Vatreni Niš 1

Taman kada je izgledalo da su se noćne vatrene „strasti“ na niškim ulicama smirile, izgorela su još četiri automobila.

Pojedini mediji izvestili su da je sredinom ove sedmice namerno zapaljen parkirani automobil koji je koristio zamenik načelnika niške BIA Dušan Ćirković, a da se požar potom proširio na još tri vozila.

Prema nezvaničnim informacijama, na ulicama Niša je od kraja juna prošle godine gorelo najmanje 18 automobila, od kojih je većina zapaljena, a više njih pripadalo je gradskim ili policijskim funkcionerima. Buknuli su automobili zamenika gradonačelnika Niša Miloša Banđura i direktora JKP „Tržnica“ Gorana Đorđevića, koji su i istaknuti članovi SNS-a. Izgorela su službena vozila zamenika načelnika Policijske uprave Niš Zorana Bogdanovića, načelnika Odeljenja kriminalističke policije PU Niš Dejana Utvića i jednog od rukovodilaca policije u Aleksincu Dejana Jovanovića. Zapaljeno je vozilo „supruge inspektora grupe za razbojništva odeljenja kriminalističke policije PU Niš“. Goreo je automobil Ivana Spasića, vlasnika nekih od najpoznatijih niških hotela, koji je kupio i jedan od „simbola“ Niša, hotel „Ambasador“…

Izuzimajući zvaničnu informaciju – da su uhapšene tri osobe, te nezvaničnu – da su rasvetljena tri slučaja, policija i tužilaštvo u poslednjih godinu i po dana samoinicijativno nisu saopštili bilo kakav podatak o istrazi, osumnjičenim počiniocima ili njihovom procesuiranju i sankcionisanju. Njihovo ćutanje omogućilo je čaršiji da se razmaše, te počne da bruji da iza paljevina stoji sprega politike i biznisa sa kriminalom, sukob različitih struja u vlasti i SNS-u, organizovani kriminal…

Deo takvih spekulacija podgrejao je u jednom trenutku i zamenik gradonačelnika Banđur, koji je ocenio da paljenje njegovog automobila „ima političku pozadinu“, te da su u njega najverovatnije umešani “ pojedini pripadnici SNS-a koji su u vezi sa kriminalnim krugovima“. A onda je i on zaćutao.

Građani su za sve to vreme, osim čaršijskih spekulacija, mogli da čuju još samo promo – izjave državnih i policijskih zvaničnika. „Naravno da je zabrinjavajuće ukoliko neko nema šta da radi, nego pali automobile. Policija mora to da istraži, da nađe i kazni počinioce“, pametovao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u decembru prošle godine. „Uskoro očekujem odgovore ko su ljudi koji su podmetali požare“, nadovezao se ministar policije Nebojša Srefanović. „Oni koji misle da mogu da se ponašaju bahato, neće proći nekažnjeno“, zaključio je direktor policije Vladimr Rebić u avgustu ove godine.

Teško da takva demagogija može da umanji nemir među građanima ili poveća njihovu veru u pravnu državu. To, suštinski, mogu samo rezultati rada nadležnih organa, sankcionisanje počinilaca i prave informacije. Institucionalni „kodeks ćutanja“ vodi jedino ka pretvaranju ionako slabe države u raspuštenu čaršiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari