džejk salivenFoto: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Džejk Saliven, savetnik američkog predsednika Džoa Bajdena za nacionalnu bezbednost, već nekoliko meseci iza kulisa razgovara sa najbližim saradnicima predsednika Vladimira Putina kako bi sprečio eskalaciju rata u Ukrajini i upotrebu nuklearnog oružja, piše Jutarnji list.

Američki poslovni dnevnik Vol strit džornal objavio je ovu informaciju pozivajući se na izvore iz američke vlade i savezničkih zemalja, iako to nije potvrdila, ali nije ni demantovala Salivanova portparolka Adrijen Votson.

Ruske institucije nisu odgovorile na zahtev za komentar.

Poslednji poznati objavljeni razgovor između Džejka Salivana i njegovog ruskog kolege Nikolaja Patruševa održan je u martu.

Međutim, nakon vesti o mogućem bacanju tzv prljave bombe u Ukrajini, započeti su novi razgovori sa Patruševom, a Saliven je, piše VSJ, u kontaktu i sa Jurijem Ušakovim, Putinovim savetnikom za spoljnu politiku.

Ova dva ruska zvaničnika su Putinovi najbliži saradnici, baš kao što je Saliven u Bajdenovom najužem krugu.

Nekoliko američkih zvaničnika reklo je za VSJ da je Salivan poznat kao član administracije koji podržava da se linije komunikacije sa Moskvom drže otvorenim.

„To je uvek važno, posebno kada su u pitanju nuklearno naoružane nacije, da se izbegne mogućnost slučajne eskalacije“, prokomentarisao je Ivo Dalder, američki ambasador u UN tokom administracije Baraka Obame.

Aktuelni američki predsednik, demokrata Džo Bajden, od stupanja na dužnost radi na odnosima sa predsednikom Putinom.

Dvojica državnika sastala su se u Ženevi u junu 2021. uprkos optužbama na račun Moskve da se mešala u američke izbore u korist njegovog protivnika Donalda Trampa, koji je negovao odnose sa Kremljom.

U Ženevi se, između ostalog, razgovaralo i o Ukrajini, a po tom pitanju se dve strane nisu složile.

Već u oktobru te godine javnost je saznala da su američki obaveštajci bili uvereni da Moskva sprema invaziju na susednu zemlju.

Početkom novembra direktor CIA Vilijam Berns je već bio u Moskvi na razgovorima, a Bajden je dva puta razgovarao telefonom sa Putinom.

Prvi put u decembru pa u februaru, pred početak invazije.

Džejk Saliven, jedan od ključnih koordinatora američkog odgovora na akcije Moskve, boravio je prošlog petka u Kijevu i razgovarao sa Volodimirom Zelenskim i ministrom odbrane Aleksijem Reznjikovim.

Američki zvaničnik za VSJ ponovio je ono što je pre nekoliko dana rečeno Vašington postu – da je ukrajinskom rukovodstvu sugerisano da javno pokaže volju za diplomatijom i dogovorom sa Putinom.

Vašington ne tera Ukrajinu na pregovore, ali želi da pokaže svojim saveznicima da je spreman da traži rešenje za sukob“, rekao je zvaničnik, podsećajući na cene energenata i hrane u svetu.

Američki zvaničnici potvrdili su da su i u septembru imali hitne razgovore sa Rusima, nakon vesti o potencijalnoj upotrebi nuklearnog oružja.

Američki ministar odbrane Lojd Ostin i nekoliko njegovih kolega iz savezničkih zemalja takođe su razgovarali sa Rusijom prošlog meseca.

Sa ministrom odbrane Sergejem Šojguom razgovarali su o informacijama o planovima za bacanje „prljave bombe“, oružja koje raspršuje nuklearni materijal i truje životnu sredinu i ljude, za šta je Moskva optužila Kijev, što je ona negirala.

Optužbu su zapadni saveznici na kraju odbacili kao sračunatu laž i manipulaciju.

Ostin je inicirao prvi poziv, Šojgu drugi, i to je bila njihova prva direktna komunikacija od maja.

Vol strit džornal podseća da su se Putinov savetnik Ušakov i šef CIA Berns sastali u Moskvi u novembru 2021. godine, a da su razgovarali još jednom u decembru.

Postoje i drugi kanali komunikacije, koje SAD pokušavaju da održe, a odnose se na nastavak saradnje država u oblastima kao što su kontrola strateškog naoružanja i Međunarodna svemirska stanica.

I Vašington i Moskva se trenutno drže sporazuma Novi početak, koji ograničava američko i rusko nuklearno oružje dugog dometa i koji ističe 2026.

Američki i ruski zvaničnici planiraju sastanke Bilateralne savetodavne komisije, uspostavljene sporazumom Novi početak, kako bi razgovarali o primeni sporazuma.

Ovu informaciju potvrdili su američki zvaničnici, a pomenuta je i u izveštaju ruskih medija, piše VSJ. Jedan od ciljeva je i dijalog o nastavku inspekcijskih nadzora prekinutih zbog pandemije.

Švajcarska se tradicionalno nudila kao neutralna zemlja za održavanje sastanaka, međutim Rusija smatra da je zbog uvođenja sankcija Švajcarska prestala da bude neutralna zemlja.

Osim toga, sankcije otežavaju put ruske delegacije, pa je za kraj ovog meseca zakazan sastanak u Kairu u Egiptu.

Informaciju nisu zvanično potvrdila ministarstva Rusije i SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari