Tašmajdan sa Univerzitetskim centrom Beograda proglašen za kulturno istorijsku celinu 1Foto: www.palilula.org.rs

Prostorna celina „Tašmajdan sa Univerzitetskim centrom u Beogradu“ dobio je status kulturnog dobra-prostorno kulturno-istorijske celine, saopštio je danas Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda

Odluku o tome, na predlog Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, donela je u sredu Vlada Srbije.

„Tašmajdan sa Univerzitetskim centrom u Beogradu čuva u svojoj arhitektonsko-urbanistističkoj slici sve mene ovog dela Beograda i otkriva smene upravnih, socijalnih i društvenih tendencija vezanih za predmetni prostor“, navodi se u saopštenju.

Istiće se i da je, „ono, kao takvo svedok modernog, ali i kroz vekove zaboravljenog života“.

„Tašmajdan sa Univerzitetskim centrom u Beogradu“ je postao deseta kulturno istorijska celina na prostoru grada Beograda koja je utvrđena od 2017.

Navedeno da ta celina predstavlja „materijalno svedočanstvo početka savremenog evropskog razvoja i širenja varoši van šanca“.

Tesno je vezana za razvoj Bulevara kralja Aleksandra i transformaciju Beograda iz orijentalne varoši u prestonicu po uzoru na zapadnoevropske metropole.

Ukazano je da je čitanje Hatišerifa na prostoru uz današnju crkvu Svetog Marka 1830., zatim podizanje stare crkve i izmeštanje groblja iz Brankove ulice na prostor Tašmajdana, predstavljalo polaznu tačku za afirmisanje novog prostora za život srpskog stanovništva.

Prva polovina 20. veka je, sa izgradnjom brojnih monumentalnih javnih objekata na levoj strani Bulevara, sve do Studentskog doma kralja Aleksandra, „u ogromnoj meri doprinela arhitektonsko-urbanističkom uobličavanju, reprezentativnosti i vrednosti čitavog prostora“.

Nekadašnja gradska periferija postala je novi centar Beograda sa snažnim kulturno-obrazovnim akcentom – Univerzitetskim kompleksom.

Univerzitetski centar predstavlja jednu od najuspelijih celina izvedenih u Beogradu tokom više decenija, koja se razvijala u skladu sa potrebama vremena, „ali sve vreme prateći jasnu ideju kompleksa koji je svojim sadržajima namenjem potrebama studenata i fakultetima“.

Park Tašmajdan je formiran na prostoru koji je vekovima imao različite uloge i namene.

Izmeštanjem groblja počinje nova etapa u istoriji Tašmajdana.

Novim Generalnim urbanističkim planom iz 1950., Beograd je konačno dobio dugo očekivanu zelenu oazu u samom centru grada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari