Fon der Lajen uz "okrivljenog" Borelja 1Foto: EPA-EFE/ OLIVIER HOSLET

Ukupno 73 poslanika u Evropskom parlamentu, članova više partija, predali su pismeni zahtev u kojem pozivaju na razrešenje šefa evropske diplomatije Žozepa Borelja.

Iako on uživa „punu podršku“ predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, što je potvrdio njen portparol, za grupu evroparlamentaraca ostavka Borela je nužna nakon, kako su rekli „ponižavajuće“ posete Moskvi. Zameraju mu što je „ćutao“ na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Sergejem Lavrovim, i što je sa „poluosmehom“ reagovao na prozivke šefa ruske diplomatije da je „EU nepouzdan partner Rusije“.

Borelj se prošle nedelje sastao sa Lavrovim kako bi razgovarao o odnosima Evropske unije i Ruske Federacije nakon trovanja i hapšenja kritičara Kremlja Alekseja Navaljnog. Šef evropske diplomatije je, tvrde, takođe bio zatečen na vest o proterivanju iz Rusije troje evropskih diplomata zbog navodnog prisustva na demonstracijama u znak podrške Navaljnom – tu vest je, kažu, Borelj saznao sa Tvitera dok je bio u Moskvi.

Jedan od potpisnika pisma, estonski poslanik iz Evropske narodne partije Riho Teras, naveo je da su „zabrinuti ponižavajućim događajima“ tokom Boreljove posete Moskvi. Istakao je da su Boreljova loša procena u „proaktivnoj“ odluci da poseti Moskvu i način na koji se „zauzeo“ za interese i vrednosti Evropske unije, naneli ozbiljnu štetu ugledu EU. „Smatramo da bi predsednica Evropske komisije“, stoji još u pismu, „trebalo da preduzme mere ako Borel ne podnese ostavku sam“. Na spisku potpisnika su mahom poslanici iz Evropske narodne partije i grupa evropskih konzervativaca i reformista, kao i nekoliko poslanika iz grupe „Obnovimo Evropu“.

Borelj je, kako je najavljeno, danas po podne trebalo da se pojavi pred Evropskim parlamentom, da se suoči sa poslanicima koji ga „pritiskaju“ zbog njegovog putovanja u Moskvu i ponašanja tokom sporne konferencije za štampu sa Lavrovim. Na konferenciji za medije koju je organizovala Evropska komisija, Erik Mamer, portparol Ursule fon der Lajen, kazao je da „ona podržava Borelja“ te da će se o putovanju dalje razgovarati tokom sastanka Kolegijuma komesara.

Iako je Mamer rekao da Komisija ne može komentarisati pismo evropskih poslanika, njegov kolega Peter Stano, portparol za spoljnu politiku, stao je u odbranu Borelove odluke da „ćuti“ tokom verbalnog napada Lavrova na EU. „Što se tiče onoga što je Lavrov rekao, tu zaista nije bilo ništa novo. To ruske vlasti uvek kažu“, rekao je Stano, pre nego što je naglasio da je Borelj „diplomata za koga konferencija za štampu nije platforma za diskusije ili konfrontacije“. Kako je dodao, „visoki predstavnik EU za spoljnu politiku je zaćutao jer je bio vrlo glasan u pregovorima sa Lavrovim“, rekao je Stano, opisujući razgovore kao „vrlo duge sa visokim nivoom napetosti“.

Stano je takođe rekao da je Borelj zatražio da poseti Navaljnog u zatvoru, ali da je Lavrov to odbio i uputio Borela na ruske sudove, što je Stano opisao kao „nemoguće“ s obzirom na kratko trajanje posete Moskvi. Rekao je da se član Boreljove delegacije sastao sa advokatom Navaljnog.

U pismu evropskih poslanika kritikuju se i drugi aspekti Borelove posete, uključujući njegovu osudu američkog embarga Kubi, i to što je, tvrde, propustio da spomene „aktuelni ruski rat na istoku Ukrajine“. Takođe, spočitavaju mu i što je podržao rusku vakcinu protiv korone sputnjik V, „iako je još nije odobrila Evropska agencija za lekove“.

Ipak, tri uticajna evroposlanika, koji su članovi spoljnopolitičkih odbora – predsedavajući parlamentarnog odbora za spoljnu politiku Dejvid Mekalister, izvestilac Parlamenta za Rusiju Andrius Kubilius i predsedavajući delegacije u Odboru za parlamentarnu saradnju EU-Rusija Rikard Čarnecki – nisu bili potpisali pismo do danas popodne. Umesto toga objavili su saopštenje u kojem najoštrije osu|uju „proterivanje diplomata EU iz Rusije“.

Takođe su rekli da „pozdravljaju nameru koju je istakao Borelj da se o odnosima EU i Rusije razgovara na sastanku ministara spoljnih poslova EU 22. februara, kada bi trebalo da budu usvojene nove sankcije, „gde se proceni da je potrebno“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari