Gutereš: Realna opasnost od rata 1

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš apelovao je na američkog predsednika Donalda Trampa da ne povuče SAD iz međunarodnog sporazuma s Teheranom, koji je osmišljen da bi se Iran sprečio da proizvede nuklearno oružje.

 Gutereš je za Bi-Bi-Si rekao da postoji realna opasnost od rata ako se sporazum iz 2015. ne održi. Tramp je inače žestoki kritičar sporazuma u okviru kojeg je Iran pristao da ograniči svoj nuklearni program u zamenu za ukidanje sankcija. Predsednik SAD ima rok do 12. maja da odluči da li će se držati sporazuma.

Gutereš je naglasio da je nuklearni sporazum sa Iranom „važna diplomatska pobeda“, te ga treba održati. „Ne treba da ga poništimo ako nemamo dobru alternativu. Suočavamo se s teškim vremenima“, rekao je generalni sekretar UN.

Guterešove izjave su usledile nakon što je Izrael otkrio „tajne nuklearne fajlove“ kojima optužuje Iran da je tajno proizvodio nuklearno oružje. Državni sekretar SAD Majk Pompeo je rekao da ti fajlovi pružaju dokaze da nuklearni sporazum iz Obamine ere „počiva na lažima“. U međuvremenu, evropski saveznici Francuska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Nemačka su se složili da je održanje aktuelnog nuklearnog sporazuma sa Iranom najbolji način da se on spreči da proizvede nuklearno oružje.

Teheran je 2015. potpisao sporazum sa SAD, Kinom, Rusijom, Nemačkom, Francuskom i Britanijom i pristao da ograniči svoje nuklearne aktivnosti u zamenu za ukidanje ekonomskih sankcija. Prema tom sporazumu koji je poznat po zvaničnom nazivu Zajednički sveobuhvatni plan delovanja (JCPOA), Iran je u obavezi da smanji broj centrifuga, odnosno mašina koje se koriste za bogaćenje urana. Takođe treba da znatno smanji zalihe obogaćenog urana i da ne obogaćuje preostali uran do nivoa potrebnih za proizvodnju nuklearnog oružja. Broj centrifuga u iranskim nuklearnim elektranama Natanz i Fordo je drastično smanjen ubrzo nakon sporazuma dok su tone nisko obogaćenog urana transportovane u Rusiju. Posmatrači iz Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) mogu da vrše inspekcije na prečac u iranskim nuklearnim objektima.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je u ponedeljak saopštio da su otkrivene, kako je rekao, stranice materijala koje dokazuju da je Iran tajno proizvodio nuklearno oružje. Govoreći na engleskom iz izraelskog ministarstva odbrane u Tel Avivu, Netanjahu se pohvalio da je izraelska obaveštajna služba došla do, kako je rekao, „preciznih kopija“ dokumenata iz tajnog skladišta u Teheranu. Kako je naveo, reč je o 55.000 strana dokaza i još 55.000 fajlova na 183 CD-a, koji ukazuju na tajni nuklearni program Irana, koji je poznat pod imenom Projekat Amad. Cilj projekta, istakao je Netanjahu, jeste proizvodnja pet nuklearnih bojevih glava, pri čemu bi svaka pojedinačno sadržala deset kilotona trinitrotoluena (TNT). On je rekao da je Teheran nastavio da, kako je naveo, razvija znanje o nuklearnom oružju nakon što je projekat stopiran 2003. Prema njegovim rečima, to je dokaz da je Iran lagao o svojim nuklearnim ambicijama pre nego što je sporazum potpisan 2015. Tenzije između dve neprijateljske zemlje rastu od kada je Iran uspostavio vojno prisustvo u Siriji.

Tramp često izražava protivljenje „suludom“ sporazumu za koji je rekao i da je „najgori do sada“. On je upozorio da će se SAD potpuno povući 12. maja, što je sledeći rok da se donese odluka o sankcijama, ako se evropske potpisnice sporazuma i Kongres ne pozabave njegovim zabrinutostima. On je sporazumom nezadovoljan zato što se njime Iranu ograničavaju nuklearne aktivnosti samo u određenom periodu i ne sprečava se proizvodnja balističkih raketa.

Iranski predsednik Hasan Rohani je osporio legitimitet napora SAD i Francuske da promene nuklearni sporazum s njegovom zemljom. On je rekao da Tramp „nema pravo“ da ponovo pregovara o sedmostranom sporazumu. Kako je naveo, Iran „neće prihvatiti restrikcije van okvira svojih obaveza“ da poštuje međunarodna pravila tokom predstojećih godina. Rohani je takođe optužio Trampa za „maliciozno kršenje“ nuklearnog sporazuma. Iran tvrdi da rakete koje je testirao nisu namenjene za nošenje bojevih glava, te naglašava da njegov nuklearni sporazum služi u miroljubive svrhe, odnosno za proizvodnju energije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari