Igrala naga, a potom tužila direktora lokala 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Pariska igračica Odeta Melma, koja je jedne noći 1939. godine morala da igra naga u poznatom noćnom lokalu zato što joj je ukraden veo, tužila je direktora za nadoknadu štete i tražila 5.000 dinara, piše Vreme.  

Odeta Melma je u svoje vreme bila članica pariske Opere. Zbog toga, ona ni u noćnim lokalima nije igrala bez prozračnog vela, koji je skrivao njenu nagost.

Lokal u kojem je Odeta igrala, priređivao je premijeru novog programa Igrala naga, a potom tužila direktora lokala 2 gde je ona nastupala u glavnoj tački.

Dok je elitna publika iščekivala Odetinu pojavu, mlada igračica je primetila da joj  je neko ukrao veo.

Kako prenosi Vreme, nastalo je veliko uzbuđenje iza kulisa.

Direktor ju je preklinjao da nastupi i Odeta je pristala da izvede svoju tačku potpuno naga.

Očekivano, doživela je veliki uspeh, ali to joj nije bilo dovoljno.

Pošto je smatrala da je nestankom vela i tačkom koju je morala naga da izvede povređena njena sramežljivost, tražila je odštetu od direktora noćnog lokala.

Povredu časti je ocenila sa pet hiljada dinara koju je sud dosudio, piše list Vreme na današnji dan pre 80 godina.  

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda 4. Aprila 1939. godine piše o bioskopu koji radi celu noć.

U početku bioskopi su imali jednu projekciju dnevno, a onda su prikazivane po dve ili tri.

Uvođenjem tonfilma bioskopi su se u anglosakskonskim zemljama Igrala naga, a potom tužila direktora lokala 3neverovatno proširilii.

Projekcije koje su počinjale u 11 ujutru, nisu prestajale do pola noći. To je bila srednja granica prikazivanja u velikim američkim, engleskim i francuskim gradovima.

Kako piše Pravda, 30ih godina prošlog veka, Amerika se plašila da ne izgubi rekord. Zato je u Filadelfiji tada otvoren bioskop koji je radio 24 časa dnevno.

Jednom u mesec dana bioskopi su bili zatvoreni ceo dan kako bi se temeljno očistili.

Pošto se američka praksa pokazala kao prilično dobra, u Londonu su se spremali na prikazivanje u „u tri šihte.“

Kako su se trendovi još tada brzo širili i u Evropi je postojala publika koja je bila spremna da u zoru ode u bioskop ili da posle ponoći „promeni lokal“ i iz kafane pređe u bioskopsku salu, piše Pravda na današnji dan pre 80 godina.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari