Đerba: Poruka za ceo svet 1

Đerba u Tunisu je primer da muslimani i Jevreji mogu da žive zajedno.

To je na jevrejskom festivalu Lag B’Omer održanom na ovom tuniskom ostrvu početkom maja meseca naglasio predsednik Islamske zajednice Hasan Šahloni. Đerba je mesto hodočašća za više od 1.000 Jevreja iz celog sveta koji dolaze u Tunis, kako bi u jednoj od najstarijih sinagoga u Africi, El Gribi, čitali molitve i palili sveće, na 33. dan Pesaha. Šahloni je na festivalu istakao da je ovaj „simbol mira važna poruka Izraelu i Palestini“.

Da u pitanju nije samo „politička žvaka“ potvrđuje činjenica da na ostrvu postoji velika jevrejska zajednica, jedinstvena po tome što ima pozitivnu demografiju. Dok se u ostalim musimanskim zemljama u svetu jevrejske zajednice smanjuju, na Đerbi broj Jevreja raste. Ono što je pored toga specifično za ovu arapsku zemlju, jeste nivo emancipacije građana, tako pored slobode religije, i etničke ravnopravnost, žene drže „visoke pozicije“, a kao dokaz za to se izdvaja njihova ministarka turizma Selma Elumi Rekik, koja je posetu Srbiji najavila za jun. „Ovde sam da pozdravim ceo svet, Tunis je otvoren za sve zemlje i za sve ljude, on je slobodan i nema problema ni sa jednom religijom. Muslimani, Jevreji i hrišćani normalno žive, u zajednici. Na Đerbi se mogu videti džamije, sinagoge kao i crkve. Mi živimo zajedno i to je poenta koju želimo da prenesemo svetu“ – poručuje ministarka Rekik. Ona se osvrnula na obezbeđenje koje je uvedeno posle napada.

– Dajemo sve od sebe sačuvamo naše goste i turiste. Ove godine očekujemo osam miliona turista, prošle godine ih je bilo sedam – istakla je ministarka tom prilikom. Inače, od turista se tamo mogu zateći Kinezi, Francuzi, Rusi, Alžirci, Libijci, Nemci, Srbi, Slovenci, Austrijanci, Švajcarci, kao i mnogi drugi koji sa sobom vode celu porodicu, tako da se po hotelima i plažama često čuje žagor dece.

No, svi znamo da je društvena obaveza državnika da pozivaju na mir, međutim, istinska lepota koju možete osetiti nalazi se u iskrenom osmehu običnog naroda, ove egzotične zemlje, dok vas pozdravljaju sa „selam alejkum“ (mir s vama).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari