Tužilaštvo, zaborav i gardisti 1

Sećate se slučaja dvostrukog ubistva gardista Dragana Jakovljevića i Dražena Milovanovića u Topčideru 5. oktobra 2004. godine?

Pa, ni danas, dvanaest godina nakon ti događaja ne samo da slučaj nije rešen, nego i dalje stoji u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu zaglavljen u predistražnoj fazi.Dakle, do danas nije ni pokrenuta istraga. Tužilaštvo prikuplja informacije. Od koga, nije poznato, kao ni kakve je informacije prikupila. Advokati najavljuju disciplinsku prijavu Državnom veću tužilaca protiv tužioca koji „radi“ na tom predmetu.

Zašto je važno otvoriti istragu? Jednostavno zato što se onda slučaj vodi kao dvostruko ubistvo u tajnom vojnom objektu, a upravo je to ono što državno tužilaštvo ne želi , jer bi onda zaista i moralo da nađe osumnjičene. Bar se takav utisak stiče, pošto tužilaštvo „mudro“ ćuti. O ovom slučaju je bilo dosta spekulacija i predmet je u jednom momentu bio iskorišćen i za politička prepucavanja, ali je činjenica da izvršioci do danas nisu nađeni.

Da je reč o dvostrukom ubistvu pokazuje i superveštačenje koje je urađeno u u Sjedinjenim Američkim Državama. Tim superveštačenjem još jednom je oboren nalaz vojne istrage, kojom je utvrđeno da je prvo jedan vojnik ubio drugog, a potom izvršio samoubistvo. Ipak, tužilaštvo ne želi da čuje svedočenje šefa Odeljenja za forenzičku patologiju i medicinska istraživanja okruga Mičigen LJubiše Dragovića, koji je radio analizu dokaza.

Ono što tužilaštvo uporno odbija je i da po zahtevu advokata porodica ubijenih gardista sasluša bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića i i njegovog tadašnjeg savetnika Vuka Jeremića. Kako objašnjavaju advokati, na Tadića i na Jeremića ih je uputila izjava tadašnjeg načelnika Generalštaba Branka Krge da je o ubistvu gardista saznao tako što ga je o tome obavestio baš Jeremić i logično pitaju „odakle predsedničkom kabinetu ta informacija pre nego što je o tome obavešten načelnik GŠ“. Da se ozbiljno radi na ovom predmetu ova saslušanja bi bila urađena još na početku istrage. Ovako, i ovo tužilaštvo, baš kao i sva prethodna su u strahu od neprijatne istine po državu koja bi mogla da ispliva ukoliko bi ovi bivši najviši državni funkcioneri dali iskaz o svojim saznanjima u vezi sa ovim događajem. Nikako ne može da se razume to što tužilaštvo i tada, a i sada živi u strahu od vlasti. Tadića nije smogla hrabrosti da sasluša kada je bio predsednik države, a danas nema nikakvog razloga da ga ne sasluša. Osim ako cilj tužilaštva nije da ovaj slučaj drži nerešen u fioci do kraja 21. veka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari