Srem, blagoslovena zemlja 1

Divan je kićeni Srem, lepo je živet’ u njem’ / Srem, Srem, Srem, divan je kićeni Srem… jedna je od, verovatno, najizvođenijih tamburaških pesama.

To je ujedno i uvod u luksuznu fotomonografiju „Srem, blagoslovena zemlja / Srem, A Blessed Land“ Mira Radmilovića, koja se nedavno pojavila u izdanju beogradske IK „NNK Internacional“.

Srem je doduše najmanji, ali najblagorodniji, najplodniji i najbolji deo Kraljevine. Čitav predeo je u leto perivoj u kome umilna priroda kao da se šali i smeje. Ona izobilno ukrašava brežuljke i doline probranim, šarenim i mirisnim cvećem, rastinjem i biljem, čijoj se množini i raznolikosti treba diviti, a i plodnost tla je tolika da mu je potreban svega jedan pogled sunčev pa da mu iz krila niknu sve vrste plodova… istorijski je i geografski opis Kraljevine Slavonije i Vojvodstva Srem… iz sopstvenog posmatranja Fridriha Vilhelma fon Traubea („Opis Slavonije i Srema“, I knjiga; Lajpcig, 1777/78; Matica Srpska, Novi Sad, 1998).

Srem za autora ove knjige, piše u uvodu, nije samo emocionalna mapa po kojoj crta vlastiti život, inspirativna i magnetno privlačna, već najmanji kontinent, njegov mikrokosmos, misija i smisao njegovog delovanja. Autor je knjigom „Srem, blagoslovena zemlja“, kroz 153 fotografije, pokušao da onima koji nikad nisu bili u Sremu, pokaže suštinu njegove duše, a da žitelje Srema i one koji ga poznaju, podseti na lepotu predela po kojem hodaju, a da toga možda nisu ni svesni.

Fotografije su podeljene u nekoliko celina, da bi se bolje razumela sveukupnost slika koje su date na stranicama ove knjige, objašnjava autor. Segmenti Reka Dunav, Fruška gora, Ravnica, Reka Bosut i Reka Sava, dopunjeni su i mapom lokacija fotografija.

Ovo dvojezično izdanje (srpski i engleski), zabeležimo na kraju, moglo bi poneti najvišu ocenu, da nije jedne nelogične (definitivno) greške i neatraktivne naslovne strane, na kojoj primećujemo i rečenu grešku. Da je izdanje dvojezično, naime, potencijalni kupac utvrdiće tek kad prelista knjigu, jer je na naslovnoj zaboravljen naslov na srpskom – „Blagoslovena zemlja“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari