lavinaFoto: Nikola Ristić

Prvi put u istoriji Srbija na Evroviziju šalje metal bend – i već samim tim pažnja evropske publike je zagarantovana. Grupa Lavina, pobednici Pesme za Evroviziju, u Beč odlaze bez kalkulacija, ali sa jasnom idejom – da pokažu energiju, emociju i autentičnost žanra koji retko dobija prostor na ovakvim scenama. U razgovoru za Danas pričaju o pritisku, očekivanjima, reakcijama publike, ali i o tome zašto je važno da metal konačno dobije mesto koje zaslužuje.

Bend Lavina iz Niša ušao je u istoriju kao prvi metal sastav koji predstavlja Srbiju na Evroviziji. Njihova pobeda na Pesmi za Evroviziju već je pokrenula talas reakcija – od oduševljenja do polemika, naročito zbog upečatljivih momenata u pesmi „Kraj mene“.

I dok kladionice beleže skok Srbije, Lavina ostaje fokusirana na ono što im je najvažnije – nastup i emociju. U razgovoru za Danas otkrivaju kako doživljavaju ovaj trenutak, šta spremaju za Beč i kakvu sliku Srbije žele da pošalju Evropi.

Ovo je prvi put da Srbija šalje metal bend na Evroviziju, što je prilično istorijski trenutak. Da li osećate dodatni pritisak zbog toga?

– I da i ne. Mi idemo u Beč sa idejom da se zabavimo i pokažemo Evropi da zaista uživamo u nastupu i da je to najlepši deo naših života. Mislim da je to jako bitan momenat i da ljudi uvek lepo reaguju kada vide da se neko bavi nečim što ga zaista ispunjava. S druge strane, svesni smo činjenice da predstavljamo našu zemlju, tako da postoji ta doza pritiska da ispunimo očekivanja ljudi koji veruju u nas. Kao i za PZE, fokusiraćemo se na nastup i nadati se da će se sve kockice poklopiti.

Da li već imate neku „tajnu kartu“ za nastup u Beču, nešto što publika još nije videla u nacionalnom finalu?

– Definitivno ćemo podići nastup na viši nivo. Ali kao pravi mađioničari, tajne ne odajemo.

INTERVJU Bend Lavina: U Srbiji postoji mnogo diverziteta kada je muzika u pitanju, voleli bismo da prikažemo tu divnu alternativnu stranu zemlje 1
Lavina, foto: Gordan Jović

Šta su vam rekli učenici odmah nakon pobede na PZE?

– Učenici su bili oduševljeni. Neverovatno nam je koliko podrške dobijamo od dece i stvarno nam je puno srce zbog toga. Jako je lepo videti kako se ovaj naš uspeh širi i kako utiče na ljude oko nas. Prosto neverovatno. Izašli smo na binu, radili ono što istinski volimo i ljudi su jednostavno kliknuli sa nama. Na kraju, voleli bismo da tu decu inspirišemo isto kao što je nas inspirisao bend Lordi pre 20 godina.

Srbija je odmah nakon vaše pobede skočila na kladionicama za Evroviziju. Da li vi uopšte pratite kladionice ili pokušavate da ih ignorišete?

– Ne pratimo kladionice, nismo uopšte deo tog sveta.

Kako biste nekome ko nikada nije slušao metal opisali zvuk Lavine u jednoj rečenici?

– Metal u kojem ima po nešto za svakog ko istinski voli muziku.

Bend dolazi iz Niša, koliko je lokalna scena uticala na vaš zvuk i identitet?

– Iz Niša je na nas najviše uticao bend Styptic. Nažalost, više nisu aktivni, ali imaju fenomenalne pesme i preporučujemo ih. Njihova muzika i rad su nam na početku dali puno nade da za tako nešto ima mesta u našem okruženju, jer su ih ljudi nekako univerzalno voleli i poštovali.

Ko su vam najveći muzički uzori – i da li bi se iznenadili kada bi videli da nastupate na Evroviziji? Da li ste čuli druge pesme sa takmičenja, šta mislite o njima?

– Svi slušamo mnogo različite muzike, tako da je teško definisati konkretne uzore. Svi u bendu imaju neke svoje „idole“ koji utiču na naš individualni stil pisanja, koji se posle prenosi na muziku benda. Nismo preslušali sve pesme, ali po onome što jesmo, zaključili smo da ima puno raznovrsnih stilova ove godine, što je divno.

Koja je prava priča ili emocija iza pesme „Kraj mene“?

– Priče crpimo iz ličnih iskustava i događaja. Nešto što smo nekada osetili, uradili ili videli preradimo i razradimo u okviru teksta. Pesma govori o izgubljenoj konekciji sa nekom višom silom ili ljubavnim partnerom nakon greške ili greha. Jedna strana pokušava da se iskupi, a druga se distancira. Ta distanca se širi i dovodi do tragične i surove istine – da ta ljubav ili konekcija više nikada neće biti moguća.

Pesma ima moment kada se čuje snažan vrisak – reakcije na društvenim mrežama su podeljene. Šta ste želeli da postignete tim delom pesme i kako komentarišete ove reakcije?

– Vrisak je nastao iz potrebe da se tako izrazimo. Pesma je emotivna i teška, govori o bolnim temama, patnji i frustraciji, tako da je to bio najbolji način da ispoljimo te emocije. Pesma ima build-up koji jednostavno prirodno dovodi do takvog momenta. Lično smo postigli ono što smo želeli. Drago nam je što ima i pozitivnih i negativnih reakcija jer smatramo da to može dovesti do interesantnih tema za razgovor i razmenu mišljenja između ljudi – što je jedna od najlepših strana umetnosti.

Mnogi su rekli da je vrisak u pesmi “savršeni način za privlačenje pažnje”. Da li ste to i planirali kada ste je stvarali ili je reakcija publike bila iznenađenje?

– Pesme i tekstove pišemo prvenstveno iz naše lične potrebe da se izrazimo. Nismo planirali pesmu prema potencijalnim reakcijama ljudi, ali smo definitivno znali da će taj momenat izazvati nešto u svakome ko sluša pesmu.

INTERVJU Bend Lavina: U Srbiji postoji mnogo diverziteta kada je muzika u pitanju, voleli bismo da prikažemo tu divnu alternativnu stranu zemlje 2
Lavina, foto: Gordan Jović

Metal često govori o borbi, energiji i emocijama – šta ste vi želeli da publika oseti kada čuje ovu pesmu?

– Bilo šta. Mi samo možemo da im prenesemo naš lični emotivni doživljaj pesme, a kako i šta će oni osetiti biće vezano za njihove živote i iskustva. Ali čvrsto stojimo iza toga da je metal kao žanr jako ekspresivan, da retko koga ostavi bez reakcije i da kao takav zaslužuje mnogo više poštovanja i pažnje.

Šta biste poručili mladim bendovima u Srbiji koji misle da njihova muzika „nije za mainstream“?

– Metal definitivno ima veliku publiku danas. Ne volimo da pametujemo, ali recimo kada bismo savetovali neke mlađe verzije nas samih, rekli bismo da je bitno prilagoditi se. Nije sramota „pratiti trendove“ niti je to „sellout“. Treba pratiti šta je popularno i to primeniti, ali takođe uneti lični pečat koji će delo učiniti unikatnim i autentičnim.

S obzirom na videe sa mreža, čini se da se družite sa Zorjom koja je radila pesmu za Hrvatsku. Kako će izgledati taj spoj u Beču?

– Ne znamo, ali jedva čekamo da se družimo sa svima sa kojima budemo imali priliku, naravno u odnosu na raspored koji ćemo imati u Beču.

Šta biste voleli da publika u Evropi nauči o Srbiji kroz vaš nastup?

– Da u Srbiji postoji mnogo diverziteta kada je muzika u pitanju. Imamo mnogo talentovanih izvođača koji se ne bave mejnstrim muzikom i voleli bismo da prikažemo tu divnu alternativnu stranu zemlje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari