Kriminalci uhvaćeni zahvaljujući aplikaciji 1Foto: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

U operaciji pod nazivom Ajronsajd koja je planirana i pripremana tri godine uhapšeno je, kako se navodi, stotine kriminalaca širom sveta i to zahvaljujući aplikaciji za razmenu poruka koju je razvio američki Federalni istražni biro (FBI).

Američka i australijska policija upale su u aplikaciju koju kriminalci koriste za čitanje miliona šifrovanih poruka, što je, kako prenosi Bi-Bi-Si, omogućilo hapšenje stotina osumnjičenih za organizovani kriminal u 18 zemalja, rekli su australijski zvaničnici.

U zajedničkoj operaciji australijske policije i američkog FBI uhapšeni su osumnjičeni u Australiji, Aziji, Južnoj Americi i na Bliskom istoku koji su uključeni u međunarodnu trgovinu narkoticima, oružjem, pranje novca, uključujući i članove zabranjenih motociklističkih bandi, rekli su zvaničnici.

Ukupno 224 osobe su uhapšene.

Oni su, kako se navodi, uputili više desetina pretnji smrću, pa su njihovim hapšenjem „spaseni životi značajnog broja nevinih ljudi“, stoji u saopštenju policije.

Australijski premijer Skot Morison naveo je da je operacija „nanela težak udarac organizovanom kriminalu – ne samo u ovoj državi već i šire, što će odjeknuti u mrežama organizovanog kriminala širom sveta“.

Morison je kazao da je ovo „prekretnica u australijskoj istoriji sprovođenja reda i zakona“.

Zvaničnici Novog Zelanda, gde je uhapšeno 35 ljudi, označili su operaciju „najsofisticiranijom svetskom akcijom protiv organizovanog kriminala“.

U operaciji, koju su australijska policija i FBI pripremali od 2018, zvaničnici u Sjedinjenim Državama preuzeli su kontrolu nad aplikacijom za razmenu poruka ANOM, kojom se koriste mreže organizovanog kriminala.

Osoba koja pripada australijskom podzemlju – odbegli trgovac drogom Hakan Aik, bio je „ključ lanca“. On je preporučio aplikaciju saradnicima kriminalcima kada je počela podela telefona koji sadrže aplikaciju kao sigurno sredstvo za komunikaciju.

Tada je policija mogla nadzirati njihove poruke.

Bande su verovale da je sistem komunikacije bezbedan jer telefoni nisu imali druge mogućnosti, nisu učitane funkcije glasa niti kamere, a aplikacija je šifrovana.

„Sve o čemu su razgovarali ticalo se droge, nasilja, međusobnih napada, nevinih ljudi koji će biti ubijeni“, kazao je Ris Keršou, policijski komesar australijske federalne policije.

Telefoni nisu mogli da zvone ili šalju elektronsku poštu, pojasnio je.

„Mogli ste komunicirati samo s nekim na istoj platformi“.

Kao rezultat operacije u Australiji je zaplenjeno 104 komada vatrenog oružja, kao i gotovo 45 miliona američkih dolara u gotovini.

Podignuto je ukupno 525 optužnica, ali vlasti očekuju da će biti podignuto još u narednih nekoliko dana.

Australijska policija takođe je zaplenila tri tone droge.

U operaciji koja se smatra najvećom do sada učestvovalo je 4.000 policajaca u Australiji, i 9.000 policajaca širom sveta.

„Upad u njihovu komunikaciju bilo je ključni deo koji je poremetio organizovani kriminal“, rekao je komesar Keršou.

Naveo je da je pristup aplikaciji dao policiji „prednost koju nikada ranije nije imala“, ali je dodao da je platforma samo jedna od mnogih aplikacija za razmenu poruka koje favorizuju bande organizovanog kriminala.

Novozelandska policija saopštila je da je podigla više od 900 optužnica protiv svojih 35 uhapšenih.

Zaplenjeno je oko 3,7 miliona novozelandskih dolara (2,7 miliona američkih dolara).

„Verujemo da će prekid ovih operacija imati značajan uticaj na organizovani kriminal na Novom Zelandu“, kazao je direktor Nacionalne organizacije za organizovani kriminal Greg Villijams.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari