Ko je Mihail Kriger, aktivista osuđen na sedam godina zatvora u Rusiji? 1Foto: EPA-EFE/SERGEI BOBYLYOV

Drugi zapadni okružni vojni sud Rusije osudio je moskovskog građanskog aktivistu Mihaila Krigera na sedam godina zatvora zbog „opravdavanja terorizma“. Optužba je podignuta zbog njegovih objava i komentara na Fejsbuku, koji su objavljeni pre tri godine. Državni tužioci su 16. maja zatražili da aktivista bude osuđen na devet godina zatvora za navodni zločin. Kriger je u završnoj izjavi još jednom kritikovao rusku agresiju u Ukrajini, piše Insjader.

On je kazao da su optužbe zasnovane na dve objave na Fejsubuku koje su stare dve godine, računajući period od momenta njegovog hapšenja. Kako je sam rekao, veruje da je gonjen zbog antiratnog a sada već otvorenog proukrajinskog stava.

„Pokušavajući da se očistim bar od neke bratoubilačke sramote koju je moja zemlja nanela na sebe, pomagao sam ukrajinskim izbeglicama i na društvenim mrežama izražavao iskrenu nadu Peremohi (ukrajinski za „pobedu“). Ostajem uveren da bi, ako bi Rusi pronašli slobodu, ona mogla da dođe samo kao rezultat Peremohe“, deo je iz njegove izjave koju je dao pred sudom a koju je preveo Insajder.

„Ali da se vratimo na optužbe protiv mene. Optužuju me da sam sebi dozvolio da javno sanjam o Putinovom vešanju. Zaista, sanjam da doživim tu svečanu priliku“.

„Siguran sam da naš diktator zaslužuje istu vrstu pogubljenja kao i drugi ratni zločinci koji su, na primer, osuđeni na smrt vešanjem na suđenju u Nirnbergu. I on je izdajnički tiranin koji je uzurpirao neograničenu vlast i u krvi je do lakta. Ova moja ocena je u potpunosti u skladu sa nalogom za njegovo hapšenje koji je izdao Međunarodni krivični sud u Hagu. Da li je moguće da sam u snovima zaboravio na pomilovanje, na ‘milost za pale’, da tako kažem? Ali nisam. Po nalogu ovog mesara (na tome insistiram) krv lije svaki dan“, kazao je Kriger pred sudom dodajući da Putin neće dobrovoljno odstupiti te da je hapšenje i pogubljenje jedini način da se zaustavi bratoubilačko krvoproliće.

„Pređimo na drugu optužbu. Optužen sam i za izazivanje mržnje prema FSB-u. Istina, nisam ljubitelj ovog biroa, koji je potpuni klon Gestapoa u Hitlerovom Rajhu i čak ga nadmašuje po podlosti i varvarstvu. Kako to? možete pitati. Zato što su se nemački dželati, koliko god nehumani bili, borili protiv pravih neprijatelja Rajha i firera umesto da ih izmišljaju.

U međuvremenu, Putinov ‘Gestapo’ sve vreme priziva neprijatelje. Oni koriste agente provokatore da stvore ‘terorističke organizacije’, a zatim ih ‘razbiju’. Da bi dobili još jednu zvezdu na ramenima ili orden na grudima, da bi dobili unapređenje, mogu da unište život tinejdžera i živote njegovih roditelja bez nijanse kajanja, kao grabljivica koji jede zeca. Jedan od njih, 14-godišnji Nikita Uvarov, proveo je skoro godinu dana u istražnom zatvoru. Sa šesnaest godina dobio je pet godina u kaznenoj koloniji.

Takođe moram da dodam da su u slučaju Mreža, u najmanju ruku, optuženi bili podvrgnuti električnoj torturi da bi izvukli iznuđena priznanja. Sudije su odlučile da pogledaju na drugu stranu. Šta treba da osećam prema osoblju ovog biroa? Bezgranično poštovanje i simpatično oduševljenje?

„Šta bih trebao da osećam prema ovoj vladinoj agenciji nakon trovanja Navaljnog, Kara-Murze i drugih, koje je ovekovečila mobilna jedinica uniformisanih ubica koji prate svoje žrtve širom zemlje? To je ono što oni zovu ‘plamteća srca i čiste ruke'“, kaže Kriger dodavši:
„Još par reči. Tužilaštvo je tokom sudskih ročišta često pominjalo moja brojna administrativna hapšenja, očigledno kao otežavajuću okolnost. Mora da je ideja bila da me predstave u negativnom svetlu.

„Želim da istaknem da se nikada nisam pridružio javnim protestima iz zabave ili iz dosade. Moj jedini cilj je bio da odbranim legitimitet, a postupio sam u punoj saglasnosti sa Ustavom koji garantuje pravo na mirno okupljanje u članu 31.

„Ima više. Odlazak u znak protesta smatrao sam i svojim pravom i dužnošću kao građanina da branim svoja građanska prava. Često sam se terao da to uradim, uprkos svojoj lenjosti, umoru i drugim okolnostima.

„I pri tome, poštovane sudije, tužioci i istražitelji, branio sam i vaša prava. Da biste mogli da izaberete odgovornu vladu. Da bi poslanici koje ste izabrali dali prioritet vašem odgovoru, odobravanju ili neodobravanju prilikom donošenja odluke. Tako da su bar donekle zavisili od vas. Da vaši sinovi, braća, očevi i muževi ne bi bili pozvani u ovaj zločinački rat i vratili se kući u vreći za telo, kazao je Mihail Kriger.

„Apelujem na sve koji mogu da me čuju ili pročitaju moje reči. Ako jednog dana pročitate ili čujete da se „Kriger predomislio“, „Kriger je povukao izjavu“, „ponudio izvinjenje“ i tako dalje, znajte jedno: moji voljeni ili ja sam u velikoj opasnosti“, zaključuje Kriger, poželevši pobedu „dragim Ukrajincima“.

Kriger je 16. maja, po završetku prvog dana sudskog ročišta, otpevao ukrajinsku pesmu „Chervona Kalina” – uz aplauz publike. Kada ga je policajac zamolio da stiša glas, politički zatvorenik je odgovorio: „Ali ja sam već sve otpevao“.

Prilikom izlaska iz sudnice, više ljudi je nagnulo dlan kroz staklo na Krigerovu ruku u znak podrške.

Državni istražitelji su tvrdili da je Kriger ugrozio živote bezbednosnih zvaničnika i pozvao da se ruski predsednik Vladimir Putin pogubi vešanjem. Kriger nije odustao od svoje pozicije ni na dan presude, pominjući Putinovo pogubljenje u svojoj poslednjoj izjavi.

Kriger je moskovski opozicioni aktivista i bivši zamenik moskovskog Taganskog okruga. Redovno je podržavao političke zatvorenike, išao na mitinge i pikete, čak je istupio u odbranu Alekseja Navaljnog i Vladimira Kara-Murze u svojoj poslednjoj izjavi na sudu – obojica takođe služe zatvorske kazne iz političkih razloga. Kriger je od 2014. organizovao skupove protiv rata u Ukrajini. Godine 1991, tokom avgustovskog puča, on i njegova supruga Vera učestvovali su u odbrani Bele kuće u Moskvi, pošto je zgrada postala centar otpora Državnom komitetu za vanredno stanje. Više od 15 godina protestuje protiv Kremlja, piše Novaja Gazeta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari