EU da nađe planetu za sebe 1Foto: EPA-EFE PETER KOMKA

EU bi trebalo da razmotri formiranje evropskih svemirskih snaga, smatra komesarka Unije za unutrašnje tržište, industriju i preduzetništvo Elžbijeta Bjenkovska, prenosi EUObzerver.

„Nekoliko država članica razmatra načine da ojača svoju doktrinu odbrane na svemirskoj dimenziji“, navodi komesarka u čijem domenu rada se nalazi i svemirska politika EU.

„Čula sam da neki govore o društvu iz orbite: Zašto da ne?“, kazala je Bjenkovska na konferenciji o svemirskoj industriji u Briselu. „Čujem da drugi ciljaju na Mesec i selo na Mesecu: Zašto da ne? Čujem, takođe, da i Evropa treba da ima kapacitete za letove ljudi u svemir i da ne zavisi od drugih, svakako da treba“. Komesarka je istakla da je nužno definisati evropsku viziju za svemir kako bi EU mogla da bude pravi konkurent SAD, Kini i sve agresivnijem privatnom sektoru u svemiru. Česti problemi su, navodi, novac i birokratija.

Komisija planira da izdvoji 16 milijardi evra u narednih sedam godina za svemirski program, što je mnogo manji iznos od onoga koji izdvajaju evropski svemirski rivali: Kina godišnje troši osam milijardi dolara, dok je prošlogodišnji budžet NASA bio 20 milijardi dolara. A novac koji planira Evropska komisija tek treba da bude odobren u završnim pregovorima o budžetu između institucija EU. Taj novac se neće koristiti za projekte istraživanja svemira koji su u nadležnosti Evropske svemirske agencije sa sedištem u Parizu – koje nije telo EU iako petinu svojih finansija dobija od nje, prenosi portal Politiko.

Nije jasno na koje države EU je mislila Bjenkovska kada je kazala da je nekoliko članica razgovaralo o uvođenju svemirskih snaga. Šef Evropske agencije za odbranu (EDA) Jorge Domek za EUObzerver ističe da Bjenkovska nije razgovarala sa njim. Činjenica je, kako je rekao, da nijedna država članica to nije tražila. „EDA je međuvladina agencija. Sledi upustva država. Nijedna članica nije iznela tu ideju niti agencija radi na tome“, kaže Domek.

Kako je dodao, čuo je o tom konceptu od pojedinaca, ali kao formalni predlog, po onome što je on zna, nema ništa na stolu. Ipak, „čini se logičnim da EU razmišlja kako odgovoriti Trampovim svemirskim snagama. „SAD su važan saveznik. Ako glavni partner razvija svoje svemirske sposobnosti morate ih uzeti u obzir kada razvijate vaš program odbrane u svemiru.“ Na pitanje da li to znači da je za očekivati oružanu trku u svemiru, jedan izvor iz EU, na koji se poziva EUObzerver, tvrdi da je svemir već postao naoružan, uglavnom zahvaljujući Kini. „Naoružavanje je posredi, u svemirskoj trci između Kine i SAD.“

Anonimni izvori iz EU sumnjičavi su prema svemirskim snagama EU. „Još nismo tamo. Ne znam da li ćemo ikada imati resurse da dospemo donde“, ukazuje jedan izvor, prenosi EUObzerver.

„Amerikanci imaju jedan cilj – Mars. Kina želi Mesec. Mi bi trebalo da pronađemo neku planetu koja bi bila atraktivna za evropske građane, koja bi podgrejala interesovanja a time i novac“, kazala je Bjnekovska.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari