Tim za dijalog 1

Na protestu „Jedan od pet miliona – Svi kao jedan“ objavljen je sastav pregovaračkog tima stručnjaka i vanstranačkih ličnosti koji su spremni da sa predstavnicima vlasti pokrenu dijalog o pitanjima važnim za Srbiju

U Savezu za Srbiju su kao tri goruće teme o kojima treba razgovarati naveli stanje u medijima, zloupotrebu REM i izborne uslove. Profesor FPN Čedomir Čupić, profesorka FPN Snježana Milivojević, docent na FPN-u Dušan Vučićević, dr političkih nauka Jovanka Matić, politikolog Boban Stojanović, reditelj Srđan Dragojević, novinar Vukašin Obradović, Zoran Gavrilović ispred BIRODI-ja, kao i NUNS i Asocijacija nezavisnih i elektronskih medija bi, kao deo stručnog tima vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci, po zamisli Saveza za Srbiju, trebalo da iznesu plan za rešavanje ovih problema. Onda bi SNS odgovorila i dobili bismo dijalog vlasti i opozicije ili bar jednog dela građana nezadovoljnih aktuelnom vladajućoj strukturom. Očekivano, brzo su se čule i zamerke na pojedine članove tima.

Na protestu u subotu smo čuli i da će Savez za Srbiju, ukoliko vlast ne prihvati dijalog, za dve nedelje, 4. maja u glavnom gradu formirati „slobodnu zonu“ koju će, kako je rekao Janko Veselinović, činiti „slobodni narodni parlament sastavljen od slobodnih odbornika iz Srbije“. Slučajno, izabran dan poklapa se sa godišnjicom smrti doživotnog predsednika i maršala SFRJ Josipa Broza Tita. Protesti će do te subote 4. maja biti prekinuti i zameniće ih različite društvene akcije. Pošto će „Ne davimo Beograd“ u sredu, 24. aprila, ispred Geozavoda, organizovati skup povodom tri godine od rušenja u Hercegovačkoj ulici, ni pretpraznični dani u glavnom gradu neće proći bez protestnih aktivnosti.

Protesti očito ulaze u novu fazu, a kako će vlast odgovoriti na zahteve i da li će pristati na dijalog sa članovima stručnog tima, može samo da se nagađa. Dosadašnji odgovor vlasti bio je jasan, ali često kontradiktoran. Od nema pregovora sa „fašistima“ do „vlast mora da brine i o onima koji misle drugačije“, što je poručio predsednik Aleksandar Vučić na mitingu „Budućnost Srbije“ u Beogradu 19. aprila. Da li Vučićeve reči da veruje da i među političkim neistomišljenicima ima onih koji žele dobro državi znači da je moguć dijalog?

Teško je zamisliti profesora Čupića sa jedne strane stola, a sa druge, ako ne predsednika Vučića, možda premijerku Brnabić ili bar ministra Stefanovića, ali neka vrsta dijaloga odgovarala bi i SNS. Izbori, prevremeni ili redovni nam slede ove ili sledeće godine, a eventualni bojkot dela opozicije ne bi odgovarao naprednjacima. Bez dijaloga i uvažavanja drugačijeg mišljenja, SNS bi mogla da se pretvori u vlast pomenutog Broza. „Samo“ bez besplatnog školstva i zdravstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari