Šta je kod policije o pažljivo isplaniranoj krađi odalo služavku? 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

List Vreme 30. maja pre tačno 80 godina pisao je o zanimljivom slučaju krađe služavke u jednoj beogradskoj porodici, koja je imala zaplet poput onih u romanima. Pravda donosi priču o otkriću francuskih lekara kada su jednog vojnika otvorili na operacionom stolu.

List Vreme pisao je o drskoj krađi služavke profesora u penziji dr. Vladi Radovanoviću čak 400.000 dinara i dva zlatna časovnika.

Šta je kod policije o pažljivo isplaniranoj krađi odalo služavku? 2

Ona je, videvši da se Radovanovićeva supruga vraća u stan, izgrebala po licu i napravila haos u stanu, planirajući da za krađu okrivi provalnike.

„Posle uzbudljive služavkine priče da su u stan ušla dva gospodina i da su je onesvestila udarcem pegle, policajci su Radmilu Tanasković odveli u Krivičnu policiju na saslušanje“, pisao je list Vreme.

Izgleda da služavka ipak nije sve dobro promislila, jer je kapija u dvorištu bila zaključana pre i posle napada. To je policiju navelo da sumnja da je krađu počinila upravo ona, što se pokazalo kao tačno, jer su kasnije tog dana u unutrašnjosti sofe pronađeni i novac i nestali satovi.

Profesor je, kako se navodi u tekstu, dvadesetak dana pre spornog događaja u kuću doveo Radmilu i njenog supruga Stanimira.

Kada je Stanimir pozvan na vojnu vežbu, Radmila je ostala u kući sa porodicom, ali su oni u nju imali veliko poverenje.

„Policajci su u prvi mah zbunjene služavkine odgovore pripisivali teškom duševnom stanju posle razbojničkog napada. Međutim, uskoro je šefu Krivične policije g. Miji Matiću pala u oči jedna značajna okolnost: kapija je bila zaključana“, stoji u tekstu.

Kasnije je i sama potvrdila sumnje policije.

„Već oko 11 časova služavka je bila demaskirana. Toliko se uplela u svoje kontradiktorne izjave, da je bilo jasno ko je ukrao 400.000 dinara“, pisao je list.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda prenosi zanimljivo saznanje do kojeg su došli francuski lekari tokom operacije na srcu jednog vojnika.

Šta je kod policije o pažljivo isplaniranoj krađi odalo služavku? 3

„Pošto je povreda bila teže prirode, lekari su morali da otvore grudni koš Džonov i pregledaju njegovo srce“, stoji u tekstu.

U srčanom mišiću su pronašli zaglavljen komadić artiljerijskog zrna, što možda ne bi bilo previše čudno, da mladić nije ranjen za vreme borbe 1918. godine, tačno 22 godine pre lekarske intervencije.

„Sam Džon nije imao ni pojma da tako dugo nosi komadić šrapnela u svome srcu. Lekarima je ispričao da je u ono vreme bio operisan, i da mu je lekar iz pluća izvadio dva komadića šrapnela, dok srce nije pogledao“, pisala je Pravda.

Ova povreda, međutim, Džonu nije izazivala nikakve zdravstvene smetnje, pa se on i u Drufom svetskom ratu javio kao dobrovoljac, bez sumnje da nije ni najmanje zdrav.

„Devis Džon je sadašnju tešku operaciju srećno prebrodio, pa je dobio šestomesečno odsustvo da se oporavi. Kad je napuštao bolnicu, izjavio je da će se posle šest meseci opet vratiti na front, ako dotle još bude trajao rat“, pisala je pravda pre 80 godina.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari