Junker: Treba naterati britansku sfingu da se izjasni o Bregzitu 1Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker je izjavio da se „sfinga od britanskog parlamenta mora privoleti da progovori“ šta to hoće kad je u pitanju Bregzit, jer su dosad poslanici u Londonu jedino sve odbacivali i govorili da ništa neće.

Junker je to rekao dok zvaničnici i komentatori medija u EU stalna glasanja protiv bilo kakvog rešenja za Bregzit nazivaju cirkusom, sapunskom operom, lakrdijom bez smisla.

Oni poručuju da to vodi sad već skoro neizbežnom „neuređenom izlasku“, grubom raskidu članstva Velike Britanije s EU, kako je upravo danas upozorio glavni pregovarač Unije Mišel Barnije.

Potpuni zastoj u rešavanju Bregzita je ponovo u prvi plan izbacio i pitanje granice i budućih veza Severne Irske, dela Velike Britanije, i članice EU Republike Irske.

Premijer Irske Leo Varadkar danas u Parizu razgovara o tome s francuskim zvaničnicima, a u četvrtak će u Dablinu to biti tema razmene mišljenja i sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.

Junker je rekao ono što misli ogromna većina u EU, a to je da su zbivanja u britanskom parlamentu postala nepodnošljiva i svi rokovi praktično probijeni.

„Mi jedino znamo šta britanski parlament neće… dosta nam je dugog ćutanja i tu sfingu moramo naterati da se izjasni“, rekao je Junker.

Barnije je u Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta takodje stavio do znanja da je zaprepašćujuće da je britanski parlament sve odbio kad je reč o izlasku Britanije iz EU.

Barnije je poslanicima EP preneo da mu je jedan od najvatrenijih pobornika izlaska Velike Britanije iz EU, britanski pposlanik u EP Najdžel Faradž, rekao da „posle Bregzita EU više neće postojati“.

Dakle, ti podstrekači Bregzita žele, kako je zaključio Barnije, da razore EU.

Barnije je podvukao da je, naprotiv, u interesu EU da se izgradi tesno partnerstvo s Velikom Britanijom, koja više neće biti članica Unije.

Kako je objasnio, u sporazumu koji je sklopljen izmedju EU i britanske premijerke utvrdjen je veliki broj interesa obe strane koji je poklapaju, kako ekonomskih, tako i onih na polju bezbednosti i odbrane.

Ako dodje do razlaza bez ikakvog dogovora (no-deal), upozorio je Barnije, biće ugroženi ne samo trgovina i ekonomske veze, već i saradnja na polju bezbednosti, razmene obaveštajnih informacija, sankcija.

Barnije je posebno predočio da će Bregzit, uređen, a još više ako dodje do raskida bez ikakvog dogovora, svakako imati loše posledice i za EU, a još više za Veliku Britaniju i njene građane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari