Demokratija u globalnom padu 1Foto: EPA-EFE/ ROBERT GHEMENT

Demokratija je u padu na globalnom nivou, uključujući i delove Evrope, navodi se u najnovijem izveštaju Obaveštajne jedinice Ekonomista, koja posluje u okviru britanske Ekonomist grupe, najpoznatije po izdavanju časopisa Ekonomist.

Indeks demokratije za 2019. pokazuje da je opadanje demokratije širom sveta dovelo do najgorih rezultata od kada je indeks po prvi put kreiran 2006. godine, i da samo 5,7 odsto globalne populacije živi u onome što se može smatrati „potpunom demokratijom“.

Indeks je procenio 167 zemalja na osnovu pet kategorija: izborni proces i pluralizam, funkcionisanje vlade, političko učešće, politička kultura i građanske slobode. Većina zapadnoevropskih zemalja se smatra za potpune demokratije, sa Norveškom na prvom mestu u svetu, dok su istočnoevropske zemlje okarakterisane kao nepotpune demokratije ili „hibridni“ režimi.

Sjedinjene Države su 2016. degradirane iz „potpune demokratije“ u „nepotpunu demokratiju“.

„Ako je 2016. bila poznata po populističkoj pobuni protiv statusa kvo u razvijenim demokratijama, 2019. godinu je u najvećoj meri definisao talas narodnih protesta u razvijenom svetu“, rekla je DŽoan Hoj, urednica izveštaja Obaveštajne jedinice Ekonomista.

U izveštaju se navodi da evropske zemlje „nisu uspele da ostvare napredak“ kada je u pitanju indeks za 2019, uz zapažanje da postoji nekoliko zemalja u kojima bi uslovi mogli da se poprave.

Poljska je, na primer, po prvi put u rangiranju pala ispod Mađarske, piše u izveštaju, „pošto je vladajuća konzervativno-nacionalistička stranka Pravo i pravda (PiS) nastavila sa pokušajima da pretvori zemlju u ‘neliberalnu demokratiju’, uključujući tu ograničavanje nezavisnosti pravosuđa i konsolidaciju medijskog vlasništva“.

Slično tome, na Malti je politički skandal oko ubistva novinarke Dafne Karuana Galicije „otkrio značajne slabosti u vladavini prava i neadekvatan sistem kočnica i ravnoteža u vlasti vlade“, zbog čega je ova ostrvska nacija jedina zapadnoevropska zemlja koja je u 2019. iz „potpune demokratije“ prešla u „nepotpunu“.

Francuska i Portugalija su se kretale u drugom smeru, povrativši svoj status „potpunih demokratija“. Prema izveštaju, francuska „nacionalna debata“, održana između januara i marta 2019, kao odgovor na proteste Žutih prsluka, podstakla je politički angažman i ublažila društvene nemire.

U Portugaliji, poverenje u politički sistem je nastavilo da raste pošto je „period štednje posle globalne finansijske krize ublažen“.

U izveštaju piše i da je Rumunija, koja se nalazi pri dnu liste za kategoriju „nepotpune demokratije“, popravila rezultat u odnosu na 2018, usled prošlogodišnjih velikih uličnih protesta, antikorupcionog pokreta i velike izlaznosti glasača na izborima za Evropski parlament u maju i predsedničkim izborima u novembru.

Prema izveštaju, sveukupni pad demokratije širom sveta je „podstaknut oštrim regresijama u prosečnim regionalnim rezultatima u Latinskoj Americi i podsaharskoj Africi i manjim padom prosečnog regionalnog rezultata na Bliskom Istoku i u Severnoj Africi“.

Tajland je zabeležio najveća poboljšanja u rezultatu i rangiranju, dok je Kina pokazala najveći pad. Severna Koreja se našla na samom dnu liste.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari