Struka protiv ukidanja Muzeja vazduhoplovstva 1Foto: FoNet/ Nenad Đorđević

Sve više organizacija oštro se protivi odluci Vlade da se Muzej vazduhoplovstva Beograd ukine, a njegova prava, obaveze, građa i arhiva prosledi Ministarstvu odbrane pod čijom ingerencijom bi ovaj muzej trebalo da nastavi rad.

Prema njihovom mišljenju, neodređen način na koji je formulisana odluka Vlade uopšte ne garantuje da će muzej nastaviti sa radom, a najveći problem je mogućnost prodaje muzejske kulturne baštine.

Protestujući protiv ove odluke, Nacionalni komitet ICOM Srbija, član Međunarodnog saveta muzeja, juče je poslao otvoreno pismo ministru kulture Vladanu Vukosavljeviću tvrdeći da je „ukidanje muzeja tako dugog postojanja koji čuva kulturna dobra od važnosti za istoriju ne samo našeg, već i svetskog vazduhoplovstva, tužan dan za muzejsku zajednicu“.

„Ovo tim pre što u odluci Vlade stoji da se zaposleni Muzeja vazduhoplovstva – Beograd preuzimaju u skladu sa propisima kojim se reguliše prijem u službu profesionalnih pripadnika Vojske Srbije, a ne profesionalaca u zaštiti kulturnih dobara, pa nije jasno kako će Ministarstvo odbrane čuvati muzejsku namenu ugašenog Muzeja vazduhoplovstva – Beograd“, navodi se u pismu Nacionalnog komiteta uz apel da se odluka Vlade preispita i nađe adekvatnije rešenje.

Ovaj apel, jednoglasno je u toku jučerašnjeg dana podržala i skupština Muzejskog društva Srbije. Kako za Danas kaže Biljana Đorđević, muzejska savetnica i članica Izvršnog odbora Nacionalnog komiteta ICOM, najveći problem u odluci Vlade je to što se nigde ne spominju kulturna dobra, već muzejska imovina.

– Imovina može i da se otuđi. S druge strane kulturna baština je pod zaštitom i njeno otuđenje je krivično delo. Iz tog razloga smo mi, kao najjednostavnije rešenje, predložili Vladi da Muzej vazduhoplovstva Beograd pripoji Vojnom muzeju, kaže Biljana Đorđević.

O preuzimanju muzeja spekuliše se više godina. Međutim, znatno duže postojala je ideja da se dva muzeja koja dele halu kod aerodroma Nikola Tesla spoje u jednu instituciju koja bi bila pod ingerencijom Ministarstva kulture. Ovu ideju zastupao je i Velimir Vukašinović, poslednji direktor JAT-a koji i pored toga što prepoznaje određenu zabrinutost ljudi ipak veruje u dobre namere države.

– Iako se u odluci Vlade pominje ukidanje muzeja, ja sam razumeo da on neće biti ukinut, već samo pripojen vojnom. Dosta je fluidna odluka Vlade i mnogo toga treba pojasniti – ističe Vukašinović, dodajući da bi na svako otuđenje muzejske građe „javnost skočila i sprečila“.

Udruženja malih akcionara JAT-a i Udruženje penzionera JAT-a imaju manje poverenja u namere Vlade. Oni su pokrenuli peticiju zahtevajući da se opozove njena odluka i Muzej civilnog vazduhoplovstva proglasi za samostalnu kulturno instituciju.

Oni u svojoj peticiji ističu da su upravo vojni kadrovi koji poslednjih petnaest godina vode muzej i doveli do lošeg stanja u njemu.

„Vojna lica bez potrebne vokacije i senzibiliteta za čuvanje i negovanje vazduhoplovnih tradicija civilnog vazduhoplovstva, nisu uspeli da konsoliduju stanje u Muzeju i da na adekvatan način sačuvaju vrednu muzejsku građu… I, umesto da se rešavaju uzroci ovakog stanja, doneta je odluka o prenošenju ove riznice istorije našeg civilnog vazduhoplovstva u nadležnost vojske“, navodi se u peticiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari