države. Ali po kojoj ceni su ih oni dobili, ne zna se. Niti se zna po kojoj ceni ih je dobio RFZO.

Činjenica da vlasti odbijaju da odgovore na ovo pitanje budi sumnju da neko ovde uzima ozbiljan novac. Jer, u pitanju je 10 miliona maski, a biće ih još mnogo više od toga.

Čak i da je država maske nabavila po ta 72 dinara i bez ijednog dinara zarade ih prodala distributerima, cena predmeta koji ljude štiti od smrtonosnog virusa bi na putu od aviona na surčinskom aerodromu do prve apoteke skočila 35 odsto. Od čega država uredno uzima svoj PDV.

A da li zaista verujemo da je država maske koje su na komad koštale 15 dinara, za porudžbinu od 10 miliona komada stvarno plaćala 72 dinara?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari