Foto FoNet Marko Dragoslavić
Učenik drugog razreda Osnovne škole „Vuk Karadžić“ u Beogradu povređen je na rekreativnoj nastavi u Vrnjačkoj Banji, kada se stub ulične rasvete prelomio i pao na njega, prošao je sa povredama glave, noge i potresom mozga.
Samo pre dve nedelje, učeniku četvrtog razreda Osnovne škole “Svetozar Marković Toza” u Novom Sadu u učionici pala je klima na glavu. Na sreću, povrde nisu bile teške i dete je posle pregleda pušteno kući.
Samo od pada nadstrešnice i smrti 16 ljudi u Novom Sadu desilo se na desetine incidenata gde se nešto na nekog obrušilo, jer se očigledno nisu poštovali svi kriterijumi u skladu sa pravilima struke i standardima.
Danas, posle svega, bez mnogo uzbuđenja prolazimo kroz Prokop, koji je otvoren 2018. godine i masno plaćen, a već je „ojačavan“ i bezbednosno proveravan. Mada, možda i potpuno suvišno, jer predsednik je već rekao da je Prokop bezbedan.
Početkom godine urušio se plafon u beogradskoj osnovnoj školi na Voždovcu, srećom niko nije povređen, jer je bio raspust. Sličnu sreću imali su i učenici u Saranovu, gde se obrušila 900 kilograma teška plafonska konstrukcija dok su deca bila na odmoru.

U Gimnaziji u Bečeju pao je plafon u učionici i povredio troje učenika. Deo plafonske konstrukcije sručio se u sobi za dnevni odmor zaposlenih u Kliničkom centru Vojvodine prilikom čega je povređena jedna medicinska sestra. Njena koleginica u Kliničko-bolničkom centru Bežanijska kosa, takođe je zadobila lakše povrede glave kada je na nju pao plafon.
Advokat Stefan Ćorda istakao je da se samo u jednom periodu od sedam meseci u Srbiji desilo više slučajeva obrušavanja plafona i padanja predmeta na ljude nego u prethodnih 70 godina u Srbiji i bivšoj Jugoslaviji.
Samo od 1. novembra 2024. godine, pao je još i plafon u čekaonici železničke stanice u Ćupriji, presovane ploče obrušile su se na Klinici za kardiologiju u Nišu, a ploča sa plafona pala je i u bolnici u Vranju…
U Beogradu je ove godine u razlici od nekoliko nedelja prvo pao reklamni bilbord na trotoar jedne od najpromenijih raskrnica, gde prolaze na hiljade ljudi dnevno, pa se potom srušila i novogodišnja rasveta. Opet, na sreću, sve se dešavalo noću kad nema ljudi.
Sve ove incidente veže činjenica da je slučajnost bila jedina zaštita od tragedije. I da posle za većinu ovih propusta nismo našli odogovorne. Povrede i smrti ovde se podrazumevaju. Čak ni roditelji dece koja su povređena u većini slučajeva ne žele o tome da pričaju, pre svega, zbog staha. Ćuti, uvuci vrat i glavu čuvaj.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


