Za doček Pravoslavne nove godine na ulicama i na gradskom trgu okupilo se više od deset hiljada Šapčana. To je apsolutni rekord za ovakvu vrstu manifestacije, a pored koncerta i vatrometa, Šapčani su uživali u šetnji s najmlađim članovima porodice. Prethodno je, za Badnje veče, oko desetak hiljada građana, uglavnom mladih, prodefilovalo kroz portu Saborne crkve.

Za doček Pravoslavne nove godine na ulicama i na gradskom trgu okupilo se više od deset hiljada Šapčana. To je apsolutni rekord za ovakvu vrstu manifestacije, a pored koncerta i vatrometa, Šapčani su uživali u šetnji s najmlađim članovima porodice. Prethodno je, za Badnje veče, oko desetak hiljada građana, uglavnom mladih, prodefilovalo kroz portu Saborne crkve. Za doček Nove godine takođe se na gradskom trgu okupilo više hiljada građana i to je praktično prvi put u novijoj istoriji da su na ovakav način učestvovali u ovoj manifestaciji.

I Šabac dobija Sigurnu kuću

Šabac – Uz pomoć IRD i opštine realizuje se projekat zbrinjavanja žrtava porodičnog nasilja u Šapcu. Donacija IRD iznosi devet hiljada dolara, dok će troškove svakodnevne brige i rada stručnih službi snositi Skupština opštine Šabac. Prošle godine zabeleženo je 130 slučajeva porodičnog nasilja u kojem su žrtve mahom žene i deca. Na ovaj način ugrožene osobe naći će privremeno utočište u iznajmljenom prostoru, a stručna pomoć poverena je Centru za socijalni rad.

Prethodni pokušaj opštinskih vlasti bio je za doček 2001. na gradskom trgu, ali se to pretvorilo u fijasko zbog malog broja prisutnih, kao i zbog neprimerene upotrebe petardi. Posle toga nije bilo sličnih pokušaja. Očigledno da su se građani uželeli zabave na otvorenom i to je starije Šapčane podsetilo na nekadašnji korzo, kada se na ulici okupljalo svakodnevno i po nekoliko hiljada mladih.
A novi trend je započeo Šabačkim letnjim festivalom kada su koncerti i drugi sadržaji izmešteni na obalu Save i u staru tvrđavu. Tokom leta Festival poseti više od 40 hiljada gledalaca. S druge strane, čuveni šabački vašar ima po stotinu i više hiljada posetilaca, ali se to uglavnom završava kupovinom i zabavom pod šatrama. Ali zato Čivijada, nazvana belosvetskim vašarom humora i satire, u poslednje vreme nema širu publiku, izuzev roditelja i članova porodica dece koja učestvuju u karnevalu. Primetno je i u letnjim večerima da veći broj Šapčana izlazi u šetnju, kao i u kafiće i restorane, a osnovni preduslov postoji jer je pešačka zona dobro uređena, popločana i s kvalitetnim noćnim osvetljenjem. Budući da je led probijen, čeka se samo neki novi povod da se opet organizuje zabava na otvorenom. Jedini nedostatak što još nije uređen gradski trg ispred hotela Sloboda čiji se veći deo koristi za parking. Štaviše u planu je izgradnja nove poslovne zgrade koja bi praktično presekla postojeći trg, ali za očekivati je da i građani reaguju. Jer, zbog trga je žrtvovana i nekadašnja bašta Zelenog venca, jedna od najlepših u bivšoj Jugoslaviji, s fontanom, ružičnjakom, zasadima bagremova… Šapčani zaslužuju da konačno dobiju i pravi gradski trg, kao uostalom i drugi gradovi koji se mogu pohvaliti ne samo tradicijom, već i time da drže do nje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari