Jevgenij Prigožin: Velika Britanija preispituje pravila nakon što je šef Vagnera tužio novinara 1Foto: EPA/SERGEI ILNITSKY/POOL

Ministarstvo financija razmatra promene u procesu koji je omogućio čelniku ruske Vagner grupe da zaobiđe sankcije Ujedinjenog Kraljevstva i tuži britanskog novinara.

Istraživački novinar Eliot Higins suočio se s akcijom Jevgenija Prigožina krajem 2021. godine.

Open Democracy je izvestio da je Ujedinjeno Kraljevstvo izdalo posebne dozvole kako bi on mogao poništiti sankcije i platiti svoje pravne troškove.

Slučaj je odbačen kada je priznao svoje veze s ozloglašenom privatnom vojskom.

Ujedinjeno Kraljevstvo je Prigožina prvi put sankcionisalo 2020. u pokušaju da spreči bilo koga da posluje s njim.

Ali prema zakonu Ujedinjenog Kraljevstva koji definiše ruski režim sankcija, odredbe dopuštaju sankcionisanim osobama da pokriju svoje „osnovne potrebe“, uključujući mogućnost podnošenja zahtjeva za licencu za plaćanje advokatskih troškova.

Odluke donosi Kabinet za provedu finansijskih sankcija, odeljenje u Ministarstvu financija koji razmatra zahteve osoba kojima su izrečene financijske mere.

Prigožin je uspešno iskoristio ovaj put da zatraži pomoć Discreet Law, advokatske firme sa sedištem u Londonu, kako bi poduzeo mere protiv Higinsa, izvestila je Open Democracy, britanska web stranica koja se bavi ljuskim pravima.

Ministar financija Džejms Kartlidž rekao je zastupnicima u sredu da su smernice za ta izuzeća „dugotrajne“ – ali je rekao da vlada „sada razmatra je li ovaj pristup ispravan i mogu li se uneti promene“.

Potparol Ministarstva finansija takođe je rekao da te zahteve pregledaju službenici bez političkog angažmana – a Kartlidž je kasnije rekao Commonsu „nismo upoznati s bilo kojom odlukom koju je dono ministar“.

Nedugo pre pokretanja pravnog slučaja, Higinsova internetska stranica Bellingcat nedavno je objavila priču u kojoj je poslovnog čoveka Prigožina – saveznika Vladimira Putina – imenovala čovekom iza Vagner grupe.

Poricao je umešanost sve do početka invazije u februaru 2022, uprkos tome što ga je vlada Ujedinjenog Kraljevstva već sankcionisala zbog aktivnosti grupe u Libiji u oktobru 2020. godine.

Novinar je lično tužen u Ujedinjenom Kraljevstvu zbog tvitovanja članaka njegove publikacije i drugih medija. Veruje da je odluka da se cilja na njega, a ne na Bellingcat, osmišljena kako bi se zastrašio.

Govoreći za BBC, Higins je pozvao na veću transparentnost o tome kako se pravila primenjuju. Rekao je da mu je ostalo 70.000 funti za pravne troškove uprkos tome što je slučaj odbačen.

Rekao je: „Za mene je pitanje: ‘Koji je proces?’ Čini se da to niko u potpunosti ne razume. Sve dok ne bude više transparentnosti, ne možemo doneti sud o tome je li primenjeno ispravno.

„Onda je sledeće pitanje: ‘Želimo li ovakvu vrstu procesa u kojem se novinari mogu tužiti?'“

Dodao je: „Kako da znam da mi neki drugi oligarh neće ponoviti istu stvar sledeće nedelje? Ovaj put troškovi su bili petocifreni, a sledeći put bi mogli biti šestocifreni ili sedmocifreni.“

Discreet Law je pod istragom Regulatornog tela koji se bavi advokatima od maja 2022. nakon službene žalbe Bellingcata.

Prigožin je sankcionisan od strane Ujedinjenog Kraljevstva, Evropske unije i SAD-a. Zapadne vlade su ga optužile za mešanje u izbore u inosztranstvu koristeći internetske „farme trolova“.

Ovaj 61-godišnjak izrastao je iz opskurne prošlosti radeći kao ulični prodavač hot dogova i odležao kaznu u zatvoru zbog pljačke pre nego što je postao ključni Putinov saveznik.

Njegovi unosni ugostiteljski ugovori s Kremljom doneli su mu nadimak „Putinov kuvar“.

Vagner grupa je optužena za počinjenje zločina u Ukrajini i bila je uključena u nedavnu operaciju zauzimanja grada Soledara.

Vlada je potvrdila da provodi internu reviziju procesa nakon što su laburisti dobili hitno pitanje u Donjem domu u sredu.

Ministar vanjskih poslova u senci Dejvid Lejmi rekao je kako se čini da je „vlada odobrila izuzeće gospodaru rata što mu je omogućilo da pokrene pravni napad na britanskog novinara“.

Opisao je Prigožina kao „jednog od najopasnijih i najštetnijih članova Putinovog internog kruga“ i rekao da bi bilo „apsolutno nesavesno“ kada bi Ministarstvo financija igralo ulogu u „ublažavanju pritiska“ na Vagnerovu grupu.

Lejmi je takođe istakao da je Sunak bio kancelar u vreme kada je Kabinet finansija odobrio zahtev.

Odluke o takvim odricanjima donose se „na temelju troškova“, rekao je Kartlidž, te da je na sudovima da odluče o „stvarnom meritumu slučaja, a ne o vladi“.

On je dodao: „Međutim, mogu da potvrdim da u svetlu nedavnih slučajeva iu vezi sa ovim pitanjem Trezor sada razmatra da li je ovaj pristup ispravan i da li se promene mogu izvršiti bez preuzimanja neprihvatljivih pravnih rizika i obezbeđivanja vladavine prava.“

Kartlidž je branio vladine sankcije i rekao da su ministri posvećeni obračunu sa pojedincima koji koriste „taktiku zastrašivanja da ućutkaju zagovornike slobode govora koji deluju u javnom interesu“.

Doktorka Su Havlej, izvršna direktorica grupe za kampanju Spotlight on Corruption, rekla je da bi izuzeća korišćena u ovom slučaju mogla ostaviti politiku sankcija Ujedinjenog Kraljevstva protiv Kremlja „toliko prošaranu rupama da će biti predmet podsmeha i treba je hitno preispitati“ .

Potparol Ministarstva financija odbio je da komentiriše pojedinačni slučaj, dodavši: „Svako ima pravo na pravno zastupanje, a Kabinet za sprovođenje finansijskih sankcija izdaje licence kako bi se sankcionisanim osobama omogućilo pokrivanje vlastitih pravnih troškova, pod uslovom da su troškovi razumni.“

Rodžer Gerson, koji je osnovao firmu Discreet Law, rekao je za Financial Times da „u svakom trenutku u potpunosti ispunjavala svoje zakonske i profesionalne obveze“, piše BBC.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari