Optuženi Milidragović nije došao u sud, ćerka javila da mu je pozlilo 1Foto: FoNet/Dragan Antonić

Pred Odeljenjem za ratne zločine Višeg suda u Beogradu nije održan glavni pretres u predmetu „Srebrenica – Kravice“, jer se osumnjičeni Nedeljko Milidragović nije pojavio u sudnici.

Kako je njegov advokat rekao sudskom veću, ujutro, u 7.25 časova, primio je poruku od Milidragovićeve ćerke koja mu je saopštila da je njenom ocu pozlilo i da se nalazi u Urgentnom centru, ali nije navela da li se radi o Kliničkom centru u Beogradu. I jedan od dva zaštićena svedoka, pod pseudonimom „301“ takođe se nije pojavio na jučerašnjem glavnom pretresu. Zbog ovakve situacije, glavni pretres je odložen za 23. i 24. maj.

Nedeljko Milidragović i još sedmorica optuženih (Aleksa Golijanin, Milivoje Batinica, Dragomir Parović, Aleksandar Dačević, Boro Miletić, Jovan Petrović i Vidoslav Vasić), terete se da su, kao pripadnici Centra za obuku „Jahorina“ Specijalne brigade policije MUP Republike Srpske, 14. jula 1995. unutar, ispred i u neposrednoj okolini hangara zemljoradničke zadruge u selu Kravice (Bratunac, BiH) izvršili ubistvo najmanje 1.313 bošnjačkih civila.

Kao i prethodnih puta, pre nego što uđu u sudnicu da podrže optužene, predstavnici Srpske radikalne stranke (SRS) i njihovi simpatizeri okupe se ispred Specijalnog suda, gde se lider radikala Vojislav Šešelj obrati medijima. Tako je bilo i juče, pa je Šešelj istakao da se grupi policajaca Republike Srpske sudi za „izmišljeni zločin“ i da će zbog toga „neko odgovarati“. Dodao je da je „apsolutna laž“ da su ti policajci pobili 1.200 zarobljenih muslimana civila.

– To je laž koju su muslimanski pravosudni organi plasirali našima, a mi imamo pokvarene tužioce za ratne zločine da primaju zdravo za gotovo ono što dobiju iz Sarajeva. Neće proći mnogo vremena, a mi ćemo suditi tužiocu koji postupa u ovom predmetu i bivšem tužiocu Vladimiru Vukčeviću i svima onima koji su se ogrešili o srpski narod zastupajući lažne optužnice, naveo je Šešelj.

Na primedbu Kade Hotić iz Udruženja „Majke enklave Srebrenica i Žepa“, kojoj je u hangaru ubijen brat „i to mu je odsječena glava i smrskane kosti bez tragova metaka“, da joj lider radikala vrati sina, Šešelj je rekao da on tu ništa ne može i da ne zna gde je njen sin, ali da u Srebrenici nije bilo genocida.

– Kamo sreće da se otrijezni, pa da prizna odgovornost, da kaže motive zašto je to tako. Ovo je čista laž što on govori, istakla je Kada Hotić, koja je novinarki Danasa rekla da je „jedan sedi čovek“, najverovatnije pristalica radikala, pljunuo u njenom pravcu i nešto joj dobacio.

Inače, na prethodnom glavnom pretresu, optuženi Milivoje Batinica je istakao da nikada nije bio u hangaru u Kravici. Dodao je da je bio prisilno mobilisan, da je bio pripadnik Prve čete trećeg voda, te da je odveden na obuku na Jahorinu gde je bilo psihičkog maltretiranja. Rekao je da je njegova četa sa Jahorine autobusom prevezena na teren oko Srebrenice, kao i da su obezbeđivali put od Bratunca ka Konjević polju. Batinica je naglasio da su se tada predavali muškarci, muslimani, starosti 30, 40 i 50 godina, koji su dolazili iz šume kraj puta. Batinica nije znao da kaže ni šta se potom desilo sa tim ljudima, ali da je kasnije čuo da su prevezeni u Bratunac. Rekao je i da većinu optuženih ne poznaje, te da je Milidragovića i Golijanina video nekoliko puta.

Suđenje za zločin u Kravici bilo je prekinuto 14. novembra prošle godine, jer u tom trenutku Srbija nije imala tužioca za ratne zločine.

Završen žalbeni postupak za zločin u Skočiću

U utorak, 27. marta, pred Apelacionim sudom je završen žalbeni postupak u predmetu za ratne zločine „Skočić“. Sada je na apelacionom veću da donese konačnu odluku. U optužnici Tužilaštva za ratne zločine se navodi da su okrivljeni pripadali paravojnoj formaciji „Simini četnici“, te da su 12. jula 1992. ušli u selo Skočić (Zvornik, BiH) i ubili 27 romskih civila muslimanske veroispovesti, većinom žene i decu (jedno dete je preživelo streljanje). Nakon toga određeni okrivljeni zadržali su tri mlade Romkinje u zatočeništvu gde su ih podvrgnuli silovanjima i drugim nečovečnim postupanjima u narednih sedam meseci.

Održano suđenje protiv Jovičića

Putem video-konferencijske veze sa Kantonalnim sudom u Bihaću, u sredu, 28. marta, pred Odeljenjem za ratne zločine Višeg suda u Beogradu ispitani su su svedoci optužbe Vahida Kugić i Ejub Beširević u predmetu za ratne zločine „Sanski Most – Lušci Palanka“ protiv optuženog Milorada Jovičića. S obzirom na to da u sudnici ne postoje tehničke mogućnosti da posmatrači koriste slušalice, praćenje ispitivanja svedoka bilo je veoma otežano. Sledeći glavni pretres zakazan je za 9. maj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari