Dragan Džajić, predsednik FSSFoto: Pedja Milosavljević/Starsport

Predsednik Fudbalskog saveza Srbije Dragan Džajić izjavio je da odluke “Kuće fudbala” o skraćenju Superlige sa 16 na 12 klubova i dolasku stranca na čelo Sudijske komisije nisu pold trenutne ispiracije.

– Naši rezultati stagniraju, a javnost s pravom traži više transparentnosti, kvaliteta, integriteta i profesionalizma. Želimo da srpski fudbal funkcioniše po evropskim standardima – i ova promena formata takmičenja i dovođenje stranca na čelo Sudijske komisije deo su tog projekta. Vrlo ozbiljno smo pristupili ovom procesu. Održali smo više radnih sastanaka sa predstavnicima klubova, a imali smo i savetodavne razgovore sa UEFA i FIFA ekspertima. Odluke nisu donete „preko kolena“. Cilj je bio da osiguramo stabilnost sistema i obezbedimo podršku ključnih aktera – rekao je Džajić za sajt FSS.

Šta je osnovni cilj skraćenja Superlige sa 16 na 12 klubova?

– Cilj je jednostavan: veći kvalitet, manji broj utakmica slabog intenziteta, maksimalan integritet i ozbiljniji finansijski i infrastrukturni standard za klubove. Želimo ligu u kojoj svaka utakmica ima takmičarski značaj. Model sa 12 klubova koristi i nekoliko evropskih zemalja sa sličnim profilom – i pokazao se uspešnim.

Zašto ste odlučili da predsednik Sudijske komisije prvi put bude stranac?

– To je poruka da želimo promenu iz temelja. Predsednik iz inostranstva donosi neutralnost, iskustvo i drugačiju perspektivu. Ovo nije potez protiv domaćih stručnjaka, već korak ka vraćanju poverenja u sudijski sistem.”

Znači li to da domaći stručnjaci nisu imali kapacitet za tu funkciju?

– Imamo kvalitetne ljude, ali ovaj trenutak traži simboliku promena. Neki naši ljudi će raditi rame uz rame sa novim predsednikom – učiti, usvajati međunarodne standarde. Ovo je prilika, a ne kritika. Svakako da nećemo zatvarati vrata sudijskim ekspertima iz naše zemlje koji svojim znanjem, iskustvom, ali pre svega dobrom namerom, žele da se uključe u sistem i pomognu novom predsedniku

Kako će izgledati saradnja tog stranog stručnjaka sa sudijama, delegatima i klubovima?

– Jasna pravila, otvorena komunikacija i objektivno delegiranje na osnovu rada i pokazanih rezultata, a ne poznanstava. Novi predsednik će imati punu podršku Saveza, ali i obavezu da gradi odnose sa svim strukturama – kroz dijalog i maksimalno profesionalan odnos. Mišljenja sam da je ključni cilj ovih promena sticanje bezuslovnog poverenja. Želimo ligu u kojoj se nijedan predstavnik kluba neće već od srede raspitivati ko mu sudi utakmicu u subotu. Ljudi, bavite se fudbalom, ostavite sudije da rade svoj posao.

Ove reforme sigurno neće biti svima po volji. volji. Kakve reakcije očekujete?

– Svaka promena izaziva otpor – to je normalno. Ali verujem da su klubovi i javnost svesni da ovako više ne ide. Ako želimo bolje rezultate, moramo promeniti način rada. Naša vrata su otvorena za konstruktivne predloge, ali povratka na staro nema – jasan je Džajić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari