Zakon za blagoslove 1

Rešavanje problema koji je zvanično započeo sredinom leta 2019. (ne)zakonitim zahtevom Svetog arhijerejskog sinoda SPC da dvojica predavača Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu dobiju otkaz trebalo bi da se završi izmenama Zakona o visokom obrazovanju.

Resorno Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja pre dva dana uputilo je javni poziv za raspavu o ovoj temi, čiji je neposredni uzrok (ne)legalnost crkvenih blagoslova za rad i studiranje na PBF-u.

Na izmenu Zakona ide se pošto je, prema nezvaničnoj verziji, Radna grupa za usaglašavanje Statuta PBF i UB, koju je osnovala rektorka Ivanka Popović, zaključila da nema osnova za legalnost odredbe o davanju blagoslova SPC, što je prethodno ocenio i univerzitetski Odbor za statutarna pitanja, ali to iz nekog razloga nije stiglo do Senata UB.

Kako god, država sad namerava da ovlasti same visokoškolske ustanove, koje ostvaruju akademske studijske programe u oblasti teologije tradicionalnih crkava i verskih zajednica, da opštim aktom propišu sporne blagoslove kao neophodan uslov za konkurisanje na radno mesto, napredovanje i naravno otkaz nastavnika i saradnika, ako se isti povuku.

Blagoslovi se predviđaju i za studente na svim nivoima akademskih studija.

Sve je naravno u skladu sa ustavnim načelom „kooperativne odvojenosti Crkve i države“, koju je, nažalost, aktuelna naprednjačka vlasti sa delom episkopa SPC pretvorila u protivprirodni „brak“ iz kog se neće izroditi ništa zdravo po već zatrovane odnose u društvu.

Najavljena izmena Zakona, čija skupštinska „overa“ neće imati problema, pokriće sve nepravilnosti i nezakonitosti u radu PBF koji su isplivali posle spornog zahteva Sinoda za otkazima, čije obrazloženje otvara vrata za nove progone bogoslovskih i političkih neistomišljenika.

Iako se problem PBF „krčkao“ više od godinu i po između Univerziteta, Ministarstva i Sinoda SPC, razrešenje je sačekalo novog ministra prosvete Branka Ružića, kog je, navodno, ova fotelja zadržala od preleta iz SPS u SNS redove i novog patrijarha, koji je najavio da se kao poglavar SPC povlači sa mesta predavača i predsednika (ne)legalnog Saveta PBF.

Nije sporna briga SPC o njenoj najvišoj obrazovnoj ustanovi, problem je moguća zlouporeba institucije crkvenog blagoslova.

Da li je Sinod najavljenom izmenom Zakona zaštitio i od koga PBF ili demonstrirao nadmoć nad univerzitetom, pravom i poreskim obvezinicima uz pomoć izvršne državne vlasti, uz čiju pomoć unutaršnja bogoslovska, lična i politička neslaganja u episkopatu „prebija“ preko ovog fakulteta, koji već poodavno srpski bogoslovi zaobilaze, studirajući radije u sestrinskim pravoslavnim zemljama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari