Detalji razgovora sa Zelenskim prećutani 1Foto: EPA-EFE/PETER FOLEY

Odlikovani potpukovnik američke vojske ukrajinskog porekla i stručnjak u Savetu za nacionalnu bezbednost SAD Aleksandar Vindman kazao je tokom svedočenja pred istražiteljima Predstavničkog doma Kongresa SAD, koji je pokrenuo nedavno proceduru za opoziv predsednika Trampa, da su iz transkripta Bele kuće predstavljenog javnosti o telefonskom pozivu između predsednika SAD i Ukrajine izostavljene važne reči i fraze.

Kako je kazao, pokušao je da sredi rekonstrukciju poziva i da popravi propuste, ali da neke njegove izmene nisu uvrštene u transkript, piše NJujork tajms pozivajući se na tri izvora bliska svedočenju Vindmana.

Iako nije kazao koji su motivi Bele kuće da ne unese izmene u transkript, njegovo svedočenje će, piše list, verovatno podstaći istražitelje da postavljaju dodatna pitanja o tome kako su zvaničnici postupali sa pozivom, uključujući izmene u transkriptu i odluku da se on stavi u strogo čuvani kompjuterski sistem Bele kuće, te da li tim potezima treba da se prikriju najkontroverzniji aspekti razgovora.

U pripremljenoj uvodnoj reči, koju su dobile brojne medijske organizacije, Vindman je kazao da je on jedan od ljudi koji su slušali razgovor 25. jula, kada je Tramp vršio pritisak na ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da mu učini „uslugu“, tako što će istražiti navodno ukrajinsko mešanje u američke izbore 2016. u korist demokrata i optužbe za korupciju protiv demokratskog kandidata za predsedničku nominaciju 2020. DŽoa Bajdena i njegovog sina Hantera, koji je radio za jednu ukrajinsku kompaniju koja proizvodi gas.

Vindman je opisao sastanak dve nedelje pre telefonskog razgovora u kojem je, kako kaže, američki ambasador u Evropskoj uniji Gordon Sondlend „počeo da govori o tome da će Ukrajina obaviti specifične istrage“ kako bi Ukrajinci osigurali susret između Zelenskog i Trampa.

„Rekao sam ambasadoru Sondlendu da je njegova izjava nedolična, da zahtev da se istraže Bajden i njegov sin nemaju nikakve veze sa nacionalnom bezbednošću i da takve istrage nisu nešto u šta će Savet za nacionalnu bezbednost da se upušta ili gura“, zaključio je Vindman.

Svedočenje je, kako se ocenjuje, dovelo republikance u neugodan položaj i naglasilo unutrašnje sukobe oko toga koliko daleko treba ići u odbrani američkog predsednika. Vindman se pojavio na Kapitol hilu odeven u tamnu uniformu američke vojske sa značkama, ordenjem i medaljom ljubičastog srca, dodeljenom posle ranjavanja improvizovanom eksplozivnom napravom u Iraku.

Poput prethodnih svedočenja za opoziv predsednika, Vindmanova izjava preti da nanese štetu Trampu, piše Gardijan. „Vindmanove primedbe bile su izuzetno i krajnje uznemirujuće“, izjavila je kasnije predsedavajuća Nadzornog odbora Predstavničkog doma Karolin Malonej u izjavi za En-Bi-Si njuz. Članica odbora Debi Vaserman Šulc, demokratkinja iz Floride, rekla je da je Vindman „vrlo verodostojan“ svedok.

Predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi najavila je da će donji dom danas u punom sastavu glasati o istrazi u vezi sa procedurom opoziva predsednika navodeći u pismu kolegama da želi da „eliminiše svaku sumnju“.

Lider većine u Senatu Mič Mekonel, uticajni Trampov branilac, nazvao je proceduru u Predstavničkom domu „sramnom“. Međutim, činjenica je, piše Gardijan, da je sa svakim novim svedokom Tramp sve slabiji. On insistira na tome da ga je zanimalo samo iskorenjevanje korupcije u Ukrajini i negira da je imao politički motiv za traženje istrage Bajdena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari