Turska na udaru 1

Prema poslednjim podacima, u terorističkim napadima u Istanbulu u subotu ubijeno je najmanje 38 osoba, dok su desetine ljudi ranjene.

Reč je o četvrtom većem napadu u Turskoj ove godine: u napadu na svadbu u Gazijantepu 20. avgusta ubijeno je najmanje 30 ljudi, na aerodromu Ataturk je u junu stradalo 29, u Ankari je u martu život izgubilo 37, a u januaru 28 ljudi. Za najnoviji napad niko nije preuzeo odgovornost, ali je jasno da iza terorističkog nasilja u Turskoj uglavnom stoje Radnička partija Kurdistana i Islamska država.

Turske vlasti bi njima svakako pridodale i gulenističku organizaciju povezanu s pokušajem državnog udara u julu, dok Evropska unija sa „zabrinutošću“ prati sve autoritarnije korake Erdoganove vlade.

Svega nekoliko sati pre napada u Istanbulu, austrijski ministar spoljnih poslova Sebastijan Kurc rekao je da će Austrija blokirati nastavak pristupnih pregovora sa Turskom. Razlog – kršenja ljudskih prava. Štaviše, Kurc smatra da bi EU trebalo da suspenduje pregovore o članstvu s Turskom, što je nedavno predložio i Evropski parlament. Ministri spoljnih poslova EU o Turskoj raspravljaju sutra i neizvesno je kakvu će odluku doneti. Osim što kritikuju Tursku zbog kršenja ljudskih prava – nemački šef diplomatije Frank-Valter Štajnmajer nedavno je zbog toga ledeno dočekan u Ankari – lideri EU pribojavaju se da bi Erdogan mogao da ostvari svoju pretnju i „pusti“ izbeglice. I zbog toga prema Turskoj umeju da budu veoma oprezni, odnosno da čine ustupke.

Nemačka kancelarka Angela Merkel nedavno je na kongresu svoje stranke dobila jedanaestominutni aplauz pošto je istakla da se više neće dogoditi talas izbeglica kakav je Nemačku i Evropu zapljusnuo avgusta 2015.

Istovremeno sa novim terorističkim nasiljem, sirijska vojska je, uz rusku podršku, na pragu da potpuno zauzme Alepo koji napuštaju desetine hiljada izbeglica. Kuda idu? Hoće li ostati u svojoj opustošenoj zemlji ili će se uputiti ka najbližem susedu Turskoj koja je već utočište za 2,7 miliona Sirijaca?

Uprkos napredovanju Asadovih snaga ne očekuje se skori prestanak rata u Siriji. Kada Islamska država u Siriji i Iraku i bude uništena, postavlja se pitanje hoće li i gde otvarati novi front. Nije interes Evrope da Turska bude nestabilna. Zato se može računati da će ona nastaviti da balansira.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari