Neanonimno pismo jedne nikakve nikome, sa nepominjanjem imena

  1. Прилично јадан текст Снежо. Пропагандни урадак без дубине. Можеш Ти боље. Кад и где си видела да неко уступа власт без отпора? Никад нигде.

  2. Da nisi malo preterala. Zaboravila si Dos. Te lopuze si direktni krivci sto je Vucic na vlasti. Strah vlada. Strah da se banda ne vrati. Pogledajmo jednom istini u oci.

  3. Nije on lud, mi smo ludi. Ali stvarno. Umesto da se svi uposlimo o svom jadu, nepomenik nam prodaje bunare, dedovinu, njivu, truje nerodjenu decu. Ne, mi se bavimo pitanjem Srebrnice. Da li je to samo zlocin ili genocid. Dokle? Ako citate UN definiciju genocida iz 1948, sve je kristalno jasno. Ako citate nove interpretacije genocida, za savremene geopoliticke potrebe, onda je genocidna namera kad me mrko pogledate. Za balkan bi nbio vazno da se zlocini jedne i druge strane jednako tretiraju, ali to ne donosi prihod. Za mene je najstrasniji srpski zlocin Strpci, skidanje civila iz voza, jer tu nisu ubijani vojnici, vec civili, po etnickom principu. Obim nije bitan. Namera je jeziva. Ali pisati o tome se ne isplati. Na moj uzas, vladace nepomenik dozivotno. Do kraja mog zivota.

  4. Neka se sklone, mnogo je onih koji treba da se sklone, predugo su tu, a zajedno sa njima i S. Congradin. Pet izlizanih frazetina i tri vecito ista sagovornika. Ratnohuskacki, genocid, Sonja Biserko i tako do besvesti, Dosta je bilo, vreme je za neke nove, mladje, na svim stranama.

  5. Ovdasnje drustvo bi bilo tesko izmaltretirano i zlostavljano, kako autorka kaze samo u slucaju da su Milosevic ili Vucic stigli sa N. Zelanda ili Marsalskih ostrva i silom nametnuli svoje diktature.. Ali nisu, birao ih je narod Srbije sto vise govori o narodu.. Uvek se provlaci taj narativ o postenim, hrabrim pomalo naivnim i cestitim Srbima koje politicari navuku na tanak led.. Kao i svaki dobar prodavac Vucic Srbima prodaje ono za cim postoji ogromna potraznja…Mentalitet je takav.. Posle Vucica doci ce brutalni i jos gori rezim Pere Perica..

  6. Veoma je teško objasniti i ubediti ,ljude,, koji žive više od 75 godine u lažima pod patronatom ljenjinizma pa onda UDBE i sada BIA o organizovani kriminal pod vodstvom zlotvora mišjeg porekla . Zašto mišjeg, pa zato što ga čuvaju buldozi ali, kada o i pobegnu šta onda… Kako vratiti ono što su pokrali i prodali?.

  7. Najveći problem Srbije, ili jedan od najvećih je što su ogromna većina ubedjena da su ratovi 90ih bili odbrambeni a ne osvajački. Št uopšte nije tačno. I da nisu učinjena zlodela I genocidi nad drugima. U to veruje 95% glasača. I tu je podrška ovom a ti sličnom režim ima ogromna. Pa još i danas mnogo njih kuka za Miloševićem i njegovim režimom.
    Većinski Srbija je nacionalistička država u najgorem smislu.
    Vučić im je bio mio i pre i sada zato što ih ohrabruje da nisu oni ništa krivi već se ceo svet urotio protiv njih.

  8. Lepo je bar negde u ovom „Gotamu“ pročitati ovu vernu sliku borbe dobrog i Zla, nije to od juče-mladi ljudi ne treba da se osvrću.Pametni lepši kulturniji uspravne glave dočeka će ponovo Slobodu. Moraju biti solidarni iskreni pošteni i uporni do kraja…

  9. Vučić Brnabic, svi pre njega su bili Radže. Odresene ruke da rade unutra dok slušaju cionisticke globaliste. [Guglaj WEF E-stonia EGradjanin]
    Ova gospodjetina naivno služi istim.
    Ne bih da skidam agentnost sa izdajnika i pdra ali genocid je bio u Gazi. Ne Srebrenici.

  10. Hvala ti Snežana na ovom tekstu, ko ima nešto u glavi ima o čemu da razmisli uz kafu.

  11. Lagaće ovaj tzv. narod dok je ẓ̌iv.
    Jer dokle neko moẓ̌e da nekog laẓ̌e?
    Sve dotle dok taj neko veruje.
    Narod srbije je isti kao i predsednik- laẓ̌ljiv i kradljiv tako da će verovati svom predsedniku doẓ̌ivotno

  12. Ова деца раде данас за будућност а ви тумарате у прошлост. Склоните се.

  13. Neka se skloni i Snezana Congradin, treba i drugi da pisu i kolumne i tekstove, mladji, neistroseni, dosta je bilo te jeftine demagogije, copy/paste tekstova, Koraca i Biserko po milioniti put…

  14. @Strani Plaćenik

    Mogli bi i ovakvi kao ti, sa tom izandjalom spikom, da se sklone

  15. A zasto Snezana Congradin smatra da ona ne treba da se skloni i da je nezamenjliva?

  16. Samo sa jednom stavkom se ne bih složila, a to je da on to radi samo zbog ličnih privilegija. On predstavlja zmijsko leglo privilegovanih novih bogataša i moćnika, pa i kriminalaca. Jedino on može da ih zaštiti, bori se za njihovu i svoju slobodu a protiv naroda koji se bori za pravdu. Naša pravda i sloboda protiv njihovih zločina i mraka nad Srbijom. U njihovu odbranu upregnute su naše pare i naše institucije,bore se svom snagom da ne završe u zatvoru. Kradu, lažu i ubijaju bez posledica!
    Naša borba je teška ali on je užasno uzdrman. Ipak bez njega, oni, mnogo onih koje mi ne znamo gube bitku, novac i privilegije. Mafijaška organizacija je i razlog što ne vode Srbiju u EU, jer onda bi Europol bio zadužen za njih.
    Ovo je teška borba, zato pomozimo studentima!

  17. Odgovor na komentare „T“ i „?“: Niste primetili od silne gužve ili površnosti, S.Č. nije predmet teksta, suština svevremenskog problema je u ozbiljnijim stvarima ili u vama možda, šta da sam ja napisao isti tekst ili neko drugi, trebao bih da se sklonim, a da neko napiše ostanite na svojim mestima i branite ih po svaku cenu, bili bi zadovoljni?

  18. Ovde pojedinci neshvataju da pokajanjem a ne negiranjem mozes potraziti oprostaj.I pokajanje ne boli a negiranje odlaze. Secam se kako su starji ljudi, moji roditelji, komsije tuzno i sa zaprepascenjem odmahivali glavom o desavanjima na Drini. Danas mnogi koji su svedoci tog cina, suprotstavljaju se meni u razgovoru ali ne kazu da lazem. Nemci su priznali, ostali bez dela teritorije,isplatili stetu koju su doneli pripadnici njihovog naroda i zive pet puta bolje od nas.(isplata mislim simbolicna jer nema tog novca kojim se moze platiti) Mi smo jedino ostali bez dela teritorije za sad. Moj deda i mnogo familije je streljano od nemackih fasista.Podrska za tekst S.C

  19. Pitanja svih pitanja svakako su ponajviše u domenu ekonomije je do kada će biti „goriva“ da se čitav ovaj debelo zakorovljeni antisistem vrednosti (ne samo kada su u pitanju SNS i „bratija“) vucara kroz vreme i prostor?
    Da malo pojasnim – da li su naši džepovi „perpetuum mobile“ za plaćanje hiljade izmišljenih radnih mesta javnog sektora, za finansiranje „sletova“, pardon „događanja naroda“ na okupljanjima vladajuće sekte za apanaže blokadersko-kriminalne tvrđave poput one kakva je gotovo godinu dana smrdela između dve skupštine – takozvane narodne i takozvane gradske (služe svemu i svakome osim narodu i gradu)?
    Do kada će oni što su ubeđeni da im plate i penzije „daje“ Vučić imati na raspolaganju „kasice-prasice“ u pojavnom obliku rođaka sa sela ili bližnjih iz dijaspore?
    Kada će poverioci krenuti na završno čerupanje i komadanje ostataka Srbije ? (vidi do sada pod Bor, Majdanpek, delovi Fruške gore…)
    Eto, ko zna prave, tačne odgovore na ova pitanja znaće i do kada će Srbiju gaziti jedan te isti oblik vladavine iz poslednje 3 i po decenije „višestranačja“ a suštinski kriminogeno-veleizdajnički na „krilima“ partokratije i kakistokratije.

  20. Izvanredan tekst, kao i uvek. U psihopatologiji postoji takozvana „mračna trijada“ koju čine: narcizam, psihopatija i makijavelizam. Ljudi sa ovim karakteristikama smatraju da je zloba njihova super-moć. On ne razmišlja u granicama etike, humanizma, bilo čega dobrog. On, kao što u tekstu lepo kažete, samo i isključio manipuliše. Ovakvih je u svakoj populaciji do 5% Problem su sledbenici – autoritarne ličnosti koje bezpogovorno stoje u stavu mirno pred bilo kojim vođom i smatraju da, što je vođa beskrupulozniji, to je ispravniji.

  21. Snežo, konačno.
    Nastavi da ideš na živce političarima, generalno. Njihovo ne shvatanje studenata svima nama ide na živce. Najviše vlastima, tek nešto manje opoziciji. Ispekli stranački zanat devedesetih i navikli da kroz skupštine (po)grešno vode građane pre svega zarad moći i novca. Kažu, sve je knjiški, po zakonu, ali nije od samog početka. Zato, gruvaj.

  22. Ja se ne slažem sa Vama po pitanju Srebrenice , ali ne mislim da sam “potpala” pod vucicevu vladavinu.
    Treba da izbegavate takav način izrazavanja , jer upravo je to njihov način.
    A ja se zaista nadam da će oni sa sobom odvesti i razne jeremicke, sarape, krle i taj način razgovora sa neistomišljenicima .
    Pratim inače Vaše tekstove, različitost u mišljenju se da zanemariti

  23. Odlična anamneza i diagnoza današnjeg stanja našeg društva.
    Svojim prepoznatljivim stilom i nekompromisnom borbom za istinu , Snezana je nezamenjiva u ovom tamnom vremenu u kome zivimo. Hvala Snezana , zdrava i srećna bila .

  24. Zadnjih dvesta godina, u Srbiji ništa novo, hajdučija, banditizam, pljačka i otimačina i to je normalno stanje Srbije. Titova Jugoslavija bila je isčašenje tog stanja. nema većeg greha, od greha prema narodu. a u tom učestvuju zdušno svi: Crkva, nacoinalisti, šovinisti, demoktate, liberali, evropejci, „uvaženi akdemici“, „cenjeni profesori“, „ugledni novinari“ sa fondom od 300 reči, „pisci“196 ili koliko ih već ima, koji su prijavljeni za Ninovu nagradu, a čija dela nečitaju ni njihove porodice, doktori po Rambamu „najgora vrsta ljudi po profesijama“, koji zbog pohlepe jure od klinike do klinike i rade na normu….Naravno čast poštenim i savsnim ljudima, kojima nema spasa, kao i u ostalom ni Srbiji.

  25. Kako vi mislite da stignete negde napred, a vozite gledajući isključivo u retrovizor.
    Iz istorije ništa naučili nismo i batalite te velike lekcije, mi , oni, ovo i ono!?
    Pomirenje i svi iz ovog nesretnog regiona da oteramo svoju bagru sa vlasti.

  26. Smena generacija jeste nužna. Nalog mudrosti je da se nikome, ko je na vlasti ili pretendent na vlast (i pripadajuće privilegije), bio mlad ili star, ne sme verovati carte blanche. I Hitler i Staljin, kada su kretali u pohod na vlast, su bili – mladi (obojica imali nešto manje od 30 godina).
    Neka nas malo uči Šekspir. Lekovito je.

  27. Strasna posledica imperije lazi i korupcije je i ta da se mi, zrtve, delimo i zalazimo svako u svoj ekstremizam. „Ko ne deli moje misljenje i moje stavove, bezrezervno, taj je za Vucica, ili je glup, ili je zaveden, ili je prevaren“. U jednoj susednoj zemlji, jedan reziser, opoziconar, rekao je, „nikada necemo smeniti rezim dok ne smenimo visedecenijske neuspesne opozicionare i opozicione intelektualce koji svojim ekstremnim stavovima rasteruju birace“. Mislim da je neprekidno vracanje na 90-te kontraproduktivno. Svi smo pismeni. Svi umemo da zakljucimo gde su koji ljudi ubijani, gde zene i deca, gde vojnici. Ako nas bilo ko pravi budalama, on ne radi za nas nego protiv nas.

  28. Bako, aman, Sneza odavno nije devojka, vec decenijama potura istu sliku i iste tekstove,
    jer kod nekih to prolazi cak uz aplauz.Nepismena, suvoparnog recnika , sa iskrivljenom slikom o proslosti i sa bolesnom koreografijom i scenarijem za ono nadolazece u kome bi da ona drzi svecu i nasladuje se, i naravno broji suske za ovo dugogodisnje muljanje …
    dok se drugi mlate.

  29. Kao i obično. U centar, hrabro i tačno. Boli što 95% ljudi u Srbiji ne deli mišljenje sa autorkom.

  30. Snežo, ko je opozicija, ko je pozicija, ko je” srpski narod”? Zameri su Beštiji da krade, laže, vara, ubija i vrši nasilje na svojima i drugima. Pa nije taj “Aca Srbin” neko ko je je prvi koji aplicira ta nepočinstva. Nije sigurno, iako je nadmašio Ludjak prethodnike. To je naše seme koje “uspešno sejemo” i dalje. Bez brige, Deja vu.

  31. @Добар народ
    Свакоме ко само за тренутек размисли је јасно да сте у праву, ако није идеолошки заслепљен неким левим ил’ десним дериватом народњаштва.
    Милошевић није крио сопствене планове од национално пробуђених самоуправљача – сви су они похрлили у битке које нису још биле оружане, али ни такве нису биле искључене! Не би се осврнули ни да пљуну за неким ко би предлагао разумну, мирољубиву и компромисну политику…

  32. Bravo.
    Čestitke.
    Obožavam Vaše kolumne. Samo napred i nemojte nikada ali nikada zaboraviti podsetiti Zlatne Ribice ko su, šta su i šta su radili naši vajni doajeni/bardovi politike 90-tih, uglavnom saučesnici u zločinu činjenja i nečinjenja koji je zasejan još 80-tih na plodno tlo bunjišta-glava salonskih četnika i ustaša.
    Osveta ponovaca je u punom jeku, žanjemo sav korov koji nije počupan pod izgovorom da nam vrt izgleda šareno i raznovrsno.

Ostavite komentar


Dijalog

Kako vlast zatvara evropska vrata? 6

Kako vlast zatvara evropska vrata?

U Parlamentarnoj Skupštini Saveta Evrope (PSSE) u utorak je usvojena rezolucija o Srbiji, uz značajnu većinu glasova za (89 od 116), a predstavnici vlasti u srpskoj delegaciji su, nakon njihovih neprihvaćenih amandmana, procenili da on "nekako nije objektivan", te da je deo "orkestriranog i dogovorenog" procesa.

Naslovna strana

Naslovna strana za 25. jun 2026
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.