boris džonsonFoto: AP Photo/Alberto Pezzali

Bivši premijer Velike Britanije Boris Džonson izaziva podeljena mišljenja kako među torijevcima, tako i širom zemlje.

Njegove konzervativne pristalice veruju da je on jedina osoba koja ima šanse da za njihovu stranku pobedi na izborima za mesto premijera, piše Gardijan.

Oni ističu da Džonson, uprkos tome što je u julu podneo ostavku zbog niza skandala, i dalje može da pobedi s obzirom na to da je za torijevce osvojio većinu od 80 mesta u parlamentu na izborima 2019.

Međutim, neki u redovima konzervativaca smatraju da bi njegov povratak u Dauning strit broj 10 bio katastrofalniji i od prošlog mandata i od kratkog mandata Liz Tras, i to iz četiri razloga.

1. Džonsonov povratak bi podelio, a možda i uništio, konzervativnu stranku

Obeležen skandalima, uključujući i takozvani “Partigejt”, Džonson je u julu bio primoran da se povuče pošto je preko 50 ministara i pomoćnika u vladi podnelo ostavke, uz obrazloženje da ne mogu da nastave da ga podržavaju.

Većina konzervativnih poslanika je tada smatrala da bi on trebalo da podnese ostavku, kao i veliki deo birača.

Ako bi se on vratio – kao da njegov odlazak nije bio izazvan pitanjima principa – to bi izazvalo bes mnogih poslanika i bivših ministara.

Veliki broj bivših ministara bi odbio da preuzme funkciju ili da podrži Džonsona, a neki od članova parlamenta bi napustili stranku.

Ova stranka, koja je već obeležena podelama, tako verovatno ne bi bila u stanju da vlada u vreme dok vlada ekonomska kriza i dok su torijevci u zaostatku od 30 poena u anketama.

2. Najgori deo “Partigejta” – i obelodanjivanje Džonsonove uloga u njemu – tek predstoji

Pojedini poslanici, kako iz redova laburista tako i među torijevcima, smatraju da će istraga Komiteta za parlamentarne privilegije Donjeg doma parlamenta o tome da li je Džonson zavaravao članove parlamenta u vezi zabava kojima su kršena pravila u vreme pandemije kovida 19 dovesti do toliko razornih dokaza da bi on mogao “da bude gotov do božića” ukoliko se vratio na premijersko mesto.

Velika količina dokumenata iz Dauning strita je već predata Harijet Harman, laburistkinji koja predvodi istragu Komiteta.

Saslušanja na kojima se očekuje da će se Džonson pojaviti bi trebalo da počnu u novembru.

Ako se utvrdi da je Džonson zavaravao parlament, mogao bi da bude suspendovan, zbog čega bi njegova pozicija postala neodrživa.

3. Ekonomija i tržište bi bili destabilizovani – ponovo

Džonson nikada nije bio poznat po finansijskoj disciplini, a posle katastrofe nastale zbog nefinansiranih smanjenja poreza koje je uvela Liz Tras, njegov povratak bi mogao ponovo da uzdrma finansijko tržište, koje se donekle smirilo pošto je Džeremi Hant uneo izvesne promene, ukinuvši njen ekonomski plan.

Osim toga, Džonson je lično povezan sa mnogim skupim infrastrukturnim projektima koji će se verovatno naći na meti smanjenja javne potrošnje.

Njegov povratak bi stoga izgledao kao korak unazad i male su šanse da bi doneo stabilna vremena za finansijsko tržište.

4. Desničarski mediji i javno mnjenje

Sada čak i neki od vodećih desničarskih političkih komentatora u Velikoj Britaniji tvrde da bi Džonson trebalo da odstupi i da ne pokušava da se vrati na premijersko mesto.

Njegovo vreme je prošlo – smatraju oni.

Ovakvo mišljenje izrazio je Čarsl Mur u svojoj kolumni u Dejli telegrafu.

Slično misle i kolumnisti Sana i Dejli mejla, koji ne žele da ponove grešku da daju podršku gubitnicima, kao što su to učinili sa Liz Tras.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari