Vlast u Beogradu odgovorna, jer godinama nije ulagano u infrastukturu 1Foto: Miroslav Dragojević

Jako nevreme zahvatilo je preksinoć Srbiju, a u Beogradu su se po prvi put pojavile apokaliptične scene – reke su tekle po gotovo svim ulicama, saobraćaj je usled bujice bio blokiran, automobili su plutali a u pojedinim delovima grada pojavili su se i gejziri.

Najviši je bio u Cvijićevoj ulici, gde je iz kanalizacione cevi šikljala voda preko pet metara u vis.

Gradski čelnici su ponovo našli opravdanje u vremenskim neprilikama, ističući da je pala ogromna količina vode koju kanalizaciona mreža nije mogla da prihvati. Sagovornici Danasa, pak, smatraju da odgovornost pre svega, snosi vlast u Beogradu, jer godinama nije ulagano u kanalizacionu infrastrukturu niti su čišćeni šahtovi koji bi trebalo da pokupe vodu.

Dragan Đilas, predsednik Stranke slobode i pravde i bivši gradonačelnik Beograda, kaže za Danas da padavine jesu bile velike, ali da su ulice pretvorene u reke i jezera zbog toga što se nije ulagalo u održavanje sistema kišne kanalizacije.

– Novi Beograd je u nedelju poplavljen jer je prestala da radi glavna crpna stanica kod Gazele. Sistem funkcioniše tako što voda sa ulica odlazi u kišnu kanalizaciju odakle se usmerava ka glavnoj crpnoj stanici za taj deo grada. Odatle se pod pritiskom izbacuje u reku. Kad ta stanica ne radi voda se vraća i onda dobijamo jezera, gejzire, poplavljene ulice i autoput – ističe Đilas. Prema njegovim rečima, ostaje nejasno na šta je otišlo 314 miliona dinara koliko je gradska vlast u 2018. potrošila na održavanje kišne kanalizacije.

– Što se tiče leve obale Dunava tu je situacija teža jer su infrastruktura i delovi mnogih kuća ispod nivoa reke, ali smo upravo zato pre 10 godina izgradili crpnu stanicu u Krnjači i počeli sa izgradnjom kanalizacije u tom delu Beograda. Koliko znam, posle promene vlasti 2013. ništa dalje nije rađeno – naglašava Đilas. On napominje da su svi komunalni sistemi u Beogradu u jako lošem stanju jer se ne ulaže u održavanje „a novac se kroz fingirani profit prebacuje u gradski budžet“.

– Zato se raspao GSP, zimska služba skoro da ne radi, grad se slabije čisti jer se izdvaja manje novca za Gradsku čistoću, tokom zime su delovi grada ostajali bez grejanja… U narednom periodu očekujem da će svakim danom funkcionisanje ovih sistema biti sve slabije i slabije – ističe Đilas.

Dragoslav Šumarac, profesor Građevinskog fakulteta u Beogradu, kaže za Danas da je očigledno da je ova vlast, pre svega svojim neznanjem i nečinjenjem, doprinela katastrofalnoj situaciji nakon kiše.

– Beograd pliva a šteta je nemerljiva, ne samo na ulicama i trotoarima, već i na poplavljenim automobilima. Predsednik Vučić je najavio investicioni ciklus od 10 milijardi evra ističući da će se praviti kanalizacija svuda u Srbiji, između ostalog i kišna, dok Beograd pliva u vodi – naglašava Šumarac. Prema njegovim rečima, ogromna voda na ulicama posledica je toga što šahtovi nisu očišćeni.

– Odvodne cevi su bile zapušene, zato su se stvarali gejziri. Vodovod i kanalizacija ne radi svoj posao. Baš ovih dana imamo izbore u Inženjerskoj komori Srbije, a iz Vodovoda su se organizovali da podrže ovu praktično otetu i podržavljenu Komoru, umesto da rade svoj posao i čiste šahtove – kaže Šumarac. Kao drugi razlog ogromnih poplava, naš sagovornik navodi to što su gradske vlasti svaku zelenu površinu pretvorile u beton.

– Ova sadašnja vlast je kroz ozakonjenje dozvolila da se prave betonske zgrade, seče drveće i šume, sve ono što može da spreči poplave i primi određenu količinu vode. Predsednik je obišao Beograd na vodi, tu se sigurno izlila kanalizacija, ako ne na gradilište a ono u Savu, bez prečišćavanja. Što se tiče ekologije, tu smo na začelju Evrope što je jasno kao dan, a naznačeno je i u izveštaju Evropske komisije – ukazuje Šumarac.

Vladimir Radojičić iz Inicijative Ne davimo Beograd kaže za Danas da su građani Beograda ponovo žrtve Vesića i drugih neodgovornih pojedinaca na vlasti, koji umesto da ulože sredstva u realizaciju infrastrukturnih projekata, kao što je izgradnja i održavanje kanalizacione mreže, naš novac koriste za stranačka zapošljavanja, izgradnju muzičkih fontana, gondola i drugih projekata kojima pune džepove ljudima bliskim vlasti.

– Zbog njihove bahatosti, marifetluka i burazerskih muljanja poplavljeno je 20 dečijih vrtića i 6.000 građana je ugroženo zbog poplave. Posledice su vidljive na svakom koraku u Beogradu, od potopljene Borče, Novog Beograda i Zemuna do „gejzira“ u Cvijićevoj. NJihova kratkovidost, nesposobnost i uništavanje svakog resursa Beograda više ne ugrožavaju samo kvalitet života stanovništva već su realna pretnja imovini i životima građana – zaključuje Radojičić.

Antić: Sanirane posledice

Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, izjavio je da su radnici EPS-a i Elektrodistribucije Srbije tokom čitave noći naporno radili u izuzetno teškim uslovima, kako bi u najvećoj meri otklonili posledice nezapamćenog nevremena koje je juče pogodilo veći deo Srbije i teritoriju grada Beograda. „Posebno je teška situacija bila u Beogradu, gde je usled velikih padavina, jedan broj trafostanica bio poplavljen. Dežurni timovi su tokom čitave noći vršili ispumpavanje vode i otklanjanje kvarova, tako da u ovom trenutku, sva domaćinstva na teritoriji Beograda imaju normalno snabdevanje strujom“, izjavio je ministar Antić.

Poplavljen Prvi osnovni sud

Građansko odeljenje Prvog osnovnog suda u Beogradu u toku jučerašnjeg dana nije radilo zbog posledica poplava. Prema rečima našeg izvora, prizemlje zgrade suda u novobeogradskom Bulevaru Nikole Tesle je poplavljeno, a navodno su oštećeni i računari koji se nalaze u suterenu. Ročišta koja su bila zakazana za jučerašnji dan nisu održana, a stranke su to saznale iz obaveštenja koje je bilo zalepljeno na ulazu. Iako su zaposleni dobili uverenja da će koliko danas sud normalno nastaviti sa radom, naš izvor, koji je video razmere štete je skeptičan. V. J.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari