Premijer Aleksandar Vučić ponovo je u pravu. Mnogi u Srbiji žive u prošlosti, znaju samo da pričaju, priviđaju im se katastrofe, uživaju u teorijama zavera…Za ovo poslednje, teorije zavere, brojni su stručnjaci i u Vladi Srbije, poput ministra Aleksandra Vulina. Kad se njemu nešto “javi”… Može i drugačije, sa malo više optimizma. Dan treba da nam počne boljim vestima. Naprimer, ovako- prihodi Er Srbije u prošloj godini povećani su za 87 odsto. Ova avio kompanija zaradila je 2,7 miliona evra, prevezla 2,3 miliona putnika i 2.700 tona tereta. Za svaku pohvalu. Dobro, nismo još videli ugovor sa Etihadom, ali ne budimo cepidlake, kompanija je postala profitabilna i u vlasništvu je Srbije sa 51 odsto. Čestitke Er Srbiji i da ovakvih vesti bude više, na zadovoljstvo građana i premijera ove zemlje. A premijer se baš raspisao.

„Neki put pomislim kako problem Srbije nisu ni njena prošlost, niti njena sadašnjost – problem je, čini mi se, svako odsustvo želje da se ode u budućnost…Budućnost je previše neizvesna, zahteva previše truda, zavisi od nas samih, traži da joj posvetimo i vreme i rad – previše je zahtevna, bar za nas. Zato i danas, ova vlada, bez obzira na priče o tome da je sveprisutna, da sve kontroliše i da utiče na ama baš sve u društvu i državi, nema podršku istog tog društva ili bar njegovog najelitnijeg dela u onome što je osnov svake budućnosti. Mi smo osuđeni na to da je sanjamo sami“, primećuje Vučić u tekstu „Moj odgovor Njima“.

Vlada nema podršku društva? Kako kad je Vučić popularan kao Tito nekad, a njegova SNS dobija sve izbore poslednje dve godine? Izuzimajući nekoliko šabačkih sela, nedavno. Sva istraživanja javnog mnjenja pokazuju da građani i dalje veruju Vučiću i SNS i šta onda premijera brine? Elita je protiv Vlade Srbije? Onda Vučić nema razloga za brigu. Elita u Srbiji je em malobrojna, em slabo uticajna, te će lako vladati i bez njihove podrške. Ali koja elita ne pdržava vladu? Privredna je juče na Kopaoniku pohvalila poteze vlade i aplaudirala premijerovom uvodnom govoru.

Elita, po definiciji, predstavlja najbolji deo, “cvet” društva, ali u ovoj zemlji na brdovitom Balkanu, nikada se nije dobro “primila”. Elita u zemlji koja ima 650 hiljada visokoobrazovanih, 677 hiljada sa nesvršenom osnovnom školom i 165 hiljada nepismenih građana? I u kojoj je prosečna plata oko 350 evra?  Elita, intelektualna pogotovo, trebalo bi da ima “ružan” običaj da preispituje, pokreće nezgodna pitanja, “talasa”, a “naša” se radije zadovolji nekim državnim uhlebljenjem. Plata sigurna, ne radi se puno. Umesto elite koja društvo vodi napred, kod nas je češće vodila nazad, propagiranjem mitomanskih i nacionalističkih ideja. Kod nas bi zato umesto klasične definicije, tačnije bilo “narodsko” viđenje elite. “Krem društva, veoma sličan šlagu iz kesice, lepo izgleda i miriše, ali ima užasan ukus”.

Ako me pamćenje služi, bivši predsednik Boris Tadić takođe je kritikovao intelektualne krugove koji su mu “okrenuli leđa” pred predsedničke izbore 2012. Time su, tvrdio je on, omogućili kandidatu SNS Tomislavu Nikoliću da pobedi. Znači, nije izbore izgubio zato što su građani bili razočarani rezultatima njegove i DS višegodišnje vlasti, već su ga drugi, intelektualci i NVO sektor, “izdali”. Šta sada imamo? Vlada kao mrav radi, a elita je ne podržava već kao cvrčak sedi, posmatra, pljuje…cvrči. I ne sanja sa Vladom Srbije. Nisam elita, ali evo ja ću da sanjam. Sanjam da struja neće poskupeti sledećeg meseca. Sanjam da je “Železara” prodata. Sanjam da je stiglo 10 milijardi evra investicija. Sanjam da je, koja beše godina izlaska iz krize, 2016 il 2017?  I već mi je bolje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari