Pesnik Milan Rakić umro pre tačno 80 godina 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Jugoslovenski dnevni listovi Pravda i Vreme 2. jula 1938. godine izveštavaju o smrti velikog pesnika i književnika Milana Rakića.

Pesnik Milan Rakić umro pre tačno 80 godina 2List Vreme donosi naslov „Smrt velikog pesnika Milana Rakića“ i dodaje da je pesnik preminuo u sanatorijumu Srebrnjak i da će njegovo telo biće prebačeno u Beograd. Novinari podsećaju da je rođen 18. septembra 1876. godine u Beogradu i da je tokom života dobio veliki broj priznanja.

„Pesnik Milan Rakić i njegova slava ostaju, ali čovek Milan Rakić, taj mudri, blagorodni i usredni čovek, nestao je navek na preveliku žalost sviju nas koji smo ga poznavali, cenili, voleli. Večna mu uspomena i slava“, ističe se u tekstu Vremena.

Telo pesnika trebalo je da bude izloženo u Crkvi Aleksaddra Nevskog u Dušanovoj ulici, a datum sahrane tog dana još nije bio poznat.

Na naslovnoj strani Vreme, između ostalog, objavljuje vest da će se vojvoda i vojvotkinja od Vindzora sastati se u Dalmaciji sa vojvodom i vojvotkinjom od Kenta, dok unutar novina imamo tekst „Kako da postanete dobar fotograf“ i vest iz Njujork o milijarderu koji je radio kao čuvar puteva za 1.500 dinara mesečno.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke

Pesnik Milan Rakić umro pre tačno 80 godina 3Pravda takođe izveštava o smrti pesnika, pod naslovom „Ljudski i poetski smisao Milana Rakića“, i donosi opširan tekst o njegovom životu.

Novinari ovog lista pisali su i reportažu o Pireju koju opisuju kao najveće pristanište Grčke i najljubazniju luku.

Zanimljiv je i naslov da je u Zagrebu te 1938. godine izlazilo oko 350 listova i časopisa koji obuhvataju celokupni tamošnji kulturini, privredni i politički život i dodaje se da je među njima bilo osam dnevnika.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari