Spasovdanska litija uprkos merama: Crkva radi isto što i država 1Sa ranijih litija Foto: Aleksandar Roknić

Da li činjenica da su u Beogradu u četvrtak organizovane litije, kojima je prisustvovalo više hiljada građana, među kojima većina niti je nosila masku niti održavala fizičku distancu zaslužuje da bude tema koja interesuje javnost?

Ako se sagleda spram trenutnih propisa koji zabranjuju ovakva okupljanja, odgovor je potvrdan. Ako se međutim sagleda spram opšte atmosfere, u kojoj su navijači na tribinama, jedan broj ugostitelja organizuje nastupe muzičara, građani sve manje skloni da masku nose bar u zatvorenim prostorima, a kontrola mera nikakva, onda se na ovakav događaj može samo odmahnuti rukom.

Iz informativnih službi Srpske pravoslavne crkve i Grada Beograda juče nisu odgovorili na pitanja Danasa o organizaciji litija u vreme kada su protivepidemijske mere i dalje na snazi. A upravo je u danu kada je učestvovao  na litijama gradonačelnik Beograda doktor Zoran Radojičić kazao da se ozbiljnije popuštanje mera može očekivati kada broj dnevnozaraženih bude manji od 100 i kada bude preko 50 odsto punoletnih koji su primili vakcine.

Trenutne mere, još uvek „nepopuštene“, između ostalog zabranjuju svečanosti, zatim „okupljanja u zatvorenom i otvorenom prostoru više od pet lica, ako nije moguće obezbediti fizičku distancu od dva metra i odgovarajuće mere lične zaštite“, a navode i da se moraju sprovoditi „mera zaštite u verskim objektima i prilikom vršenja verskih obreda.“

Verski analitičar Vladimir Veljković kaže međutim da ako već država i društvo nisu revnosni u poštovanju mera, zašto bismo to očekivali od Crkve.

– Crkva jeste deo društva i ona ima svoj značaj i uticaj. Međutim, nije moglo da se očekuje da SPC učini veći iskorak u odnosu na državu i društvo kojima pandemija i mere prosto više nisu tema – kaže Veljković.

On podseća da je od početka pandemije Crkva slala dvostruke poruke i pokazivala dvostruko ponašanje kada se radi o poštovanju mera.

– Na jednoj strani ona je pozivala građane da poštuju mere, ali je na drugoj branila pravo da se održavaju liturgije. Velika polemika pratila je pričest iz iste kašičice. Potom tokom sahrane patrijarha Irineja i mitropolita Amfilohija, koji su preminuli od kovida, videli smo da ne nose svi sveštenici maske. A opet, izbor partijarha održan je u Hramu Svetog Save uz obrazloženje da je taj prostor pogodan za sprovođenje protivepidemijskih mera. Ovakvo ponašanje Crkve zapravo samo prati ponašanje države, koja je podjednako slala dvostruke poruke i nedosledno se ponašala – podseća Veljković.

Mediji su preneli da je u četvrtak ulicama Beograda prošetalo više hiljada građana, među kojima su bili predstavnici Grada Beograda, sveštenici, članovi beogradskih crkvenih horova. Radio-televizija Srbije takođe je prenela da su odmah iza patrijarha Porfirija, koji je predvodio litije, bili lekari i medicinski radnici koji se više od godinu dana bore za živote pacijenata u kovid sistemu. Učesnici su bili zamoljeni da nose maske, međutim malo ko se odazvao ovoj molbi kako tokom šetnje tako i u Hramu Svetog Save, gde je služen moleban.

Epidemiolog Radmilo Petrović kaže da ovakva okupljanja „nisu za pohvalu“, i da se može očekivati da je među okupljenima bilo i zaraženih koji su mogli da prenesu virus. On međutim smatra da može da dođe do pojedinačnih obolevanje, ali ne i većeg širenja bolesti. Ipak kako kaže mere koje postoje bar napismeno imaju smisla i ne bi ih trebalo ukidati.

– Samo što se čini da su ih građani sami ukinuli a da je Krizni štab odlučio da zažmuri na jedno oko – dodaje Petrović.

Danas je pokušao da dobije komentar i od epidemiologa Branislava Tiodorovića, člana Kriznog štaba, međutim on nije odgovorio na naš poziv i poruku.

Više mladih da primi vakcinu

Epidemiolog Radmilo Petrović kaže da očekuje da na jesen dođe novi talas korona virusa, i da je zato veoma važno da što više mladih primi vakcinu. „Mlađi od 30 godina tokom leta mogu biti „čuvari virusa“, to znači da oni mogu biti asimptomatski slučajevi koji će virus prenositi između sebe. Kada naiđe jesen, hladnije vreme, a svi mnogo više vremena budu provodili u zatvorenom, virus onda od njih može da počne brže da se širi na ostale“, upozorava Petrović, dodajući ipak da ne veruje da ćemo ponovo imati epidemijske talase kakvi su bili prethodni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari