Fakulteti ostali bez softvera za proveru plagijata 1Foto: EPA/ DAVID CHANG

Od početka septembra ponovo postoji problem sa softverskom proverom doktorskih disertacija preko sistema Itentikejt (Ithenticate), jer su potrošeni krediti za proveru koje je u prethodnom periodu nabavilo Ministarstvo prosvete.

Prema saznanjima Danasa, o tome su fakultete Beogradskog univerziteta obavestili iz Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“, napominjući da nisu dobili informacije, niti smernice kako da se premosti period do naredne najavljene javne nabavke koju treba da sprovede Ministarstvo.

U Ministarstvu prosvete za Danas kažu da su sredstva za nabavku softvera izdvojena i da će sprovesti javnu nabavku, ali nisu precizirali kada.

Inače, ovaj softver za otkrivanje plagijata Ministarstvo nabavlja za sve univerzitete u Srbiji, pošto je obaveza proveranja doktorskih disertacija propisana Zakonom o visokom obrazovanju.

Ranije su se fakulteti sami snalazili za plaćanje licence koja je izuzetno skupa, o čemu je za Danas govorila i rektorka Beogradskog univerziteta Ivanka Popović.

Ona je pojasnila da se troškovi softvera za praćenje originalnosti teksta procenjuju prema osnovnoj  jedinici koja pokriva određeni broj karaktera, što znači da je za prosečnu doktorsku disertaciju potrebno maksimalno tri boda.

Jedan bod „vredi“ 25.000 reči. Cena softvera se određuje prema tome da li se kupuje 100, 1.000 ili 50.000 bodova, a sa većim paketom dolazi do opadanja cene i zato je u interesu da nabavka bude jedinstvena.

Popović je tada iznela podatak da je, uzimajući u obzir sve doktorate iz 2018. godine, prosečan broj stranica po disertaciji približno 230, a da se u Srbiji godišnje odbrani između 1.200 i 1.300 disertacija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari