Tramp izneo detalje ambicioznog plana izgradnje "Zlatne kupole": Kakav je to vojni sistem? 1Foto: EPA-EFE

Predsednik SAD Donald Tramp izneo je nove detalje svog ambicioznog plana za izgradnju više milijardi vredan sistem protivraketne odbrane pod nazivom „Zlatna kupola“, koji bi trebalo da štiti Sjedinjene Države od napada iz inostranstva, navodeći da bi sistem trebalo da bude završen pre kraja njegovog mandata.

„Završićemo ga za tri godine“, rekao je Tramp novinarima tokom izlaganja plana u Ovalnoj kancelariji u utorak.

„Kada bude potpuno izgrađena, „Zlatna kupola“ će biti sposobna da presretne rakete čak i ako su lansirane s druge strane sveta“, dodao je predsednik SAD.

Velike odbrambene firme i tehnološke kompanije – uključujući SpaceX Ilona Maska – već se nadmeću za posao izgradnje štita, iznoseći svoje ponude direktno ministru odbrane Pitu Hegsetu.

Međutim, stručnjaci su izrazili sumnju u pogledu vremenskog okvira i troškova koje je iznela Bela kuća – pa čak i u samu izvodljivost takvog projekta, piše CNN.

Američka administracija i dalje ostaje neodređena kada je reč o razvoju protivraketnog štita, koji je inspirisan izraelskim sistemom „Gvozdene kupole“ (Iron Dome).

Iako još uvek nije jasno kako će tačno izgledati „Zlatna kupola“ (Golden Dome), razlike u obimu i veličini u poređenju s izraelskim štitom su ogromne.

Dok „Gvozdena kupola“ selektivno štiti naseljena mesta od kratkodometnih pretnji u zemlji veličine Nju Džerzija, Tramp želi svemirski zasnovan sistem protivraketne odbrane koji bi branio teritoriju oko 450 puta veću – i to od naprednih balističkih i hipersoničnih raketa.

Tramp je izjavio da će projekat koštati oko 175 milijardi dolara i da će ga predvoditi general Majkl A. Getlajn, zamenik načelnika svemirskih operacija u Američkim svemirskim snagama (United States Space Force).

Dodao je da će 25 milijardi dolara biti obezbeđeno iz njegovog plana za široka budžetska smanjenja i poreske olakšice, za koji lobira kod republikanaca u Predstavničkom domu.

Tramp je, takođe, izjavio da je „Kanada pozvala“ Sjedinjene Države sa željom da učestvuje u projektu i bude zaštićena u okviru „Zlatne kupole“.

U saopštenju koje je dostavljeno agenciji Rojters, kabinet kanadskog premijera Marka Karneja naveo je da on i njegovi ministri, zajedno sa američkim kolegama, vode razgovore o pregovorima o novom bezbednosnom i ekonomskom odnosu između dve zemlje – što „prirodno uključuje jačanje NORAD-a i srodnih inicijativa kao što je Zlatna kupola“.

Početkom maja, Pentagon je Beloj kući dostavio tri varijante za razvoj „Zlatne kupole“ – malu, srednju i veliku. Tramp u utorak nije precizirao konačan izbor, ali je rekao da su „odabrali arhitekturu za ovaj najsavremeniji sistem“.

Procene troškova i vremena izgradnje koje iznosi administracija suprotstavljene su onima koje daju drugi vojni zvaničnici.

Penzionisani kontraadmiral Mark Montgomeri ranije je za CNN izjavio da veruje da je izgradnja balističkog sistema protivraketne odbrane možda moguća u roku od 7 do 10 godina, ali čak i tada bi imala ozbiljna ograničenja – potencijalno bi mogla da štiti samo ključne savezne zgrade i veće gradove.

Drugi stručnjaci su za CNN rekli da je gotovo nemoguće tačno predvideti ukupne troškove takvog projekta.

Sjedinjene Države decenijama razmatraju izgradnju protivraketnog štita, ali on nikada nije realizovan zbog tehnoloških ograničenja i ogromnih troškova.

Obaveštajna agencija Ministarstva odbrane (Defense Intelligence Agency) nedavno je objavila neselektovani izveštaj koji naglašava kako američki protivnici poput Kine, Rusije, Irana i Severne Koreje potencijalno mogu ciljati teritoriju SAD-a raznim vrstama projektila – uključujući balističke, krstareće dugog dometa, bombardere i hipersonične rakete.

Izgradnja takvog štita predstavlja izuzetno složen zadatak koji će zahtevati koordinaciju brojnih državnih agencija i privatnih izvođača, prema navodima više izvora upoznatih s planiranjem projekta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari