Gašenje Al DŽazire više nije zahtev 1Foto: KARL JOSEF HILDENBRAND/EPA

Četiri arapske države koje predvode bojkot Katara više ne insistiraju da ta država ispuni 13 konkretnih zahteva koji su joj naloženi u junu.

Diplomate iz Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Bahreina i Egipta rekli su reporterima u Ujedinjenim nacijama da njihove države sada od Katara očekuju da prihvati šest „širih principa“, prenosi Bi-Bi-Si.

Oni obuhvataju posvećenost borbi protiv terorizma i ekstremizma i „okončavanje akata provokacije i podstrekavanja“. Katar negira da na bilo koji način pomaže teroristima, za šta ga optužuju. Ta država je do sada odbijala da prihvati bilo kakve mere koje krše njen suverenitet ili međunarodno pravo i osudila „opsadu“ koju su joj nametnuli njeni susedi.

Vazdušna, pomorska i kopnena blokada koja je na snazi već šest sedmica stvorila je probleme u Kataru koji, da bi stanovništvu omogućio osnovne potrebe, mora da se oslanja na uvoz.

Na brifingu za grupu dopisnika u sedištu UN u NJujorku u utorak, diplomate iz pomenute četiri zemlje rekle su da žele rešenje krize na prijateljski način. Stalni predstavnik Saudijske Arabije u UN Abdulah el Mualimi rekao je da su šefovi diplomatija četiri države dogovorili šest principa na sastanku u Kairu 5. jula i ocenio da bi „Katarcima trebalo da bude lako da ih prihvate“.

Reč je, prema pisanju NJujork tajmsa, o borbi protiv terorizma i ekstremizma, uskraćivanju finansija i „sigurnih kuća“ terorističkim grupama, prekidu podsticanja na mržnju i nasilje i uzdržavanju od mešanja u unutrašnje poslove drugih zemalja. Mualimi je naglasio da neće biti „kompromisa“ oko ovih zahteva, te da dve strane treba da razgovaraju o njihovoj primeni.

Spisak od 13 zahteva ispostavljenih Kataru 22. juna obuhvatao je i zatvaranje informativne mreže Al DŽazira, zatvaranje jedne turske vojne baze u Kataru, prekidanje veza sa Muslimanskom braćom i snižavanje nivoa odnosa sa Iranom. Sada je Mualimi rekao da zatvaranje Al DŽazire možda neće biti neophodno, ali da je nužan prekid „podstrekavanja“ i „govora mržnje“.

„Ako je jedini način da se to postigne zatvaranje Al DŽazire, u redu“, rekao je Mualimi, prema navodima AP-a. „Ako to možemo postići bez zatvaranja Al DŽazire, to je takođe u redu“, zaključio je saudijski diplomata.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari