Tabloidna potera 1

Prorežimski tabloid Alo objavio je da su svedoci saradnici u procesima za ubistvo premijera Zorana Đinđića i Ivana Stambolića – Miladin Suvajdžić i Nenad Šare, kroz program zaštite svedoka „sklonjeni u Ameriku“, a da njihovu tačnu lokaciju znaju američke tajne službe.

Nije prvi put da prorežimski tabloidi jure zaštićene svedoke i „otkrivaju“ mesta gde se navodno kriju. To se radi već godinama otkako je SNS na vlasti. Na meti su i pravosnažne sudske presude u predmetima atentata na premijera Zorana Đinđića, ubistvo Ivana Stambolića, atentat na Vuka Draškovića na Ibarskoj magistrali i suđenje Darku Šariću, optuženom za šverc pet tona kokaina.

Ono što svi ti „mediji“ zaboravljaju jeste da su prvoosuđeni u većini ovih slučajeva uglavnom priznali krivicu za ono za šta ih tužilaštvo ili policija optužuje u nekom delu zakonskog postupka. Ako se tome dodaju iskazi svedoka saradnika, sa daleko više detalja, pošto svaki optuženi za neko zlodelo umanjuje sopstvenu ulogu u tome, onda je slika kompletna.

Drugim rečima, niko nevin nije osuđen, uglavnom je problem na suđenjima način dolaska do dokaza – da li su pribavljeni po zakonu ili ne.

Isti slučaj je i sa suđenjem Šariću za šverc droge. Prvo su tabloidi jurili svedoka saradnika – Nebojšu Joksovića (više puta mu je zapaljena imovina, bačena bomba na kafić, ispaljena raketa zolja na štampariju, ubijen rođak…), a Joksović je čak i pisao Šariću da se kaje što svedoči protiv njega, da bi na kraju optuživali tužioca da se bavi nezakonitim radnjama, zatim da Joksovića navodno štiti neka sutkinja…

Sve u svemu – izmišljene priče sa jedinim ciljem – urušiti kredibilitet svedoka, uticati na sud i okrenuti javnost protiv tužilaštva i sudija.

To je ta opasna igra koju igraju tabloidi pod kontrolom vlasti. Bitno je srušiti kredibilitet sudija, u šta se neretko upliću političari na vlasti, tvrdnjama da su sve sudije izabrane u vreme vlasti DS, ali prećutkujući činjenicu da je za osam godina vlasti naprednjačka većina u parlamentu izabrala nekoliko stotina sudija i tužilaca.

S druge strane, mediji treba da preuzmu odgovornost za svoje pisanje, a takve odredbe bi bilo jako dobro uneti u Zakon o javnom informisanju, Krivični zakon, ali i u Zakon o programu zaštite učesnika u krivičnom postupku. Pa da vidimo da li će da jure svedoke saradnike koji su otkrili kriminal u kojem su učestvovali.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari