INTERVJU Josip Juratović o situaciji u Srbiji: Vučić postao žrtva svoje umišljenosti 1Foto: N1

„Najveći izazov će biti da se posle režima Aleksandra Vučića država ne pretvori u anarhiju. Zato je neophodno da institucije Evropske unije (EU) ozbiljno počnu da pomažu političkim strukturama u Srbiji oko izgradnje funkcionalnih institucija po ugledu na demokratske države EU“, ističe u razgovoru za Danas nemački poslanik i predsednik Odbora za Zapadni Balkan, Josip Juratović.

Upitan da prokomentariše trenutna dešavanja u Srbiji, Juratović navodi da je Srbija konačno nakon 40 godina lutanja pustinjom nacionalizma krenula putem koji vodi u zemlju prava i slobode.

„Ovi prosvjedi su drugačiji od svih dosadašnjih jer ih ne vode kao po običaju ni političke stranke, ni civilna društva iako su prisutni, već studenti, dakle deca Srbije koja su preuzela sama u svoje ruke odgovornost za svoju budućnost“, ukazuje Juratović.

Na pitanje šta misli o dosadašnjem načinu vladavine Aleksandra Vučića, naš sagovornik odgovara da već dugo tvrdi da će Vučićev režim implodirati.

„On je postao žrtva svoje umišljenosti da može zameniti državne institucije i napravio sebe carem novog ruha iz takozvane bajke. Ali svi njegovi mehanizmi autokratske vladavine padaju u vodu, pogotovo oni kroz njemu odane medije, jer nema neprijatelja sa imenom i prezimenom, već se bori protiv roja razjarenih pčela, dakle dece svoje nacije, nacije za koju se on navodno toliko žrtvuje“, naglašava Juratović.

Međutim, dodaje naš sagovornik, ta deca ne žele oca nacije, jer imaju svoje očeve, već žele da se predsednik države vrati u okvire svojih nadležnosti za koje je izabran, iako ne poštivajući pravila i preporuke OEBS-a, a institucije preda u ruke vladi koju će izabrati predstavnici naroda u parlamentu.

„Još samo Aleksandar Vučić nije shvatio da mu više ništa ne pomaže, niti vanjski niti unutrašnji politički saveznici, niti njegova teatralna gluma svjetskih i domaćih pozornica, niti njegove partijske siledžije, protiv studenata koji sa pravom ne dopuštaju da im se iko meša u njihovu stvar. Fenomenalno zar ne? Dok cijeli svijet popušta pred autokratima, studenti Balkana su našli način kako se svojih riješiti“, ističe Juratović.

Upitan da li bi EU trebalo jasnije da se odredi prema protestima u Srbiji, naš sagovornik odgovara da niti je Aleksandar Vučić Srbija, niti je Ursula fon der Lajen (predsednica Evropske komisije, prim. aut) Evropa, te je bitno da se institucije EU, pre svega Evropski parlament, jasno odrede na čijoj su strani.

„I one su se jasno odredile da su beskompromisno na strani studenata i onih koji traže da dobiju legitimno-pravne i funkcionalne institucije. Najveći izazov će biti da se posle režima Aleksandra Vučića država ne pretvori u anarhiju. Zato je neophodno da institucije EU kojima Srbija teži ozbiljno počnu pomagati političkim strukturama oko izgradnje funkcionalnih institucija po ugledu na demokratske države EU“, objašnjava Juratović.

Po njegovom mišljenju, isto tako je bitno da se pripreme i osposobe politički odgovorne stranke koje će moći da preuzmu odgovornost posle postignutog cilja za koji se bore studenti i svi građani željni države prava i slobode.

„I tu već dugo postoji dobra suradnja između demokratskih stranaka unutar EU i Srbije. Što je pak meni najbitnije da su studenti Srbije okrenuli novu stranicu historije takozvanog Zapadnog Balkana. Nakon 40 godina međusobnog nepoverenja, mržnje i nasilja posle perestrojke su upravo studenti Srbije uspeli stvoriti klimu toliko željenog međusobnog poverenja i dobrosusjedskih odnosa u regiji, a na kojima se zasniva projekt mira i stabilnosti EU“, ukazuje Juratović.

On čestita studentima Srbije i studentima širom Balkana.

„Pokazali ste da znate bolje i pametnije nego sto smo to mi u naše vreme znali“, zaključuje Josip Juratović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari