
Od trenutka kada je okupirao Pionirski park i u bukvalnom smislu ga uneredio, rodila se posebna veza između predsednika Srbije i mobilnih klozeta poznatijih kao Toi Toi. Retko gde ide, a da ga ne prati nepregledna kolona javnih klozeta.
Sudeći po dosadašnjim iskustvima, ti klozeti više služe kao neka ikebana, scenografija protesta koje organizuje, a sve više predstavljaju njega samog i njegovu ogoljenu autokratsku vlast. On se stvarno trudi, iz petnih žila, da svojim pristalicama obezbedi maksimalne uslove za normalno funkcionisanje, pošto ih potrpa u ograđeni prostor, ne bi li ostali na mestu okupljanja barem do kraja njegovog govora. Pored toaleta, koji se po svoj prilici ne koriste u meri u kojoj je on to očekivao, i pre njihove upotrebe, predsednik Srbije vodi računa o tome da im obezbedi i dobru podlogu besplatnom hranom, a neko se, videli smo i to, ogrebao i za supicu. Nisu, doduše, Beograd i Niš isto. U prestonici su „lojalisti“ na meniju imali čak i suši, što Nišlije nisu imali prilike da probaju. Goste u Nišu je „natovario“ tradicionalnim roštiljem i onda je imao pravo da se nada pravom učinku, naročito posle svog govora.
Narod, ko narod, slabo se prilagođava na novitete. Nikako da u punom kapacitetu krene u eksploataciju tih toaleta.
Nečega se plaše i tu primećujemo ogromnu grešku naprednjačkih koordinatora koji, po svoj prilici, nisu dobro uradili svoj deo posla. Da li su zaboravili da objasne narodu koji samo želi normalno da živi, kako se normalno koristi Toi Toi, ili mu nisu praktično pokazali kako se koristi, ostaće nepoznanica.
Istraživači javnog mnjenja čija istraživanja predsednik Srbije naručuje na dnevnom nivou, ne bi li povukao prave poteze u pravom trenutku, uradili su ad hok anketu i objavili rezultate. Najveći broj ispitanika, njih 43 odsto se plaši prevrnuća plastičnih toaleta prilikom korišćenja. Nešto manji broj, 35 odsto nije sigurno u zvučnu izolaciju, dok 22 procenata ispitanika ne veruje da ti klozeti ispunjavaju higijenske uslove. Sedam odsto ne podnosi to što ti toaleti nemaju kazanče sa vodom, a tri je ekološki svesno i zabrinuto gde se odlaže sadržaj.
Ovi rezultati govore o tome da se „lojalisti“ najčešće samoorganizuju i svoje potrebe obavljaju u prirodi, odnosno tamo gde stignu. Imao je predsednik Srbije i to u vidu, jer se pre mitinga u Nišu pojavio dokument u kojem se više puta pomenuti „lojalisti“ upućuju na određene lokacije za obavljanje nužde. Ono što im je, međutim obaveza jeste da izbegavaju da budu uslikani i usnimljeni, jer će pokvarena i izdajnička kopilad iz Šolakovih medija njihovu muku da zloupotrebi. Koliko je bitno olakšavanje „lojalista“ govori i SMS koji im je poslat uoči skupa u kojem ih obaveštavaju da postoji spisak zgrada sa ulaznim šiframa na interfonu, te se mole da to što imaju obave u podrumima, liftovima i skrivenim uglovima u tim zgradama. Daju još jednu praktičnu ideju, a to je da se nužda obavlja u dečijim parkovima iza tobogana, jer se to smatra skrivenim mestom. Uz sve to ide i ljudska molba da đubre bacaju u Nišavu, „jer će to reka ionako da odnese“.
Emancipacija je sigurno nešto na čemu će predsednik Srbije da poradi kada je u pitanju odnos njegovih pristalica prema obavljanju nužde u uslovima ćacilenda, jer ih je najavio svuda u Srbiji.
I nije samo ova tajna veza sa predsednika sa klozetima primećena. Iz nekog razloga, predsednik ima potrebu da svoje „lojaliste“ ograđuje. On je prvi u istoriji Srbije koji ograđuje svoje pristalice na javnim skupovima. Zašto to čini, ima više rezona. Jedan je da ne beže pre kraja njegovog govora. Te ljude uglavnom dovedu ranije. Oni se najedu, napiju raznih tekućina, ne mislim odmah na alkohol da se razumemo, i onda im taj njegov govor dođe kasno. Neko bi pomislio da je to zbog bezbednosti, ali ima predsednik čitavu armiju nekih „simpatičnih“ likova u crnom koji su zaduženi za taj spektar delatnosti. Šta bi se desilo da je, primera radi, u Niš došlo duplo više ljudi, a u ograđenom prostoru može da stane samo njih 20.000?
Bilo kako bilo, mobilni klozeti su postali paradigma predsednikove vlasti, svakako jedan od važnijih segmenata. Ko zna, možda ih namerno i zaboravlja i ostavlja na ulicama, pa tako poluiskorišćeni ostaju ne bi li se i na taj način osvetio onima koje je već odavno, kako tvrdi, pobedio.
#izVucicemose
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.