Novosadska tribina povodom knjige "Antibirokratska revolucija" 10. juna 1Naslovna strana: Nebojša Vladisavljević "Antibirokratska revolucija"

Nakon što je pre deset dana u Medija centru u Beogradu održana prva u nizu najavljenih tribina povodom objavljivanja knjige „Antibirokratska revolucija: Ostavinska rasprava“ dr Nebojše Vladisavljevića, najavljena je i druga, ovoga puta u Novom Sadu. Tribina će biti održana u četvrtak, 10. juna, s početkom u 19 časova u Radio kafeu (Svetozara Miletića 45).

Seriju razgovora „Antibirokratska revolucija: Ostavinska rasprava“ organizuje izdavač ove knjige, izdavačka kuća „Arhipelag“ iz Beograda i Pokret „Novi optimizam“.

Na novosadskoj promociji knjige, o ovom događaju će, pored autora knjige, govoriti: reditelj Želimir Žilnik, dr Janja Beč Neumann, dr Duško Radoslavljević, dr Miroslav Ilić, novinar i publicista Teofil Pančić, književnik Gojko Božović, a moderator je novinar Nedim Sejdinović.

Na tribini „Uvod u istoriju propadanja“ biće reči o antibirokratskoj revoluciji, jednom od najvažnijih političkih procesa u srpskom društvu poslednjih decenija. Po broju ljudi koji su u njoj učestvovali, po sadržajima koje je imala, po reakcijama koje je izazvala, po izazovima koje je oličavala, antibirokratska revolucija je proces koji nema direktnog prethodnika u istoriji druge Jugoslavije.

Nastala u okvirima „jugoslovenskog nesvakidašnjeg autoritarizma“, antibirokratska revolucija je ključni politički tok druge polovine osamdesetih, sve do pada socijalizma i raspada Jugoslavije. Od spontanih pokreta do strogo kontrolisanih događaja, od nezadovoljnih radnika do „događanja naroda“, od sukoba u okviru vladajuće partije do diferencijacije u partiji, od kontrolisanih medija do „odjeka i reagovanja“, od sumraka jedne epohe do stvaranja novog kulta ličnosti – sve su to sadržaji koji su obeležili antibirokratsku revoluciju, a čiji odjeci, slike i prilike u različitim oblicima traju do današnjeg dana.

Antibirokratska revolucija je izazvala mnogobrojna, često i suprotstavljena tumačenja. Decenijama posle njenog početka, usred jednog novog oblika populizma, vreme je za ostavinsku raspravu.

Neposredan povod za ovu seriju razgovora je knjiga Nebojše Vladisavljevića Antibirokratska revolucija koja je objavljena u izdanju Arhipelaga. Vladisavljevićeva knjiga je prva celovita politikološka i istoriografska analiza antibirokratske revolucije. Antibirokratska revolucija je velika retrospektiva događaja i procesa koji su obeležili živote nekoliko generacija. Autor je razgovarao sa učesnicima, svedocima i savremenicima antibirokratske revolucije s različitih strana društvenog i političkog spektra, pri tome koristeći ogromnu i raznovrsnu građu.

Nakon ove druge tribine najavljene u Novom Sadu, serija razgovora „Antibirokratska revolucija: Ostavinska rasprava“ se nastavlja. Organizatori najavljuju još jednu, u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu, u ponedeljak, 14. juna. (19 časova).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari